Ponad 300 cudzoziemców prowadzi własne firmy na ponad 20 tys. legalnie pracujących w województwie opolskim

na podst. mat. pras.
Działalność gospodarczą w województwie opolskim prowadzi 334 osób z innym obywatelstwem niż polskie.
Działalność gospodarczą w województwie opolskim prowadzi 334 osób z innym obywatelstwem niż polskie. pixabay.com
Działalność gospodarczą w województwie opolskim prowadzi 334 osób z innym obywatelstwem niż polskie. To 1,72 proc. wszystkich cudzoziemskich przedsiębiorców w kraju, których jest 19,4 tys.

- Na ponad 19 tysięcy cudzoziemców prowadzących własny interes, aż 4786 osób to obywatele Ukrainy. To najliczniejsza grupa i stanowi około jednej czwartej ogółu. Na Opolszczyźnie obywatele ukraińscy to jeszcze większy odsetek w stosunku do wszystkich biznesmenów przybyłych z zagranicy. Na 334 osoby w regionie, aż 127 to przedsiębiorcy
z paszportem tego kraju – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Kto jeszcze zasila opolski ZUS prowadząc działalność na własną rachunek? Po Ukraińcach, najwięcej jest Bułgarów - 41, ponadto 30 Niemców, 15 Turków, 12 Włochów, 9 Wietnamczyków i 7 Francuzów. Po jednym obywatelu mają między innymi takie kraje jak Tajwan, Kamerun, Libia czy Syria.

W sumie, w województwie opolskim składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzają obywatele 44 państw. W całej Polsce robią to przedstawiciele aż 148 krajów.

Z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie wzrosła z 65 tys. w grudniu 2008 roku, do ponad 569 tys. w grudniu 2018 roku.

Po kolejnym roku pracowników zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ponad 683 tys. To oznacza ponad 10 -krotny wzrost liczby cudzoziemców w ostatnim dziesięcioleciu.

- Wnioski z naszych danych są takie, że cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej znacznie częściej niż cudzoziemcy spoza tego obszaru prowadzą pozarolniczą działalność. Na grudzień 2018 roku było to odpowiednio 16,9 procent i 2,2 procent – Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS, i dodaje: - Za to obywatele krajów spoza Unii Europejskiej znacznie częściej niż obywatele krajów Unii wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej. Nasze podsumowanie za 2018 rok określało te proporcje na odpowiednio 41 procent i 14,2 procent.

Najbardziej skłonni do podejmowania działalności gospodarczej w Polsce są obywatele Wietnamu. Aż 12,9 procent z wszystkich Wietnamczyków, którzy płacą składki w ZUS robi to, bo jest pracodawcami dla innych lub samego siebie. Z kolei wśród obywateli rosyjskich rozliczających się z ZUS, działalność pozarolniczą prowadzi 9 osób na 100. Na trzeci miejscu są Białorusini. Wśród tej grupy etnicznej osoby działające na własny rachunek, przebywające legalnie w Polsce i zgłoszone w ZUS, mają niemal 4 procentowy udział.

- Od kilku lat szczególnie wnikliwie analizujemy jak zmienia się liczba cudzoziemców zgłoszonych w ZUS według różnych tytułów ubezpieczeń. To znaczy czy są to pracownicy za których składki płaci pracodawca, osoby płacący składki same za siebie czy też pracujący na podstawie umowy zlecania. Okazuje się, że w każdej z tych grup następuje dynamiczny wzrost. Na przykład w grudniu 2015 osób prowadzących działalność gospodarczą i płacących z tego tytułu składki było w Polsce dokładnie 14 924. Obecnie jest ich 19,4 tysiąca – podsumowuje rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska