Pomysł PSL na poprawę sytuacji w Polsce: dziedziczenie emerytury, dofinansowanie do kredytów i opodatkowanie tylko jednego miejsca pracy

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Opolscy politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawili pakiet rozwiązań, który ich zdaniem polepszy sytuację ekonomiczną obywateli. Będą po tymi postulatami zbierać podpisy w Opolu.

- Inicjatywa „Uczciwa Polska” to filozofia państwa przyjaznego seniorom, wspierającego młodych, które nie kara za pracowitość. Zarejestrowaliśmy już komitet, by zgłosić pakiet 3 propozycji jako obywatelski projekt ustawy. W ten sposób nie trafi do sejmowej zamrażarki – mówi Marcin Oszańca, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie.

W pakiecie trzech ustaw znajduje się wprowadzenie dziedziczenia emerytury po zmarłym małżonku.

- W przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, drugi otrzymywałby 100 proc. wyższej emerytury i dodatkowo 50 proc. niższej emerytury. Byłoby to sprawiedliwe, ponieważ małżonkowie stanowili przez długi czas jedno gospodarstwo domowe i po śmierci jednego z nich trudno jest im związać koniec z końcem. Najczęściej są to kobiety, które mają zdecydowanie niższe świadczenia emerytalne – podkreśla prezes Oszańca.

Kolejny pomysł PSL dotyczy młodych, aktywnych ludzi, którzy podejmują dodatkową pracę, aby zasilić swój budżet.

- Jeżeli ktoś pracuje na etacie i wszystkie świadczenia i składki są od jego wynagrodzenia są ponoszone, ale po pracy prowadzi dodatkową działalność, to żeby od tej drugiej aktywności zawodowej nie musiał ponosić danin publicznych, szczególnie tych, które zwiększają koszty funkcjonowania w ramach tej działalności – mówi Adam Warzecha, sekretarz opolskiego PSL-u.

Ostatni z punktów dotyczy „własnego kąta” dla młodych ludzi. PSL proponuje niskooprocentowany kredyt na mieszkanie lub dom w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wkład własny 100 tys. na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, lub początek budowy domu.

- Ponad połowa Polaków w wieku 25-35 lat żyje z rodzicami, a żeby mogli zakładać rodziny, potrzebują do tego własnego mieszkania. Obecnie trudno jest im otrzymać kredyt w komercyjnym banku, dlatego nasz projekt zakłada nisko oprocentowane kredyty 1,5 proc. oraz wkład własny do 100 tys. złotych, ale tylko dla osób, które będą starały się kupić lub wybudować pierwsze mieszkanie czy dom – wyjaśnia prezes Oszańca.

Opolscy działacze PSL – podobnie jak ich koledzy z innych województw - będą zbierać podpisy pod inicjatywą obywatelską. Aby trafiła do Sejmu potrzeba co najmniej 100 tys. podpisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska