Pomnik ofiary katyńskiej zbrodni odsłonięty w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na centralnej tablicy pomnika został umieszczony krzyż, wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej i napis “Pomóż przebaczyć”.
Na centralnej tablicy pomnika został umieszczony krzyż, wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej i napis “Pomóż przebaczyć”. Czas na Opole
Pomnik został odsłonięty przy kościele bł. Czesława z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu.

Na upamiętnienie składa się kilka tablic. Na jednej z nich umieszczono krzyż i wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej trzymającej w ramionach jeńca z przestrzeloną głową. Obok wizerunku znajduje się napis „Pomóż przebaczyć 1940”. Na kolejnych czterech tablicach oddano hołd jeńcom Kozielska zamordowanym w Katyniu, Starobielska, zabitym w Charkowie, Ostaszkowa, którzy zginęli w Twerze oraz więzionym i zamordowanym w innych miejscach w ZSRR.

- Ściana, na której są zawieszone tablice ma formę desek – mówi Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu – mają one imitować wagony, którymi przewożono jeńców z obozów na miejsce kaźni.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. Po niej odbyło się poświęcenie przy udziale żołnierzy i harcerzy.

- O upamiętnieniu ofiar w Opolu myśleliśmy od lat - przyznaje Urszula Gawor. - Nasze fundusze są ograniczone, a i członków mamy niezbyt wielu – 50 osób. - Nasz kapelan, ks. Rafał Bałamucki, proboszcz parafii bł. Czesława – za zgodą biskupa Andrzeja Czai i rady parafialnej – użyczył miejsca. Projekt upamiętnienia sporządził – w ramach wolontariatu - prof. Bogusław Szuba. W budowie pomnika pomogli także Zakład Komunalny w Opolu oraz sponsorzy. Chcemy jeszcze dorobić i umieścić w tym miejscu tablicę informacyjną. Mamy świadomość, że zwłaszcza młodzi ludzie często niewiele o Katyniu wiedzą.

- Z szacunku dla zabitych polskich patriotów oraz aby uhonorować ich pamięć, a ich rodzinom dać miejsce, w którym będą wspominać zamordowanych bliskich, Rodzina Katyńska z Opola - wspólnie z samorządem Opola - przygotowała pomnik poświęcony pamięci o tej wielkiej zbrodni – powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Podkreślił, że rany i cierpienia wywołane zbrodnią katyńską są – mimo upływu lat – żywe.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska