Polskie pielęgniarki wyjeżdżają do Norwegii. Jakie warunki muszą spełnić?

Edyta Hanszke
Pielęgniarka w Norwegii ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów, a w swoich pracy zawsze wspierana jest przez asystentów.
Pielęgniarka w Norwegii ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów, a w swoich pracy zawsze wspierana jest przez asystentów.
Naukę języka norweskiego, etat według skandynawskich standardów, organizację pierwszego mieszkania oraz opiekę konsultantów - takie warunki oferuje pielęgniarkom i pielęgniarzom jedna z firm rekrut

ujących do pracy w Norwegii.

Jak wygląda rekrutacja?

Kandydaci najpierw przechodzą rozmowy kwalifikacyjne w firmie rekrutującej, potem z norweskim pracodawcą.

Po pomyślnej rekrutacji odbywają kurs języka norweskiego, a następnie zaczynają pracę w Norwegii.

Osoby chcące ubiegać się o pracę w Norwegii, muszą spełniać określone wymogi.

  • posiadać wykształcenie wyższe, licencjackie lub magisterskie
  • minimum 2 lata doświadczenia zawodowego na samodzielnym stanowisku. Jest to najważniejszy wymóg formalny
  • chcieć wyjechać do Norwegii na dłuższy czas (minimalnie dwa lata)
  • posiadać gotowość do intensywnej nauki języka norweskiego.

Szczeble rekrutacji

Proces rekrutacji obejmuje wstępne, właściwe i finalne rozmowy kwalifikacyjne, które prowadzone są według specjalnie opracowanych kwestionariuszy wywiadu, jednakowych dla wszystkich kandydatów.

Podczas ostatniego spotkania kandydaci poddawani są dodatkowo testowi sprawdzającemu predyspozycje do nauki języków obcych.

Spory nacisk kładziony jest na tzw. umiejętności miękkie, takie jak:

  • motywacja kandydatów,
  • odpowiednie nastawienie
  • radzenie sobie ze stresem podczas pracy za granicą.

- Podstawową różnicą w rekrutacji międzynarodowej i krajowej jest konieczność wyboru osób mocno zmotywowanych i silnych psychicznie. Wyjazd do pracy za granicę to pewnego rodzaju rewolucja w życiu, ważna zmiana. Wiąże się ona np. z czasową rozłąką z rodziną, więc skupiamy się na osobach, które są do tego mentalnie przygotowane - mówi Agata Gołąb, koordynator projektu Medical w Adecco Poland.

Do tej pory firma ta wysłała do pracy w skandynawskim kraju od 2008 r. ponad 120 osób, kolejne 60 ma wyjechać jeszcze pod koniec 2010 roku.

Kurs języka norweskiego

Najpierw kurs w Polsce. W trakcie szkolenia firma zapewnia kursantom zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz materiały edukacyjne.

- Kursy trwają około 4 miesięcy, za które przyszli pracownicy dostają normalną pensję. Szkolenia dostosowane jest do potrzeb pracodawcy i kraju wyjazdu. Organizując je

za każdym razem weryfikujemy ich kierunek stosownie do potrzeb rynku – wyjaśnia Przemysław Osuch, Business Development Director Adecco Poland.

Przez 8 godzin dziennie uczestnicy ćwiczą słownictwo, oglądają norweskie filmy

i przyswajają obcą kulturę. Istnieje również możliwość dodatkowych konsultacji po zajęciach.

Ostatni, czwarty miesiąc kursu odbywa się w Norwegii i jest połączony

z zajęciami praktycznymi.

- W czasie trwania kursu zdawaliśmy 3 lub 4 egzaminy, pierwszy już po drugim tygodniu. Z reguły w obecności lektorów z kampusu, czasem z przedstawicielem z Norwegii – wspomina jedna z uczestniczek.

Kolejne 2 tygodnie pielęgniarki i pielęgniarze spędzają w Norwegii na uzupełniającym kursie połączonym z zajęciami praktycznymi.

Tam, podczas opieki nad pacjentami, wykorzystują nabyte umiejętności językowe. Początkowa praca z chorym jest stale koordynowana i kontrolowana przez norweskich pielęgniarzy i pielęgniarki.

Po zakończeniu kursu personel medyczny trafia od razu do szpitali bądź też początkowo pracuje w domu opieki, aby później, wraz z polepszającą się znajomością języka norweskiego, podjąć pracę w oddziałach szpitalnych.

Jak wygląda praca pielęgniarki w Norwegii?

Pielęgniarka ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów, a w swoich pracy zawsze wspierana jest przez asystentów.

Bardzo ważna jest ogólna komunikacja z pacjentem, wsparcie oraz wsparcie psychiczne jego i rodziny, np. w sytuacji rozmowy o zbliżającej się śmierci.

Może też decydować o wykonaniu niektórych badań.

- Dziwią mnie też różnice w prawach pacjenta do decydowania o sobie. To tutaj spotkałam się z tym, że pacjent nowotworowy ma prawo palić papierosy i pić alkohol w domu opieki, pod warunkiem, że robi to we własnym pokoju. To jest jego wybór – opowiada Anna Niedźwiecka, jedna z pracujących w tym kraju polskich pielęgniarek.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska