Pomysł na weekend. Przeżyj świętokrzyską przygodę

fot. Archiwum
Dla rowerzystów przygotowano ciekawe trasy tematyczne o zróżnicowanym stopniu trudności.
Dla rowerzystów przygotowano ciekawe trasy tematyczne o zróżnicowanym stopniu trudności. fot. Archiwum
Na ziemi świętokrzyskiej znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy literatury, jak i entuzjaści czynnego wypoczynku. Nie będą się też nudzić dzieci, które mogą odwiedzić m.in. Europejskie Centrum Bajki.

Województwo świętokrzyskie to raj dla miłośników rowerowych rajdów. Na cyklistów czeka tu ponad 500 km malowniczo położonych tras, które łączą aktywny wypoczynek z edukacją.

Warto przejechać się Rowerowym Szlakiem Architektury Obronnej. Trasa o długości 85 km rozpoczyna się w Sobkowie i wiedzie przez malownicze tereny Ponidzia, gdzie poza zamkami będziecie mieli okazję podziwiać zabytkowe kościoły, liczne folwarki oraz stare dworki szlacheckie.

Ważnym punktem na mapie są ruiny zamku w Pińczowie. Budowla została wzniesiona w XV wieku przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego.

Jadąc przez miasto, zwiedźcie też popauliński zespół klasztorny, na który składa się późnorenesansowy kościół oraz zespół klasztorny Reformatów z XVII-wiecznym kościołem.

Kolejnym rodzynkiem jest późnorenesansowa synagoga wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku. Z Pińczowa skierujcie się w stronę Wiślicy, gdzie za miejscowością Młodzawy Małe możecie odpocząć wśród setek kwiatów w tzw. "ogrodzie na rozstajach".

Na dłużej warto zatrzymać się w Stradowie, który mógł być zdaniem historyków stolicą państwa Wiślan. Pozostało tu wczesnośredniowieczne grodzisko.

Ze Stradowa jedźcie w stronę Pełczysk, gdzie stoi kościół w stylu rokoko z XVIII wieku, a następnie na Wiślicę, która według tzw. legendy panońskiej była miejscem chrztu księcia Wiślan, Wiślimira, w 880 roku.

Kolejnymi przystankami są: Gorysławic, Chotel Czerwony, gdzie stoi kościół parafialny z XV wieku ufundowany przez Jana Długosza, i Radzan.

Od lewej: Ciufcia Express i bizon z Kurozwęk
Od lewej: Ciufcia Express i bizon z Kurozwęk fot. Archiwum

Muzeum poświęcone Mikołajowi Rejowi w Nagłowiecach.
(fot. fot. Archiwum)

ŚLADEM WIELKIEJ LITERATURY

Ziemia świętokrzyska gościła na przestrzeni wieków wielu znakomitych twórców, którzy wypoczywając na łonie natury, czerpali tu inspiracje. W Strawczynie, położonym nieopodal Kielc, urodził się Stefan Żeromski. To właśnie tutejszą przyrodą inspirowane były jego pierwsze utwory.

W Oblęgorku wypoczywał mieszkający na stałe w Warszawie Henryk Sienkiewicz. W jego letniej rezydencji, gdzie w chwilach wytchnienia gromadził najbliższą rodzinę i przyjaciół, mieści się dziś tłumnie odwiedzane muzeum.

Malownicza miejscowość jest też świetną bazą aktywnego wypoczynku - tu zaczyna się czarny szlak turystyczny prowadzący na Baranią Górę. Przemierzając świętokrzyskie tereny, nie sposób pominąć Nagłowic.

Mikołaj Rej, uznawany za ojca literatury polskiej, od 1545 roku był tu dziedzicem. Ponoć prastare dęby, które po dziś dzień możemy oglądać, zostały zasadzone jego ręką. Obecnie w zbudowanym w miejscu Rejowskiego, dziewiętnastowiecznym dworku (na zdj.) znajduje się muzeum poświęcone pamięci pisarza.

Europejskie Centrum Bajki
Europejskie Centrum Bajki fot. Archiwum

Od lewej: Ciufcia Express i bizon z Kurozwęk
(fot. fot. Archiwum)

ZOBACZ KONIECZNIE

PRZEJAŻDŻKA CIUCHCIĄ
Przejażdżka Ciuchcią Expres Ponidzie to prawie 30 kilometrów przygód i niesamowitych widoków. Obecnie trasa przebiega przez miejscowości: Jędrzejów Wąski - Jasionna - Motkowice - Umianowice i Pińczów.

Ciuchcia jedzie przez teren Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, co pozwala obejrzeć turystom rzadkie, oryginalne gatunki ptaków i roślin objęte ścisłą ochroną. Można też samodzielnie poprowadzić lokomotywę i zdobyć certyfikat maszynisty.

BIZONY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
W Kurozwękach możecie zobaczyć stado bizonów amerykańskich liczące ponad 80 sztuk. Zwierzęta można oglądać z wnętrza wozu "safari bizon".

W minizoo mieszkają też lamy, osioł, wielbłąd, strusie, bydło szkockie, koza i koźlęta, rodzina świnek wietnamskich, dziki oraz różne gatunki ptactwa. Aktywni mogą pograć w paintball i pojeździć konno. Niewątpliwą atrakcją jest także największy w Polsce labirynt z kukurydzy (dostępny w sezonie letnim).

Europejskie Centrum Bajki
(fot. fot. Archiwum )

CENTRUM BAJKI
Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to podróż w krainę dziecięcych marzeń i snów. Wystrój Centrum i prowadzone w nim animacje oraz warsztaty nawiązują do postaci i wątków znanych z najpiękniejszych bajek i legend.

Przemierzając zaczarowanym pociągiem barwny świat, dowiecie się, skąd pochodzi Złota Kaczka, co wielkiego zrobił Szewczyk Dratewka oraz gdzie można znaleźć kwiat paproci?

Jednym z najważniejszych miejsc jest Skarbnica Bajek, którą wypełniają liczne lustra, a na rzeźbionych kolumnach stoją magiczne szklane kule.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska