Pomnik bogini Ceres powróci do parku miejskiego

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Taki pomnik byłby atrakcją w mieście - uważa Jerzy Korwin-Małaczyński. - Z jego odtworzeniem nie będzie problemu, bo zachowały się archiwalne zdjęcia, które go przedstawiają.
- Taki pomnik byłby atrakcją w mieście - uważa Jerzy Korwin-Małaczyński. - Z jego odtworzeniem nie będzie problemu, bo zachowały się archiwalne zdjęcia, które go przedstawiają.
W czasie II wojny światowej zabytkową rzeźbę zniszczyli Sowieci, którzy odstrzelili Ceres głowę. Teraz radni chcą, żeby pomnik powrócił do strzeleckiego parku.

Pomysł zgłosił na sesji opozycyjny radny Jerzy Korwin-Małaczyński. W efekcie powołany będzie społeczny komitet budowy pomnika.

- Strzelce Opolskie były niegdyś kojarzone z tym pomnikiem - mówi Korwin-Małaczyński. - Dlatego powinien powrócić do parku. To jeden z ważnych elementów, który do tej pory nie został odbudowany.

Radny liczy, że pomnik bogini uda się postawić w ciągu dwóch lat. To jednak kosztowna inwestycja, która może pochłonąć dziesiątki tysięcy złotych.

- Ale replika może być zbudowana z fajansu i być nieco mniejsza - zaznacza Korwin-Małaczyński. - Do naszych czasów zachowało się mnóstwo zdjęć z podobizną pomnika. Z jego odtworzeniem nie będzie zatem problemu.

Oryginał, który stał w parku, mierzył razem z postumentem ok. 4 m i był z porcelany. Zniszczyli go radzieccy żołnierze, którzy wkroczyli do miasta.

- Dla zabawy odstrzelili bogini część głowy - opowiada Piotr Smykała, znawca lokalnej historii. - Pomnik przetrwał w takim stanie do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy władze miasta kazały go zdemontować.

Poleciły przewrócić monument ciągnikiem, a potłuczone elementy użyć do zasypania miejscowego stawu.
Burmistrz Józef Kampa mówi, że gmina również chce przywrócenia pomnika. - Pomysł pojawił się już wcześniej, gdy opracowywaliśmy plan renowacji parku - mówi. - Dobrze, że chcą tego też radni. Będziemy dyskutować na komisjach o szczegółach.

W Strzelcach Opolskich od kilkunastu lat odtwarzane są historyczne elementy miasta. Przywrócono np. grób hrabiego Renarda, który przyczynił się do rozwoju okolicy. W parku odtworzono też obrys zabytkowej kaplicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska