Pomnik ofiar tragedii smoleńskiej i zbrodni katyńskiej w Opolu. Jak będzie wyglądał? [ZDJĘCIA]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Teren przed urzędem wojewódzkim zostanie zagospodarowany jako miejsce upamiętnienia tragedii smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Zwycięską koncepcję przedstawił Arkadiusz Hasny, architekt z Kędzierzyna-Koźla. Przewodniczącą komisji oceniającej była wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
Teren przed urzędem wojewódzkim zostanie zagospodarowany jako miejsce upamiętnienia tragedii smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Zwycięską koncepcję przedstawił Arkadiusz Hasny, architekt z Kędzierzyna-Koźla. Przewodniczącą komisji oceniającej była wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Edyta Hanszke
Arkadiusz Hasny, autor projektu wybranego w konkursie ogłoszonym przez wojewodę, mówił, że pracował nad nim trzy dni i nie spodziewał się nagrody. - Sądziłem, że komisja wybierze coś bardziej tradycyjnego - mówił.

W środę (25 kwietnia) w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu przedstawiono zwycięską koncepcję wybraną w konkursie, który rozstrzygnięto pod koniec 2017 roku.

Autorem zwycięskiego projektu jest Arkadiusz Hasny, architekt z Kędzierzyna-Koźla.

- Zgodnie z kryteriami wykorzystałem całą przestrzeń przed urzędem wojewódzkim. Zaproponowałem wyłożenie jej granitowymi płytami. Wzdłuż deptaku zaplanowałem umieszczenie 48 lustrzanych słupów. Drugie tyle zostanie poprowadzonych na skos przez teren zielony. Ich liczba ma symbolizować liczbę ofiar, które zginęły w katastrofie smoleńskiej - mówił.

Palisada z lustrzanych słupów będzie wieczorami podświetlana białymi i czerwonymi kolorami, co ma imitować łopoczącą na wietrze polską flagę.

W części, gdzie dziś znajduje się parking, wydzielone zostanie miejsce na ulokowanie umieszczonej 2 metry w głębi ziemi szachownicy lotniczej (jako upamiętnienie tragedii smoleńskiej). Na metalowej ścianie wyprowadzonej z ziemi wypisane zostaną nazwiska uczestników tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r.

Z kolei w pobliżu wejścia do budynku pojawi się częściowo otwarta rotunda, w której postawione zostaną brzozowe krzyże (ku pamięci Polaków zamordowanych w Katyniu). I w części z szachownicą, i w rotundzie także będą elementy lustrzane.

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska mówiła, że realizacja koncepcji pozwoli na stworzenie miejsca upamiętnienia ważnych tragicznych wydarzeń z historii Polski. - To będzie miejsce do zadumy, edukacji i organizowania uroczystości przed urzędem wojewódzkim - mówiła.

Arkadiusz Hasny mówił, że nagrody się nie spodziewał, zakładając, że komisja konkursowa wybierze jakąś bardziej tradycyjny projekt, na przykład pomnik. Nagrodę - 5 tys. zł - przeznaczył na edukację córki - studentki.

Nie wiadomo, kiedy koncepcja zostanie zrealizowana i ile to będzie kosztowało. Wojewoda opolski Adrian Czubak powiedział, że planuje, aby do końca roku gotowa była dokumentacja projektowa, która pozwoli też oszacować koszty.

- Zapewniam, że żadne drzewno nie zostanie wycięte, co najwyżej pojedyncze krzewy - podkreślił wojewoda i dodał, że parking przed urzędem zachowa swoją dotychczasową funkcję, natomiast auta zostaną odsunięte tak, żeby nie zasłaniały miejsca upamiętnienia. Na czas uroczystości auta będą przestawiane.

Jarosław Kaczyński w rocznicę 10 kwietnia: Chcemy jedności Polaków i silnej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska