Pomysł na weekend. Czeskie Skalne Miasto koło Teplic

Anita Koszałkowska
Sześciokilometrowa ścieżka w Teplickich Skałach wiedzie wśród skał, które wyrzeźbiła natura.
Sześciokilometrowa ścieżka w Teplickich Skałach wiedzie wśród skał, które wyrzeźbiła natura. Anita Koszałkowska
Zobacz skalne cuda. Do czeskiego Skalnego Miasta warto się wybrać zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i poświęcić mu więcej czasu podczas weekendu. Spacer wokół niezwykłych formacji skalnych należy do wyjątkowych.

Garść informacji

Garść informacji

W obrębie obu skalnych miast można też obejrzeć ruiny trzech zamków: Adrszpach, Střmen oraz Skály. Natomiast na terenie Adrszpaskich Skał można zobaczyć kapliczkę poświęconą czeskim wspinaczom, którzy zginęli w górach.

Skalne Miasto to umowna nazwa Teplicko-Adrszpaskich Skalnych Miast, leżących 2 km od Teplic nad Metuji. Na powierzchni ok. 1800 hektarów Teplickich Skał natura ukształtowała niezwykłe kaniony, wolno stojące baszty skalne i grzyby, wodospady, przesmyki, rozpadliny.

Trasa parku wiedzie przez łatwe leśne dukty, mosty, ale też wymaga choć minimalnej sprawności, by wspiąć się po drabince łączącej głazy czy przecisnąć między skalnymi ścianami.

Przez park prowadzi okrężna sześciokilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, na której ustawiono kilkanaście tablic informujących o historii, pochodzeniu i morfologii skał. O niezwykłości parku świadczą kształty skał, jest Skalna Korona, Wykałaczka, Leśny Niedźwiedź czy Jeż na Żabie, na których wspinają się alpiniści i miłośnicy skałek.

Ważne

Ważne

Dojazd
Najkrótsza droga prowadzi przez Wrocław, Wałbrzych, przez przejście graniczne Golińsk-Mezimesti (z Wrocławia 2 godz.) Polecamy też popularną trasę międzynarodową (droga nr 8) przez Kłodzko i Kudowę-Nachod. Zaraz za granicą trzeba skręcić w prawo w kierunku Polic oraz Teplic nad Metuji. Przy wejściu do parku jest parking.

Informacje
Szlak czynny jest od godz. 9:00 do 17:00 (w lecie od 8:00 do 18:00). www.teplickeskaly.cz

W kanionie nazwanym "Syberia" nawet na początku czerwca zobaczyć można śnieg, nieco dalej zaś połacie paproci i roślinności wysokogórskiej, a wszystko wokół szumiących potoków górskich. Po zatoczeniu koła i powrocie na parking, który mieści się przed wejściem do parku, możemy ruszyć w stronę Adrszpaskich Skał.

Miniemy wapniowe wyrobisko z niesamowicie błękitną wodą (doskonałe miejsce do nurkowania), a potem już tylko las usiany setkami skalnych formacji. Można usiąść na Fotelu Teściowej, wspiąć się na Głowę Cukru, odpocząć pod Organami.Im dalej, tym stromiej, skały stają się coraz wyższe, jest też chłodniej. Odpoczynek warto zaplanować obok Małego i Wielkiego Wodospadu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska