Polski Związek Niewidomych jest największą i najstarszą organizacją na Opolszczyźnie

Fot. Sławomir Mielnik
Henryk Papuga pokazuje pokój zajęć dla niewidomych dzieci. On sam stracił wzrok w prawym oku na skutek odklejenia się siatkówki. Na lewe widzi szczątkowo.
Henryk Papuga pokazuje pokój zajęć dla niewidomych dzieci. On sam stracił wzrok w prawym oku na skutek odklejenia się siatkówki. Na lewe widzi szczątkowo. Fot. Sławomir Mielnik
Dzięki tej organizacji osoby po całkowitej lub częściowej utracie wzroku uzyskują samodzielność i znajdują swoje miejsce w życiu.

Jak się kontaktować

Jak się kontaktować

Zarząd Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Niewidomych mieści się w Opolu przy ul. Kościuszki 25/1.

telefon: (77) 44 26 116
e-mail: [email protected]
strony internetowe: www.poklpznopole.dbv.pl
www.pzn.opole.pl

Koła PZN na Opolszczyźnie:

Brzeg - ul. Sukiennic 2, tel. (77) 41 63 187
Głubczyce - ul. Chrobrego 7, tel. (77) 48 52 007
Kędzierzyn-Koźle - ul. Grunwaldzka 29, tel. (77) 48 19 353
Kluczbork - Rynek 1, tel. (77) 41 85 072
Krapkowice - ul. Sienkiewicza 9/1, tel. (77) 44 60 042
Namysłów - ul. Harcerska 1, tel. (77) 410 75 13
Nysa - ul. Prudnicka 8, tel. (77) 43 33 907
Olesno - ul. Krasickiego 22, tel. (34) 35 82 441
Prudnik - ul. Kościuszki 1, tel. (77) 43 62 235
Strzelce Op. - ul. Krakowska 16, tel. (77) 44 00 789
Opole -miasto oraz Opole - powiat - ul. Damrota 6/1, tel. (77) 453 94 12

W kraju Polski Związek Niewidomych istnieje już od roku 1951. W naszym województwie powstał dwa lata później i liczy obecnie aż 1785 członków. Wśród nich 152 osoby są całkowicie niewidome.

- Nasi podopieczni stracili zupełnie lub częściowo wzrok na skutek choroby np. jaskry, wypadku, a niektórzy nie widzą od urodzenia - mówi Henryk Papuga, dyrektor Okręgu Opolskiego PZN.

- Nasza organizacja faktycznie skupia dużo członków, ale podejrzewamy, że drugie tyle osób niewidomych i słabo widzących siedzi w domu i unika kontaktu ze światem.

Wynika to z ich niewiedzy lub niewiary, że można im pomóc. Tymczasem są w błędzie. Niech tylko zgłoszą się do nas...
Osoby niewidome czy widzące w sposób bardzo ograniczony mogą w opolskim PZN przejść z pomocą specjalistów - tyflopedagogów - indywidualne lub grupowe szkolenia, w trakcie których uczą się na nowo żyć, radzić sobie z codziennymi obowiązkami czy problemami.

- W ramach takiego szkolenia przewidziany jest np. kurs orientacji przestrzennej, dzięki któremu nasi podopieczni mogą się potem samodzielnie i bezpiecznie poruszać czy też kurs czynności życia codziennego - wylicza Katarzyna Girt, która nadzoruje w Okręgu Opolskim PZN finanse oraz projekty i wnioski o dotacje.

- Jest nauka brajla, bezwzrokowej obsługi komputera, są zajęcia z usprawniania widzenia, telemarketingu i aktywnego poszukiwania pracy. Mamy wyszkolonych dwóch tyflopedagogów. Każdy pracownik opolskiego okręgu może się pochwalić odpowiednią specjalizacją. Dzięki temu nasza pomoc jest coraz częściej skuteczna.

Ogromnym osiągnięciem opolskiego PZN było wygranie konkursu ogłoszonego przez Unię Europejską. Projekt nosił tytuł “Widząc inaczej - żyjesz od nowa". Wniosek napisał dyrektor i jego pracownicy. - Dostaliśmy w ramach nagrody aż 700 tys. zł - cieszy się Henryk Papuga.

- Utworzyliśmy za te pieniądze m.in. biuro doradztwa i rehabilitacji. W ciągu półtora roku skorzystało z jego pomocy ponad 400 osób. Za część tej kwoty związek zorganizował też w Kamieniu Śl. dla 18 osób, które niedawno utraciły wzrok (oraz ich przewodników) warsztaty rehabilitacji społecznej i zawodowej.
A także - dla ludzi po 45. roku życia, którzy nie mogą znaleźć pracy - 5-dniowe warsztaty w Turawie. Nagrody wystarczyło też na wyremontowanie pomieszczeń PZN przy ul. Kościuszki oraz uruchomienie pogotowia komputerowego. Jeśli podopiecznemu związku zepsuje się sprzęt, coś nie działa, informatyk jedzie do niego do domu i usuwa usterkę za darmo.

Zarząd Okręgu Opolskiego oraz koła PZN w terenie prowadzą bardzo bogatą działalność - organizują wycieczki, spotkania, koncerty, plenery artystyczne, pomagają w pozyskaniu psa-przewodnika i jego utrzymaniu...

Poza tym związek raz w miesiącu - za pośrednictwem punktu optycznego Rondo w Opolu - prowadzi spotkania ze specjalistami z Warszawy, którzy dobierają podopiecznym sprzęt optyczny, poprawiający widzenie. Są to lunetki, lornetki, nasadki, monokle. Raz na 5 lat dofinansowuje (do 1400 zł) taki zakup NFZ.

- My nie czekamy na dotacje państwa, bo o nie coraz trudniej, choć pomagamy tylu ludziom - podkreśla dyrektor Papuga. - Piszemy wnioski, a jak któryś nie przejdzie, nie poddajemy się. Tylko walczymy dalej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska