Pomysł na weekend. Gdański Jarmark Dominikański

fot. Materiały promocyjne Gdańska
Długi Targ to serce miasta, tłumnie odwiedzane przez spragnionych rozrywki turystów z Polski i zagranicy.
Długi Targ to serce miasta, tłumnie odwiedzane przez spragnionych rozrywki turystów z Polski i zagranicy. fot. Materiały promocyjne Gdańska
Gdańsk swoją bogatą historią mógłby obdzielić kilka miast. To tu narodziła się Solidarność i rozpoczął upadek komunizmu. I jak co roku właśnie trwa Jarmark Dominikański.

Liczby Jarmarku Dominikańskiego

Liczby Jarmarku Dominikańskiego

· 750 lat!
· 3 Wielkie Księgi Wpisów
· 5 kogutów - maskotek Jarmarku św. Dominika
· 10 wielkoformatowych instalacji - Legendy Gdańskie
· 15 Jubileuszowe Święto Chleba
· 23 dni jarmarku
· 30 ulic Jarmarku św. Dominika
· 31 kowali wykuje jeden pomnik koguta
· 40 Medali im. Jacoba Kabruna dla przyjaciół i partnerów Jarmarku św. Dominika
· 750 porcji Polewki św. Dominika
· 750 uderzeń w największy bęben świata
· 920 koguto-kilometrów przemierzą koguty - maskotki Jarmarku
· 1000 stoisk handlowych
· 2750 nut odegra hejnalista jarmarku

750 lat tradycji, miliony gości, ponad tysiąc straganów handlowych, 23 dni zabawy i jedyny, niepowtarzalny klimat! Jarmark św. Dominika to najstarsza impreza kulturalno-handlowa w Polsce i jedna z największych w Europie.

Zlokalizowany w sercu Starego Miasta, od lat przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta i turystów z kraju i zagranicy, którzy przyjeżdżają specjalnie na to wydarzenie. Przez trzy sierpniowe tygodnie miastem władają niepodzielnie Neptun, Hermes i apollińskie muzy.

Na kramach króluje bursztyn bałtycki, a starocie i antyki prezentuje kilkuset kolekcjonerów. Handel łączy się z wyśmienitą rozrywką. Kalendarz wydarzeń obejmuje wielogodzinny, bogaty program kulturalny - koncerty, pokazy sztucznych ogni, parady, projekty artystyczne, teatralne, happeningi i konkursy.

W tym roku Jarmark św. Dominika rozpoczął się 31 lipca i potrwa do 22 sierpnia. Tradycja jarmarku sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

Na sierpniowe jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami, a zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony.

Jarmark odbywał się co roku aż do wybuchu II wojny światowej. Do tej pięknej tradycji powrócono dopiero w 1972 roku. Współczesna formuła jarmarku nawiązuje do średniowiecznej tradycji handlowania i dobrej zabawy. Na tegorocznym jarmarku nie będziecie się nudzić.

Organizatorzy przygotowali m.in. koncert poświęcony twórczości Fryderyka Chopina (14 sierpnia, scena na Długim Targu), występ zespołu Bracia (15 sierpnia, Długi Targ), widowiskowe parady, seanse filmowe, instalacje artystyczne i koncert muzyki gospel.

Od lewej: "Uliczny teatr" i charakterystyczny żuraw
Od lewej: "Uliczny teatr" i charakterystyczny żuraw fot. Materiały promocyjne Gdańska

"Fontanna Neptuna"
(fot. fot. Materiały promocyjne Gdańska)

Zwieńczeniem obchodów 750-lecia jarmarku św. Dominika będzie uroczystość odsłonięcia na skwerze przy ul. Szerokiej pomnika Świętopełka II Wielkiego, który nadał Gdańskowi prawa miejskie i ustanowił doroczny Jarmark św. Dominika.

Przed powrotem do domu warto udać się do Altany Artystów przy Długim Targu po pamiątkowy certyfikat opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż na prześwietnym Jarmarku św. Dominika Roku Pańskiego 2010 bawił, a niejedno cudo obaczył.

ZOBACZ KONIECZNIE

Fontanna Neptuna
Na Długim Targu stoi fontanna Neptuna, postrzegana jako symbol miasta. Zaprojektował ją Abraham van den Blocke.
Fontanna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej, a przed Dworem Artusa stanęła w 1633 roku.

Od lewej: "Uliczny teatr" i charakterystyczny żuraw
(fot. fot. Materiały promocyjne Gdańska)

Teatr na ulicy
Gdańskiemu jarmarkowi zawsze towarzyszą artyści. W tym roku na Długim Targu scenki teatralne odegrają m.in. studenci z uniwersytetów w Olsztynie i Gdańsku. Ulicami miasta przejdą też szczudlarze.

Żuraw
Nad brzegiem Motławy stoi charakterystyczny żuraw. Został zbudowany w latach 1442-1444 i służył do załadunku towaru i balastu na statki. Dźwig został podpalony w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Odrestaurowano go po zakończeniu wojny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska