Warto do świątecznego menu dołączyć wyśmienity sernik, tym razem wykonany wedle włoskiej receptury. Ciasto to nazywa się pastiera.

Do przygotowania tego sernika używa się delikatnej i puszystej ricotty, ale równie dobrze sprawdzi się odpowiednio przyrządzony twaróg. Warto wiedzieć, że pastiera najlepiej smakuje na drugi dzień po upieczeniu, kiedy ciasto przesiąknie aromatem serowej masy.

Sernik jest stosunkowo łatwy do upieczenia, a tajemnica jego smaku tkwi w aromatycznych dodatkach, takich jak skórka pomarańczowa. W oryginalnym przepisie do masy serowej dodaje się esencji z kwiatu pomarańczy, ale nie każdy ma dostęp do tego rarytasu.

Czekamy na Wasze rodzinne receptury!

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na ebilicka@nto.pl lub adres: nto, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki

Ciasto:
> 500 g mąki
> 200 g cukru
> 200 g masła
> 3 jajka
> aromat waniliowy, starta skórka z pomarańczy

Masa serowa:
> szklanka mleka
> 450 g gotowanej pszenicy
> 300 g cukru
> ok. 400 g ricotty ewentualnie białego sera z dodatkiem serka mascarpone
> cukier waniliowy
> 3 jajka i 3 żółtka
> smażona skórka z pomarańczy

Sposób przygotowania

> Siekamy masło z mąką, dodajemy jajka i cukier, wyrabiamy ciasto. Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą, odkładamy ciasto na godzinę do lodówki.
> Wypłukaną i odcedzoną pszenicę z dodatkiem pomarańczowej skórki gotujemy z mlekiem tak długo, aż zostanie wchłonięte.
> Ser mieszamy z cukrem, jajkami, skórką pomarańczową, dołączamy wystudzone ziarno.
> Wyjmujemy ciasto z lodówki. Trzecią część zostawiamy, resztę układamy w formie i wylewamy serowy krem. Pozostałe ciasto rozwałkowujemy i wycinamy paski, które następnie układamy na górze, tworząc kratkę. Pieczemy co najmniej godzinę w temperaturze 180 stopni.