Pomysł na weekend - Ojców

fot. Urząd miasta i gminy w Skale
Z dziejami zamku w Ojcowie wiąże się historia miłosna z XII wieku.
Z dziejami zamku w Ojcowie wiąże się historia miłosna z XII wieku. fot. Urząd miasta i gminy w Skale
Tu znaleziono jedne z najstarszych śladów obecności człowieka na naszych ziemiach. Znakomite miejsce dla grotołazów, miłośników jazdy na rowerze, spacerów, wspinaczek skałkowych, zabytkowych zamków.

Ojców - miejscowość położona w jarze rzeki Prądnik - bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko z pobliskiego Krakowa. Leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego - najmniejszego z 23 w Polsce. Przez blisko sto lat pełniła funkcję uzdrowiska.

Oprócz malowniczych widoków warto zobaczyć tu ruiny zamku wzniesionego w II połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie w miejscu dawnego, wzmiankowanego w 1285 r., w którym miał ukrywać się jego ojciec Władysław Łokietek.
W XVII w. podczas potopu szwedzkiego zamek został zdobyty przez Szwedów i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.

Dziś zostały z niego resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża, brama wjazdowa oraz studnia oraz związana z nim romantyczna historia miłosna.

Według niej w XII w. wojewoda Skarbmir osadził w zamkowej wieży swoją siostrzenicę, Witychnę z Ogrodzieńca, którą chciał wziąć za żonę. Ta jednak odmówiła gdyż kochała Piotra Szczebrzyca. Ukochany trafił do lochów zamku. Kochanków uratował król Bolesław Krzywousty, który zdobył zamek, a nielitościwego wojewodę wywłaszczył i oślepił.

W wapiennym podłożu znajduje się największe w Polsce skupisko jaskiń, spośród których najbardziej znane są jaskinie Łokietka i Ciemna.

Pierwsza ma 320 m długości, położona na stoku Góry Hełmowej na poziomie 453 m n.p.m. i 130 m nad dnem Doliny Prądnika. Składa się z kilku korytarzy i trzech dużych sal - Rycerskiej, Kuchni i Sypialni.
Jaskinia Ciemna, położona na wysokości 410 m n.p.m., a 85 m nad Doliną Prądnika, ma 230 m długości. U jej wejścia odkryto ślady osadnictwa z okresu 115 tys. lat p.n.e.

A w Jaskini Nietoperzowej Jerzy Hoffman nakręcił scenę do filmu "Ogniem i mieczem".
Historię ziemi ojcowskiej można poznać w Muzeum Przyrodniczym Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, w dawnym hotelu "Pod Łokietkiem" z eksponatami geologicznymi, archeologicznymi, fauny i flory.

Muzeum Regionalne PTTK - w centrum Ojcowa, w budynku "Bazar Warszawski" - gromadzi zbiory etnograficzne, z historii uzdrowiska oraz fotografie z okresu powstania styczniowego.

Ważne

Dojazd
Samochodem autostradą A4 i drogą E40 (200 km). Pokonanie tej trasy zajmuje nieco ponad 2 godziny. Trasą 94 przez Strzelce Op., Pyskowice, Tarnowskie Góry, Olkusz niespełna 3 godziny. Można też dojechać pociągiem do Krakowa, a stamtąd busem, PKS-em, MPK Kraków albo na rowerze.

Informacja
Obsługą ruchu turystycznego oraz prowadzeniem usług przewodnickich zajmuje się m.in. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Ojcowie (tel. 12 389 20 10) oraz Biuro Turystyczne "Ojcowianin".
Rezerwacji noclegów można dokonać w tych instytucjach lub bezpośrednio u właścicieli kwater.
Jest możliwość odpłatnego zwiedzania parku powozami konnymi, udziału w szkoleniach wspinaczkowych i zorganizowanych wycieczkach rowerowych. Wejścia do jaskiń i muzeów są płatne.

Ciekawe adresy:
www.ojcow.pl
www.ojcow.info.pl
www.skala.pl
https://www.youtube.com/user/ojcow
www.ojcow.pttk.pl

Materiał powstał przy pomocy Urzędu Gminy w Skale, na terenie której leży Ojców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska