Ponad 2 miliony złotych kary dla wykonawcy Wodnego Okka w Kędzierzynie-Koźlu. Miasto zerwało umowę z firmą

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Tak obecnie wygląda budowa Wodnego Okka.
Tak obecnie wygląda budowa Wodnego Okka. Tom
Inwestycja na osiedlu Azoty prawdopodobnie będzie gotowa dopiero w przyszłym roku. To oznacza ponad roczne opóźnienie.

Główny wykonawca - firma Erbud - poinformował władze miasta Kędzierzyna-Koźla, że nie jest w stanie dokończyć budowy kompleksu basenowego na osiedlu Azoty. Powodem miała być nieopłacalność inwestycji i ogólne problemy z jej realizacją. Erbud liczył na to, że uda mu się rozwiązać umowę z gminą bez kar. Miasto się jednak na to nie zgodziło.

- Naliczyliśmy karę w kwocie ponad dwóch milionów złotych, a wynika ona wprost z zapisów w umowie - mówi Artur Maruszczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla do spraw inwestycyjnych.

Obie strony najprawdopodobniej spotkają się w sądzie, gdzie będą walczyły o jak najkorzystniejsze dla siebie zakończenie współpracy. Wycofanie się Erbudu nie oznacza jednak, że całkowicie wstrzymano prace budowlane na Wodnym Okku. Wciąż pracują tam niektórzy podwykonawcy. Miasto zastanawia się teraz, jak kontynuować inwestycję. W planach jest pozostawienie tych firm. Bez względu na to, w tym roku jednak nie popływamy na żadnym z planowanych basenów.

To jedna z najdroższych inwestycji miasta w tej kadencji, na budowę kompleksu basenów Wodne Okko na osiedlu Azoty miasto przeznaczyło 20 milionów złotych. Od początku są z nią duże problemy. Po podpisaniu umowy długo na placu budowy nic się nie działo. Miasto i główny wykonawca tłumaczyli, że trwają skomplikowane prace projektowe, zapewniano jednocześnie, że wszystko będzie gotowe na czas.

Baseny miały być gotowe w listopadzie zeszłego roku. Ale prace przedłużały się i jesienią 2017 roku władze Kędzierzyna-Koźla poinformowały, że jednak będzie gotowy dopiero 1 czerwca 2018 r. Nie udało się tego dotrzymać. Potem mówiono o sierpniu. Ale i te deklaracje okazały się bez pokrycia.

Jeden z budynków kompleksu wciąż jest w stanie surowym. Niecka basenu zewnętrznego jest co prawda prawie gotowa, ale nie ma możliwości, by z niej korzystać. Nie ma jeszcze żadnej infrastruktury towarzyszącej, jak chodniki czy parkingi.

Wodne Okko ma powstać na terenie zamkniętego już Azotoru przy ulicy Mostowej. Do 2015 roku działał tam duży basen odkryty i brodzik, lodowisko zamknięto kilka lat wcześniej.

W miejscu tym mają się pojawić się dwa baseny (jeden kryty, drugi odkryty), zjeżdżalnie, sauna, komory lodowe, rwąca rzeka, brodzik dla dzieci i wiele innych atrakcji. Prawdopodobnie wszystko będzie gotowe w przyszłym roku.

OPOLSKIE INFO - 31.08.2018

Jakie długi mają mieszkańcy województwa opolskiego i firmy w regionie? Krajowy Rejestr Długów podsumował zadłużenie Opolan. Polacy wpisani do rejestru mają do oddania 53 miliardy złotych. W bazie widnieje aż 2,71 mln niesolidnych płatników. Opolanie muszą oddać ponad 1,1 mld złotych, a w bazie niesolidnych płatników jest blisko 60 000 osób i firm z Opolskiego.

Jakie długi mają Opolanie? Krajowy Rejestr Długów wyliczył, ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska