Pomagają innym i mają dwa dni wolnego. W Nysie zaobserwowano duże zainteresowanie honorowym krwiodawstwem przed Świętami Bożego Narodzenia

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Honorowym krwiodawcą zostaje każdy kto chociaż raz oddał bezinteresownie krew lub jej składniki. Każdy krwiodawca otrzymuje legitymację krwiodawcy z wpisaną grupą krwi, można ją odebrać za kilka dni lub przy następnym oddaniu! Przejdź do następnego zdjęcia, aby dowiedzieć się więcej.
Honorowym krwiodawcą zostaje każdy kto chociaż raz oddał bezinteresownie krew lub jej składniki. Każdy krwiodawca otrzymuje legitymację krwiodawcy z wpisaną grupą krwi, można ją odebrać za kilka dni lub przy następnym oddaniu! Przejdź do następnego zdjęcia, aby dowiedzieć się więcej. pixabay.com
Kto nie chce mieć dłuższej przerwy świątecznej? Nyscy krwiodawcy tłumnie ruszyli oddać krew. Wiedzą, że krwiodawstwo to nie tylko szczytna służba na rzecz drugiego człowieka, ale też szereg przywilejów. Należą do nich dwa dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sprawdź, gdzie można oddać krew w województwie opolskim. Wytyczne, jak zostać honorowym dawcą krwi prezentujemy w galerii zdjęć.

Honorowych krwiodawców nie trzeba przekonywać, dlaczego warto dzielić się krwią. Każdy z nich wie, że to lek, którego nie da się wytworzyć sztucznie, wyjątkowy płyn ratujący życie. Spora część z nich stara się oddawać krew regularnie, mężczyźni co dwa miesiące, kobiety co trzy. Jednak bywają takie dni, gdy centra krwiodawstwa przeżywają prawdziwe oblężenie.

W czwartek rano 22 grudnia poczekalnia Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nysie pękała w szwach. Z toczących się rozmów wynikało, że do godz. 9.15 zarejestrowano ponad 40 osób.

Powód był prozaiczny. Od dwóch lat krwiodawcom po donacji przysługują dwa dni odpoczynku, nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona zaświadczeniem od lekarza, dlatego wzmożone zainteresowanie oddaniem krwi widać zazwyczaj przed weekendami. Największy ruch jest często przed dłuższym czasem świątecznym, tak jak wypada w tym roku.

- To dodatkowy argument za oddawaniem krwi, ukłon w naszą stronę. Dzięki temu pomagam innym i mam teraz więcej czasu na świąteczne przygotowania - tłumaczył Piotr z gminy Głuchołazy, którym ma za sobą 16,2 litra oddanej krwi.

- Można sobie wydłużyć weekend świąteczny do pięciu dniu - mówili dwaj mężczyźni czekający w kolejce na oddanie krwi.

To nie wszystkie przywileje. Oddaną krew możemy odliczyć od podatku, a zasłużeni honorowi dawcy krwi mają ustawowo zagwarantowane ulgi przy zakupie wybranych leków i dostęp do lekarza bez kolejki.

W galerii prezentujemy informacje, kto może zostać honorowym dawcą krwi
.

W nyskim oddziale terenowym można było spotkać osoby w różnym wieku starszych i młodszych, kobiety i mężczyzn. Zapewne podobnie było w innych miejscach.

- Grunt to być zdrowym, zjeść obfite śniadanie - mówił jeden z krwiodawców. - Krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, ważące co najmniej 50 kg.

Procedura oddania krwi jest prosta. Należy zgłosić się w rejestracji, wypełnić formularz dotyczący naszego stanu zdrowia, oddać próbkę krwi do badania (sprawdzany jest m.in. poziom hemoglobiny), odbyć badanie lekarskie (lekarz m.in. analizuje wynik badania krwi, mierzy ciśnienie). Po pomyślnym przejściu wszystkich etapów możemy oddać krew.

W normalnym dniu cała procedura może trwać tylko pół godziny. W „gorącym” okresie przedświątecznym liczba chętnych sprawia, że trzeba zarezerwować na wizytę nawet dwie godziny.

Na Opolszczyźnie krew możemy oddać w kilku miejscach:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, ul. Augustyna Kośnego 55, pobieranie krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00 (rejestracja do 16.30) oraz w soboty "pracujące" od 8.00 - 13.30 (szczegóły na stronie internetowej Centrum)
  • Terenowy Oddział w Brzegu, ul. Mossora 1, pobieranie krwi od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 13.00 (rejestracja do 12.30)
  • Terenowy Oddział w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Koszykowa 5B, pobieranie krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 11.30 (rejestracja do 11.00)
  • Terenowy Oddział w Kluczborku, ul. Katowicka 26, pobieranie krwi od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 11.30 (rejestracja do 11.00)
  • Terenowy Oddział w Nysie, ul. Piłsudskiego 47, pobieranie krwi od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 13.00 (rejestracja do 12.30)

Ponadto organizowane są regularne akcje wyjazdowe krwiobusa do innych miast Opolszczyzny.

Ważna informacja dla osób chcących oddać krew w piątek 23 grudnia w Opolu. RCKiK będzie otwarte krócej.

- Informujemy, że w dniach 23 grudnia 2022 r. (piątek) i 30 grudnia 2022 r. (piątek) rejestracja dawców w RCKiK Opole odbywać się będzie w godzinach od 7.00 do 14.00. Praca w Terenowych Oddziałach nie ulega zmianie – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Centrum.

Szczegółowe informacje na temat krwiodawstwa znajdziemy na stronie internetowej RCKiK w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska