Pomysł opolskich samorządów. Domy opieki w zamykanych szkołach

sxc.hu
Opolskie samorządy coraz bardziej angażują się w opiekę nad osobami starszymi.
Opolskie samorządy coraz bardziej angażują się w opiekę nad osobami starszymi. sxc.hu
Samorządy coraz częściej myślą o konieczności opieki nad starszymi osobami.

Burmistrz UjazduTadeusz Kauch zauważa, że opolskie gminy już niedługo będą miały problem z zagospodarowaniem budynków po zamkniętych szkołach. - Społeczeństwo nam się starzeje, w związku z tym będziemy potrzebowali mniej placówek oświatowych, a więcej domów opieki nad osobami starszymi - mówi Kauch. Jego zdaniem obie rzeczy można połączyć.

- W budynkach byłych szkół powinno się tworzyć domy dziennego bądź dobowego pobytu dla seniorów. To powinny być miejsca, gdzie będą mogli spędzać czas wolny i znajdą opiekę medyczną. Gdzie w razie potrzeby personel poda im lekarstwa - tłumaczy burmistrz Ujazdu. Burmistrz uważa, że każda gmina w perspektywie najbliższych 5-10 lat powinna mieć co najmniej jeden taki dom dla seniorów. Już teraz chce o tym rozmawiać z kolegami samorządowcami skupionymi w ramach tzw. Kędzierzyńsko-Kozielskiego Obszaru Funkcjonalnego. To organizacja stworzona na wzór aglomeracji, skupiająca, oprócz Ujazdu i Leśnicy 6 gmin powiatu kędzierzyńskiego. Samorządy, działając wspólnie, mają szansę pozyskać unijne pieniądze na inwestycje związane z zapewnieniem opieki dla osób starszych.

Kilka dni temu okazało się, że miasto Kędzierzyn-Koźle może przejąć od tutejszych zakładów azotowych hotel "Centralny". Jednym z pierwszych pomysłów, jakie zgłosił prezydent miasta Tomasz Wantuła, było rozważenie możliwości utworzenia w nim ośrodka opieki dla osób starszych. I choć pod uwagę bierze się także inne rozwiązania, m.in. adaptację hotelu na centrum biznesowe, władze miasta zapewniają, że ośrodek dla osób starszych prędzej czy później i tak powstanie.

- Traktujemy ten temat bardzo serio. Chcemy rozwijać istniejące domy dziennego pobytu oraz poszerzać ofertę Uniwersytetu Trzeciego Wieku - mówi odpowiedzialny za sprawy społeczne wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Paweł Rams.
Inne opolskie samorządy też coraz bardziej angażują się w opiekę nad osobami starszymi.

W Dziennym Domu Pomocy w Brzegu niedawno stworzono dla nich siłownię. W dbaniu o kondycję pomogą im rowerki, bieżnie i steppery. Z kolei przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawadzkiem powstała świetlica integracyjna dla seniorów. Osoby starsze mogą się tu spotykać i organizować wspólne imprezy. Świetlica działa już od dwóch tygodni. Powstała, bo chciała tego rada miejska, która wcześniej uchwaliła lokalny program aktywizacji seniorów z całej gminy.

W Nysie pod koniec zeszłego roku powstała rada seniorów. Liczy 23 osoby. Jej członkami zostały osoby reprezentujące różne środowiska - od związku emerytów i rencistów począwszy, poprzez Uniwersytet Trzeciego Wieku, aż po organizacje i stowarzyszenia zrzeszające seniorów.

Głównym założeniem rady jest aktywizacja i integracja osób starszych, a także podpowiadanie samorządowcom, jak mają pomagać osobom starszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska