Pomysł na weekend. Odwiedź magiczne Góry Izerskie

fot. Magdalena Żołądź
Od lewej: Kolejka gondolowa na górę Stóg Izraelski oraz  Liberec.
Od lewej: Kolejka gondolowa na górę Stóg Izraelski oraz Liberec. fot. Magdalena Żołądź
Największą atrakcją Świeradowa Zdroju jest najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa, którą wybudował Sobiesław Zasada. 71 wagoników kursuje na górę Stóg Izerski przez okrągły rok.

Ważne

Ważne

Dojazd
Samochodem to około 3 godzin jazdy. Najwygodniejsza i najszybsza (choć nie najkrótsza) trasa prowadzi autostradą A4. Trzeba kierować się na Bolesławiec (przez Wrocław i Legnicę), a za Bolesławcem zjechać na Lubań, Gryfów Śląski. Stąd tylko 18 km do Świeradowa.

Noclegi
Świeradów Zdrój to mnóstwo pensjonatów i hoteli. Znaleźć nocleg to nie jest problem, choć warto o to zadbać wcześniej. Zapominalscy mogą skorzystać z sieci gospodarstw agroturystycznych w mieście i okolicznych wioskach. Informacje o noclegach: wwwświeradowzdroj.pl
swieradowzdroj.info.pl
www.goryizerskie.pl

Kolej gondolowa została otwarta zaledwie dwa lata temu, więc wszystko tam jeszcze pachnie nowością: nowoczesne stacje dolna (617 m n.p.m.) i górna (1060 m n.p.m.) i same wagoniki - ośmioosobowe, umożliwiające przejazd nawet osobom na wózkach inwalidzkich oraz rowerzystom.

Kolej kursuje przez cały rok. Latem obsługuje turystów pieszych, w zimie wozi na stok narciarzy, którzy oświetloną i naśnieżaną na całej długości 2,5-kilometrową trasą narciarską szusują z powrotem do Świeradowa.

Ale jeszcze dwa lata wcześniej Świeradów był znany tylko z uzdrowiska. Wciąż jest to piękna miejscowość wypoczynkowa (dużo bardziej zadbana od niedalekiej Szklarskiej Poręby), która przyciąga wielu turystów, w większości niemieckich.

Znajdujący się tu dom zdrojowy ma najdłuższą halę spacerową w Polsce. Jest tu także pijalnia rzadko spotykanych wód radonowych, które leczą wiele schorzeń, m.in. neurologiczne, układu krążenia, układu oddechowego czy krwi.

Świeradów Zdrój jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Blisko stąd do znanych dzięki skokom narciarskim czeskich miejscowości: Liberca (jest tu największe w Europie Środkowej centrum rozrywki z aquaparkiem) i Harrachova czy też do Szklarskiej Poręby lub przepięknego zamku Czocha, w którym kręcono serial "Tajemnica twierdzy szyfrów".

Jeśli zaś o filmach mowa, to miłośnicy polskich komedii nie mogą nie odwiedzić oddalonego o 19 km Lubomierza. To tu Sylwester Chęciński kręcił kultowych "Samych swoich" i to tu znajduje się dziś muzeum Kargula i Pawlaka.

Od lewej: kamienna zapora w Pilchowicach oraz koń trojański.
(fot. fot. Magdalena Żołądź )

ZOBACZ KONIECZNIE

Kamienna zapora
W Pilchowicach w sąsiednim powiecie lwóweckim znajduje się druga co do wielkości, a najwyższa zbudowana z kamienia zapora w Polsce.

Stoi na rzece Bóbr. Powstała w 1912 roku. Widok z tamy na otoczone górami położone w dolinach wioseczki jest niezwykle malowniczy. Sama zapora ma 62 metry wysokości, a jej długość w koronie wynosi 270 metrów.

Koń trojański
Najprawdziwszy koń trojański, średniowieczny gród, krzesło z gwoździami dla jawnogrzesznic, kolorowy zamek i wielkie kilkunastometrowe postacie bajkowe i historyczne - to wszystko znajduje się w niewielkiej Pławnej Dolnej, gdzie artysta Dariusz Miliński stworzył prawdziwy baśniowy świat. To zaledwie 28 km od Świeradowa - warto tu być. www.zamek slaskichlegend.pl

Ratusz w Libercu
Ze Świeradowa Zdroju do czeskiego Liberca jest niedaleko. To zaledwie 42 km. Ta znana głównie dzięki skokom narciarskim miejscowość zaskakuje przede wszystkim przepięknym starym miastem.

Warto zobaczyć zabytkowy neorenesansowy ratusz zwieńczony 65-metrową wieżą, zbudowany w 1893 roku przez wiedeńskiego architekta Franza Neumanna, drewniany Dom Šolca, gmach teatru czy przepiękny owalny budynek urzędu miasta.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska