Pomagamy najbardziej potrzebującym w walce z koronawirusem.

Materiał informacyjny Województwa Opolskiego
Czas pandemii nie jest łatwy dla nas wszystkich, jednak pamiętajmy, że w trudnych czasach najgorzej radzą sobie osoby starsze, niesamodzielne czy rodziny znajdujące się w ciężkiej sytuacji. Wsparcia wymagają także instytucje niosące pomoc takim osobom. Z myślą o nich Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej podjął szereg działań, które ułatwiły przetrwanie tego okresu. Działania te były możliwe dzięki szybkiemu uruchomieniu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Wsparcie dla osób starszych i niesamodzielnych

Podczas pandemii w sytuacji ograniczonych możliwości przemieszczania się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu zorganizował usługę tzw. kuriera społecznego. W ramach projektu „Nie-Sami-Dzielni - rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne” 90-ciu kurierów dowoziło posiłki, leki i zakupy do osób najbardziej potrzebujących pomocy. Z projektu sfinansowano także obiady dla osób niesamodzielnych. Tego rodzaju wsparcie otrzymało już ok. 2200 osób w 48 gminach województwa opolskiego.
W ramach projektu zakupiono także środki ochrony osobistej dla pracowników pomocy społecznej: maseczki, kombinezony, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Ponadto dla seniorów zrzeszonych w 18 kołach/oddziałach Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z terenu woj. opolskiego zakupiono i przekazano środki ochrony osobistej: płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz przyłbice, a także 18 stacji dezynfekujących.

- Wszelkie działania projektu mają na celu wspieranie osób potrzebujących, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub pomocy w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, a także osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (np. starsze, samotnie gospodarujące i/lub niepełnosprawne). Tu dążymy do jak najsilniejszej pomocy środowiskowej.
W związku z COVID-19, celem działań było szybkie i skuteczne zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych osób niesamodzielnych podczas epidemii
- mówi Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora ROPS.

Pomagamy najbardziej potrzebującym w walce z koronawirusem.

Wsparcie dla domów dziecka i rodzin w trudnej sytuacji

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu jest projekt „Bliżej rodziny i dziecka” mający na celu wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze, a także pieczy zastępczej.

Z pomocą Funduszy Europejskich możliwe było podjęcie działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Domy dziecka, powiatowe centra pomocy rodzinie, świetlice terapeutyczne i środowiskowe i inne instytucje zajmujące się pomocą rodzinie otrzymały w sumie 110 stacji do bezdotykowej dezynfekcji rąk, 27 mat dekontaminacyjnych, bramki do dezynfekcji osób, bezdotykowe termometry na podczerwień, itp. Tego typu działania pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów, a co za tym idzie ochronić przed zarażeniem dużą grupę osób. Pomoc w postaci środków ochrony osobistej została także skierowana do rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych zawodowych oraz do 989 rodzin przeżywających problemy opiekuńczo - wychowawcze.

Ogromnym wsparciem dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i rodzin zastępczych była możliwość skorzystania z e-korepetycji, które również zostały sfinansowane w ramach projektu. Zrealizowano 300 godzin zdalnych korepetycji z nauk ścisłych i humanistycznych oraz e-sługę psychologiczną zarówno dla wychowanków, jak i wychowawców. Ponadto na potrzeby zdalnego nauczania zakupiono dla nich 190 laptopów i inny sprzęt niezbędny do nauki.

Pomagamy najbardziej potrzebującym w walce z koronawirusem.

W obliczu pandemii pokazaliśmy, że Fundusze Europejskie mają ludzki, konkretny wymiar dopasowany do potrzeb i okoliczności. Dzięki tym środkom możemy docierać do osób najbardziej potrzebujących naszego wsparcia i pomagać im radzić sobie w trudnej sytuacji.

Opolskie fundusze mają moc!

Pomagamy najbardziej potrzebującym w walce z koronawirusem.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3