Ponad 2 miliony złotych na drogi. Cztery gminy podpisały umowy na dofinansowanie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Cztery kolejne gminy podpisały umowy na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Cztery kolejne gminy podpisały umowy na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mirela Mazurkiewicz
Walce, Skoroszyce, Reńska Wieś i Głuchołazy mają powód do zadowolenia. W środę (19.06) włodarze tych gmin podpisali dokumenty, które pozwolą sfinansować palące inwestycje drogowe. Dobra informacja jest taka, że lada moment do wzięcia będzie kolejnych 13 milionów.

- Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok. W skali całego roku to prawie 99 milionów złotych dla Opolszczyzny – wyjaśnia Monika Jurek, wojewoda opolski. – Sporo umów już za nami. Dziś przyszedł czas na cztery kolejne gminy, które w sumie otrzymają 2,2 mln złotych. Jest to możliwe dzięki oszczędnościom, powstałym po rozstrzygniętych dotąd przetargach.

Dzięki dodatkowym pieniądzom cztery gminy - Walce, Skoroszyce, Reńska Wieś i Głuchołazy - zrealizują 8 zadań, polegających

na remoncie, budowie, przebudowie i rozbudowie dróg lokalnych.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, podpisał w środę aż 5 umów. – Nasz rekord bierze się m.in. z zapotrzebowania. Zamierzamy wydać te pieniądze na drogi boczne, które przez lata rozbudowy Głuchołaz nie były przebudowywane, a jedynie doraźnie remontowane – wyjaśnia samorządowiec. – Poprawi to bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Potrzeby zwykle są większe niż możliwości, dlatego sami nie bylibyśmy w stanie udźwignąć takich inwestycji. Istotą programu jest to, że wkład własny gminy to 20 procent, a 80 proc. stanowi dofinansowanie.

Dobra informacja jest taka, że na początku lipca ruszy nabór uzupełniający, w którym do wzięcia będzie około 13 milionów złotych.

– My jesteśmy niemal gotowi do jego przeprowadzenia – mówi Marek Świetlik, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Czekamy jeszcze na ostateczne wyniki przetargów, które toczą się w gminach. Gdy będziemy wiedzieli, jaka jest rzeczywista skala oszczędności, to być może kwota będzie nawet wyższa niż 13 milionów złotych.

Te inwestycje zostaną zrealizowane:

Gmina Walce

  • Remont ulicy Grobla i Krzewiaki w Walcach (kwota dofinansowania 180 tys. złotych, ogólna wartość projektu 400 810 zł)

Gmina Skoroszyce

  • Przebudowa drogi w miejscowości Giełczyce (kwota dofinansowania 975 tys. zł, ogólna wartość projektu niemal 1,4 mln zł)

Gmina Reńska Wieś

  • Budowa drogi gminnej - ul. Pogodna w Większycach (kwota dofinansowania blisko 400 tys. zł, ogólna wartość projektu 571 tys. zł)

Gmina Głuchołazy:

  • Remont nawierzchni asfaltowej ul. Poprzeczna w Głuchołazach (kwota dofinansowania 92,5 tys. zł, ogólna wartość projektu blisko 116 tys. zł)
  • Remont nawierzchni asfaltowej ul. Ogińskiego w Głuchołazach (kwota dofinansowania blisko 106 tys. zł, ogólna wartość projektu 132 tys. zł)
  • Remont nawierzchni bitumicznej ul. Wyspiańskiego w Głuchołazach (kwota dofinansowania 233 tys. zł, ogólna wartość projektu 292 tys. zł)
  • Remont nawierzchni asfaltowej ul. Mickiewicza w Głuchołazach (kwota dofinansowania 177 tys. zł, ogólna wartość projektu 221 tys. zł)
  • Remont nawierzchni asfaltowej ul. Okulickiego w Głuchołazach (kwota dofinansowania 41 tys. zł, ogólna wartość projektu 51 tys. zł)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska