Kością niezgody między Prawem i Sprawiedliwością a Porozumieniem w sprawie poparcia Polskiego Ładu była wysokość składki zdrowotnej. Zaproponowano w nim odejście od ryczałtowego naliczania składki zdrowotnej, na rzecz liniowej 9-procentowej składki liczonej od podstawy wymiaru. Co również istotne, planowana reforma znosiła możliwość odliczania tej składki od podatku.
- Porozumienie było w stałym kontakcie z premierem w sprawie Polskiego Ładu, dlatego nie rozumiem odejścia Jarosława Gowina z rządu, tym bardziej, że była gotowość do dialogu i kompromisu w sprawie podatku zdrowotnego dla przedsiębiorców – wyjaśnia wiceminister Marcin Ociepa, były polityk partii Porozumienie.
Jak udało nam się dowiedzieć, jeszcze w tym tygodniu trwały rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące uwzględnienia wolnorynkowych postulatów w Polskim Ładzie.
- Nie mogę na tę chwilę wiele powiedzieć prócz tego, że składka zdrowotna będzie niższa, niż pierwotnie planowano i będzie rozłożona na lata – tłumaczy wiceminister, który sam był orędownikiem mniejszego obciążenia podatkowego dla przedsiębiorców.
To nie jedyne udogodnienia, jakie przewidziano
Jednocześnie w rozwiązaniach Polskiego Ładu ma znaleźć się zapis o powołaniu funduszu inwestycyjnego dla samorządów.
Oznacza to, że do wszystkich samorządów w Polsce popłynie strumień dużych środków finansowych, ale co ważne, nie tylko dla inwestycje, ale również na wydatki bieżące.
- Jako byłemu samorządowcowi zależało na tym, aby zrekompensować samorządom mniejsze wpływy do budżetu spowodowane wyższą kwotą wolną od podatku – podkreśla Marcin Ociepa.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?