Polsko-niemiecko-francuskie studia magisterskie w 2013 roku

Archiwum
Uniwersytet Opolski Collegium Maius na placu Kopernika. Semestr w Opolu obejmie kwestie kulturowe, społeczne i historię.
Uniwersytet Opolski Collegium Maius na placu Kopernika. Semestr w Opolu obejmie kwestie kulturowe, społeczne i historię. Archiwum
Studia w Opolu, w Mainz i w Dijon. Program Europa Master to jeden z efektów wizyty prezydenta Landtagu Nadrenii-Palatynatu.

Joachim Mertes wraz z dwoma wiceprezydentami landowego parlamentu spotkał się z władzami Uniwersytetu Opolskiego. Podczas rozmowy sfinalizowano pomysł wspólnych studiów magisterskich Europa Master z zakresu integracji europejskiej realizowanych przez uczelnie w Opolu, Mainz i Dijon.

- Zajęcia rozpoczną się w październiku 2013 roku - mówi dr Joanna Kulska, adiunkt w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii UO oraz dyrektor programu Europa Master. - Weźmie w niej udział międzynarodowa grupa studentów - maksimum 30 osób - z trzech krajów.

Pierwszy semestr zaplanowano w Opolu (po angielsku) i obejmie kwestie kulturowe, społeczne i historię.

Na kolejny semestr studenci przeniosą się do Moguncji i tam zajmować się będą kwestiami politologicznymi, studiując także po angielsku lub wybrane przedmioty po niemiecku. W Dijon przedmiotem studiów mają być aspekty prawne integracji europejskiej (wykłady po francusku). Czwarty semestr - pisanie pracy magisterskiej plus praktyka - odbywać się będzie na wybranej przez każdego ze studentów uczelni.

Trzy szkoły wyższe przeprowadzą rekrutację od wiosny do połowy maja 2013, każda w swoim kraju. Kandydaci muszą mieć ukończone studia na poziomie licencjackim oraz znać język angielski na poziomie B-2 i francuski B-1 (będą mieli jeszcze rok na jego doszlifowanie). Szczegóły na stronie Instytutu Politologii UO w zakładce Europa Master.

- Wywożę z Opola tę wspaniałą ideę - cieszył się prezydent Mertes. - Młodzi ludzie, którzy są przyszłością kontynentu, będą się uczyć w trzech uczelniach, w trzech krajach, używając trzech języków. To swego rodzaju kwintesencja europejskości.

Wcześniej niemiecka delegacja spotkała się z przedstawicielami mniejszości oraz z marszałkiem i wojewodą opolskim.

Ryszard Wilczyński przypomniał, że właśnie w Nadrenii-Palatynacie zetknał się z ideą odnowy wsi. Goście zwrócili uwagę na konieczność przeciwdziałania rozproszeniu zabudowy na obszarach wiejskich i przerostowi infrastruktury publicznej, która może stanowić dla samorządów obciążenie.

Z Józefem Sebestą Joachim Mertes dyskutował m.in. o specjalnej strefie demograficznej. Dzielił się doświadczeniami funkcjonowania w Niemczech wirtualnych rodzin. Samotni starsi ludzie informują się rano za pomocą maili, że u nich wszystko w porządku, lub proszą np. o pomoc w zakupach kogoś, kto jedzie do sklepu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska