Pomogli zachować dziedzictwo

Wieńczysław Adamski
Dotacja z Niemiec pozwoliła na bardzo szybkie wykonanie prac na dachu nad prezbiterium kościoła w Opolu Nowej Wsi Królewskiej. Uchroniło to świątynie od zalewania po każdym większym deszczu.
Dotacja z Niemiec pozwoliła na bardzo szybkie wykonanie prac na dachu nad prezbiterium kościoła w Opolu Nowej Wsi Królewskiej. Uchroniło to świątynie od zalewania po każdym większym deszczu. Wieńczysław Adamski
W ubiegłym roku trzy parafie w diecezji opolskiej, w których funkcjonuje mniejszość niemiecka, skorzystały z dotacji urzędu Pełnomocnika Rządu Niemiec ds. Mediów i Kultury.

Pieniądze te wspomogły remont dachu lub elewacji świątyń w Raciborzu-Ocicach (wartość pomocy - 80 tys. euro), w Jakubowicach (55 tys. euro) i w Opolu Nowej Wsi Królewskiej (50 tys euro). We wszystkich tych parafiach mieszka mniejszość niemiecka i są w nich odprawiane msze św. w “języku serca". Tym samym podtrzymywana jest na co dzień tożsamość i kultura niemiecka.

- Dotacja i to bez limitu jest możliwa na remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków, będących częścią niemieckiego dziedzictwa kulturowego - mówi ks. Ginter Żmuda, dyrektor Wydziału Finansowo-Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Opolu.

- Starania z naszej strony mogą podejmować na przykład parafie czy organizacje mniejszości, ale wnioskodawcą do niemieckiego urzędu może być tylko fundacja, parafia czy uniwersytet, czyli podmiot prawny, działający w Republice Federalnej. Warunkiem koniecznym złożenia wniosku jest zatem pozyskanie takiego partnera w Niemczech.

Ksiądz Żmuda pokazuje, jak działa ten mechanizm, na przykładzie Jakubowic. Inicjatorem wsparcia remontu zniszczonej fasady kościoła pw. Świętej Anny byli dawni mieszkańcy miejscowości i ich potomkowie obecnie rozproszeni w różnych miejscach Niemiec. Formalnym partnerem stały się Wyższa Szkoła Techniczna w Darmstadt we współpracy z Fundacją Kultury i Historii Niemieckiej w Europie Wschodniej. A prace remontowe wykonała firma z Velkych Hostic koło Opavy w Czechach. (Miasto Opava jest partnerem Darmstadt).

Odnowiona światynia została uroczyście poświęcona pod koniec listopada 2013 roku.
W parafii w Opolu Nowej Wsi Królewskiej dotacja pozwoliła na wymianę dachu nad prezbiterium i transeptem tutejszego kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Świątynia została zbudowana nieco ponad sto lat temu wg neogotyckiego projektu Ludwiga Schneidera. Ta część dachu była w zdecydowanie złym stanie i woda lała się do środka świątyni. Remont powstrzymał jej niszczenie.

- Nasze starania zostały pozytywnie przyjęte w urzędzie Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Mediów i Kultury - mówi Waldemar Gielzok, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, parafianin z Nowej Wsi Królewskiej i przewodniczący zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. - Pomoc przyszła również ze strony parafii rzymskokatolickiej w Weilerswist w metropolii kolońskiej, której proboszczem jest nasz parafianin, ks. Georg Bartylla. Pomoc była niezbędna, gdyż to właśnie parafia w Weilerswist i tamtejsza rada parafialna przejęły na siebie rolę wnioskodawcy i wystąpiły o dofinansowanie dla naszej świątyni.

Urząd Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Mediów i Kultury dysponuje m.in. budżetem na realizację zadań wynikających z paragrafu 96 federalnej ustawy ds. wypędzonych stanowiący o działaniach rządu federalnego oraz krajów związkowych RFN na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego na terenach objętych wypędzeniami i przymusowymi wysiedleniami ludności niemieckiej.

Dotacje rządu niemieckiego pochodzą właśnie z pieniędzy przeznaczanych na zachowanie niemieckich zabytków budowlanych i kulturowych na terenie Europy Wschodniej. Pełnomocnik - w randze ministra stanu przy kanclerzu Niemiec - przeznaczył na ten cel w roku 2012 394.000 euro na projekty realizowane na Łotwie, w Polsce, w Rumunii, Rosji i na Słowacji.

- Za pieniądze z tego źródła nie można prowadzić nowych inwestycji, ale wyłącznie odnawiać zabytki zgodnie ze stanem pierwotnym - dodaje ks. Żmuda. - Nie tylko kościoły, ale też pomniki mające wartość kulturalną, parki i inne obiekty związane z kulturą niemiecką. W celu potwierdzenia, iż ta więź istnieje, warto skorzystać z opinii ekspertów z Niemiec. Projekt powinien zostać zrealizowany w ciągu pięciu lat. Wniosek znajduje się na ministerialnej stronie internetowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie