Polski finał LM siatkarzy dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Historyczny wyczyn!

Zbigniew Czyż
Norbert Huber
Norbert Huber Leszek Szymański / PAP
Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali siatkarski finał Ligi Mistrzów w Turynie. Wicemistrzowie Polski pokonali mistrzów naszego kraju, Jastrzębski Węgiel 3-2 w setach 26:28, 25:22, 25:14, 28:30, 15-12. To trzeci z rzędu triumf w Lidze Mistrzów Grupy Azoty ZAKSY. Spotkanie z trybun obserwował selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić.

Losy tegorocznych rozgrywek w Lidze Mistrzów rozgrywają się w wybudowanej przed niespełna dwudziestu laty, specjalnie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku, których gospodarzem był Turyn, hali Palasport Olimpico, znanej również jako Pala Alpitour.

Leżący u podnóża Alp Zachodnich Turyn jest szóstym włoskim gospodarzem finałów najważniejszych, najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek w Europie. Pod tym względem Włosi zdetronizowali Polskę, z którą do tej pory dzielili miano najczęściej organizujących finały Ligi Mistrzów krajów.

ZAKSA walczy o trzecie z rzędu zwycięstwo w Lidze Mistrzów, wygrała dwie poprzednie edycje, ale Jastrzębski Węgiel okazał się lepszy w zakończonej niedawno rywalizacji o mistrzostwo Polski.

1. set dla Jastrzębskiego Węgla

Jastrzębski Węgiel prowadzi w finale od pierwszej piłki w meczu, jest 8-6.

W Turynie obserwujemy wyrównane spotkanie, 10-10.

Jastrzębski Węgiel znów odskoczył rywalowi, 16-13. Drużyna z Jastrzębia coraz bliżej wygrania pierwszego seta, 22-19. Było już 24-21 dla mistrzów Polski, ale kędzierzynianie odrobili straty, 25-25! Próbę nerwów w końcówce pierwszego seta lepiej wytrzymał Jastrzębski Węgiel wygrywając 28-26.

2. set dla ZAKSY

Znów seta lepiej rozpoczęli jastrzębianie, 7-5.

Podopieczni Marcelo Mendeza prezentują coraz lepszą siatkówkę i powiększają przewagę, 12-9.

ZAKSA nie zamierza się jednak poddawać i obejmuje w drugim secie już czteropunktowe prowadzenie, jest 18-14 dla ZAKSY! Trwa czarna seria Jastrzębskiego, który popełnia coraz więcej błędów.

Druga połowa drugiego seta wyraźnie lepsza w wykonaniu siatkarzy ZAKSY. Wicemistrzowie Polski wygrywają 25-22 i doprowadzają do wyrównania w meczu, jest 1-1.

3. set. Dominacja Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Początek trzeciego seta to dominacja ZAKSY, która prowadziła już 6-2. Jastrzębianie wygrali jednak cztery piłki z rzędu, jest 6-6!

Nieprawdopodobne rzeczy dzieją się na parkiecie hali w Turynie. ZAKSA znów odskakuje i prowadzi już 17-11.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zostali rozbici w trzecim secie. ZAKSA wygrywa 25-14, a w meczu prowadzi już 2-1. Zespół z Kędzierzyna jest coraz bliżej trzeciego z rzędu triumfu w Lidze Mistrzów.

4. set

Niezwykle wyrównany początek czwartego seta, 7-7.

Jastrzębski Węgiel prowadził już 10-8, ale cztery punkty z rzędu zdobyła ZAKSA i prowadzi już 12-10.

Wynik w czwartym secie zmienia się jak w kalejdoskopie, ZAKSA prowadzi 18-16. Trzy punkty dzielą kędzierzynian od końcowego zwycięstwa, 22-22.

ZAKSA miała piłki meczowe, ale nie wykorzystała szansy na zwycięstwo w meczu. Znakomitej okazji nie wykorzystał Bartosz Bednorz. Jastrzębski Węgiel wygrał 30-28 doprowadzając do wyrównania 2-2. O zwycięstwie zadecyduje tie-break.

Decydował tie-break

ZAKSA obejmuje prowadzenie 3-1. Pasjonujące widowisko, kędzierzynianie powiększają przewagę, 7-4. Horror w tie-breaku, 9-9! ZAKSA wygrywa piątego seta 15-12, a cały mecz 3-2 i po raz trzeci z rzędu triumfuje w Lidze Mistrzów!

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel (26:28, 25:22, 25:14, 28:30, 15-12)