Pomoc do nauki historii

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Miejscowości, których mieszkańcy optowali za Niemcami zaznaczono na niebiesko. Te, gdzie plebiscyt wygrała Polska, na czerwono.
Miejscowości, których mieszkańcy optowali za Niemcami zaznaczono na niebiesko. Te, gdzie plebiscyt wygrała Polska, na czerwono.
DWPN. Mapa wyników plebiscytowych trafi m.in. do szkół.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej jest wydawcą dwujęzycznej mapy z graficznymi wynikami plebiscytu na Górnym Śląsku z roku 1921.

Jej autorami są Dawid Smolorz i Marcin Kordecki, którzy mają już w swym dorobku m.in. dwujęzyczną mapę Górnego Śląska oraz ksiażkę "Górny Śląsk. 20 historii z XX wieku" (obie publikacje wydał także DWPN).

- Chcieliśmy tematyką plebiscytową, bardzo ważną dla historii Śląska, zainteresować przede wszystkim młodych ludzi - mówi Dawid Smolorz. - Opcję za Niemcami zaznaczyliśmy na niebiesko, za Polską na czerwono. Mapa jest tak wykonana, by niemal jednym spojrzeniem, bez szperania w podręcznikach czy encyklopediach zorientować się, jaki był wynik głosowania w tej czy innej miejscowości.

Proporcja głosów została zaznaczona kolorami, ale na diagramie umieszczono także liczby wyrażające poparcie za Niemcami lub za Polską.

- Spojrzenie na mapę z daleka pozwala zauważyć, że w zachodniej części Śląska i w miastach obszaru przemysłowego częściej optowano na rzecz Niemiec. Wschodnia część opowiadała się za Polską - dodaje Dawid Smolorz. - Zaznaczaliśmy nawet najmniejsze miejscowości, dodając do nich obszary dworskie. Unikaliśmy natomiast, co zdarza się w niektórych publikacjach, oznaczania obszarów niezamieszanych, np. lasów, jako miejsc, w których popierano jedną ze stron.

Mapa ma wymiary 1375 mm x 972 mm. Na głównej mapie zaznaczono przejścia graniczne oraz poplebiscytową granicę dzielącą Polskę i Niemcy. Na pierwszej mapie pobocznej przedstawiony został obszar plebiscytowy na tle całego Górnego Śląska. Na kolejnej mapce przybliżono okręg przemysłowy.
Mapę - w cenie 30 zł - można nabywać w obu siedzibach DWPN (w Gliwicach i w Opolu). Szkoły ponadpodstawowe mogą otrzymać (po uzgodnieniu terminu) jeden egzemplarz mapy nieodpłatnie. Należy go odebrać osobiście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska