Ponad 640 mln złotych zalegają opolscy przedsiębiorcy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. To ponad 2 procent długu płatników składek z całego kraju, który przekracza 29,6 mld złotych.

W całej Polsce w ZUS zarejestrowanych jest 7 mln 221 tys. płatników (aktywnych i nieaktywnych). Ich dług wobec zakładu wynosi 29,587 mld zł.

W opolskim oddziale ZUS zarejestrowanych jest 157 409 podmiotów, a ogólna wartość zadłużenia wynosi nieco ponad 640 mln zł (to 2,2 proc. długu krajowego).

Ze statystyk ZUS w Opolu wynika, że długi z tytułu niepłaconych składek ma 38 702 płatników. 11 782 spośród nich to funkcjonujące nadal firmy, a ich zadłużenie wynosi blisko 299 mln zł.

Z kolei podmioty, które zawiesiły lub wyrejestrowały działalność (jest ich 26 920) są winne ZUS nieco ponad 341 mln zł.

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu, podkreśla, że zakład prowadzi działania egzekucyjne, bo do tego zobowiązują go przepisy. - Ale w każdej chwili możemy te działania zawiesić, a przesłanką do tego jest złożenie wniosku i zawarcie ugody, np. o rozłożeniu zaległości na raty, jeśli płatnik nie jest w stanie uregulować wszystkiego od razu - wyjaśnia rzecznik i zapewnia, że ZUS wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty finansowe i np. sam dłużnik może zaproponować ilość rat, czy ich wysokość.

Sebastian Szczurek wylicza korzyści płynące z takiej ugody: wstrzymanie naliczania ustawowych odsetek, możliwość otrzymania „od ręki” zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, co jest potrzebne np. do starania się o dotacje, kredyt czy stawania do przetargów.