Pomysł na weekend. Szklarska Poręba zaprasza!

fot. Joanna Mentel
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki fot. Joanna Mentel
Na zatłoczonych zakopiańskich Krupówkach trudno wypocząć, dlatego proponujemy wyprawę w Karkonosze. Malownicza Szklarska Poręba to idealne miejsce na wakacyjną wyprawę.

Ważne

Ważne

Dojazd

Z Opola do Szklarskiej Poręby jest 210,5 km.
Trasa nie jest męcząca. Większą część drogi przejedziecie autostradą A-4 (kierując się na Wrocław). Za Kątami Wrocławskimi skręćcie na Strzegom. Potem miniecie Bolków i Jelenią Górę, z której zjedziecie na Szklarską Porębę. Przy średniej prędkości 81 km/h, powinno wam to zająć ok. 2,5 h.

Informacja

Szklarska Poręba położona jest w pobliżu przejść granicznych polsko - czeskich (8 km) oraz polsko-niemieckich (71 km). Jeśli znudzą się wam górskie wyprawy i będziecie chcieli posmakować wielkomiejskich atrakcji możecie pojechać na dzień lub dwa do Pragi (139 km) lub Wiedenia (ok. 400 km).

Szklarska Poręba położona jest u podnóża góry Szrenica w województwie dolnośląskim. To świetna baza wypadowa m.in. do pobliskich Jakuszyc, gdzie na terenie miejscowego kompleksu sportowego przygotowano ciekawe trasy rowerowe. Zimą można tu uprawiać narciarstwo biegowe.

Kameralna atmosfera i piękne widoki to atuty Szklarskiej Poręby. To piękne, zadbane miasteczko przyciąga co roku tysiące turystów. W Szklarskiej Porębie nie będziecie się nudzić, bo w okolicy atrakcji jest sporo. Na pewno warto zobaczyć dwa przepiękne wodospady. Pierwszy z nich - wodospad Szklarki spada malowniczą kaskadą z wysokości 13,3 m. Nieopodal położone jest niewielkie schronisko "Kochanówka".

Dojdziecie tam bez większego wysiłku z centrum miasta szlakiem zielonym (wzdłuż rzeki Kamienna) lub czarnym szlakiem biegnącym wokół Szklarskiej Poręby. Znacznie więcej czasu trzeba sobie zarezerwować na podejście do Wodospadu Kamieńczyk. Prowadzi do niego z centrum miasta szlak czerwony. To łagodne podejście, z którym poradzą sobie bez trudu nawet dzieci.

Po półtoragodzinnym spacerze zobaczycie widok zapierajacy dech w piersi - trójstopniową kaskadę wody spadającą z hukiem do Wąwozu Kamieńczyk. Tu warto usiąść na chwilę, przymknąć oczy i posłuchać, jak bije serce Karkonoszy.
Nad miasteczkiem góruje Szrenica (1362 m n. p. m.). To bez wątpienia atrakcja dla entuzjastów wspinaczki, a jeśli nie lubicie się męczyć, możecie skorzystać z wyciągu krzesełkowego.

Koniecznie zobaczcie też Chybotka. To miejsce magiczne, owianą tajemniczą aurą. Jak głosi legenda, malowniczo ułożone kamienne bloki strzegą wejścia do podziemnego skarbca.

Schronisko na szczycie (zdjęcie z lewej) oraz wodospad Kamieńczyk.
Schronisko na szczycie (zdjęcie z lewej) oraz wodospad Kamieńczyk. Joanna Mentel

Wodospad Szklarki
(fot. fot. Joanna Mentel)

Z miasteczka możecie się też udać na wyprawę do Śnieżnych Kotłów. Pionowe skalne ściany dochodzą tu do 200 m, a przepiękne widoki można podziwiać z Czarciej Ambony - punktu widokowego położonego obok stacji przekaźnikowej RTV.

Szlak jest trudny i aby dotrzeć na miejsce, trzeba mieć niezłą kondycję. Olśniewającą panoramę Sudetów zobaczycie ze szczytu Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.), położonego w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Takich malowniczych zakątków jest w tej okolicy znacznie więcej, być może znajdziecie tam "swoje" miejsce?

Schronisko na szczycie (zdjęcie z lewej) oraz wodospad Kamieńczyk.
(fot. Joanna Mentel)

ZOBACZ KONIECZNIE

Wodospad Szklarki
Płynie w środkowej części wąwozu Szklarki. Widok jest niezwykły, bowiem strumień pieniącej się wody skręca spiralnie i zwęża się ku dołowi. O tym pięknym, romantycznym miejscu pisano już w średniowieczu.
Wstęp: 5/2,5 zł zł

Schronisko na szczycie
Na szczycie Szrenicy (1362 m n. p. m.) stoi schronisko, pod które kamień węgielny wbudowano w 1786 roku! Budynek był wielokrotnie modernizowany. Dziś ma 110 miejsc noclegowych i należy do największych tego typu obiektów w Karkonoszach. Cennik noclegów: www.hala-szrenicka.com

Wodospad Kamieńczyk
Jest najwyższym wodospadem w Krakonoszach. Kaskada wody ma wysokość 27 metrów! W środkowej części (za strumieniem wody) Walończycy wykuli sztuczną jaskinię, w której można podziwiać skupiska ametystów i pegmatytu. Wstęp: 5/2,5 zł

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska