Ponad 4 miliony złotych z opolskiego urzędu marszałkowskiego na drogi rolne w 2020 roku

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pieniądze (dokładnie 4 mln 177 tys. zł) pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.
Pieniądze (dokładnie 4 mln 177 tys. zł) pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. pixabay.com
Ponad 4 mln zł przeznaczy w tym roku urząd marszałkowski na dofinansowanie budowy i przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a także na zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania do ewidencji gruntów.

Pieniądze (dokładnie 4 mln 177 tys. zł) pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.

Stanowią dochód województwa, ale trzeba je – obligatoryjnie – przeznaczać na cele wskazane w ustawie o ochronie gruntów rolnych – m.in. na drogi dojazdowe, rekultywację, zakup sprzętu informatycznego.

- W grudniu 2019 roku gminy i powiaty złożyły 31 wniosków o dofinansowanie swoich inwestycji drogowych. Po wycofaniu kilku z nich i weryfikacji pozostałych zarząd województwa zadecydował o przyznaniu dotacji na 24 zadania związane z budową i przebudową dróg – mówi członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. - Za kwotę 4 034 tys. złotych powstanie ich ponad 22 km - dodaje.

Natomiast kwota ponad 143 tys. złotych podzielona została na sześć wniosków powiatowych na zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania. Otrzymają ją powiaty prudnicki, krapkowicki, brzeski, głubczycki, kluczborski i opolski.

Od 1999 roku, czyli od chwili powstania samorządu województwa, z pieniędzy pochodzących z opłat za grunty rolne, udało się zbudować lub przebudować już ponad 500 km dróg dojazdowych do pól w całym regionie.

Obecnie przyznane dofinansowania to:

 • dla powiatu brzeskiego 479 350 zł na budowę dróg w gminach Grodków (Żelazna), Lubsza (Nowy Świat) i Olszanka (Czeska Wieś) i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu głubczyckiego 19 800 zł na sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego 542 500 zł na budowę dróg w gminach Reńska Wieś (Długomiłowice) i Pawłowiczki (Naczęsławice, Mierzęcin, Gościęcin)
 • dla powiatu kluczborskiego 257 076 zł na budowę drogi w gminie Wołczyn (Gierałcice) i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu krapkowickiego 408 800 zł na budowę dróg w gminach Walce (Kromołów, Zabierzów) i Strzeleczki (Dobra) i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu namysłowskiego 407 200 zł na budowę dróg w gminach Pokój (Domaradz) i Wilków (Idzikowice)
 • dla powiatu nyskiego 347 800 zł na budowę dróg w gminach Głuchołazy (Burgrabice - II etap), Kamiennik (Lipniki) i Łambinowice (Bielice)
 • dla powiatu oleskiego 552 250 zł na budowę dróg w gminach Rudniki (Rudniki) i Radłów (Kościeliska)
 • dla powiatu opolskiego 891 031 zł na budowę dróg w gminach Dąbrowa (Siedliska), Murów (Okoły), Niemodlin (Rogi), Ozimek (Dylaki, Biestrzynnik), Tarnów Opolski (Tarnów Opolski) i Turawa (Ligota Turawska, Kadłub Turawski) i sprzęt informatyczny dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu prudnickiego 193 300 zł na budowę dróg w gminach Biała (Śmicz) i Głogówek (Rzepcze) i oprogramowanie dla starostwa powiatowego
 • dla powiatu strzeleckiego 78 500 zł na budowę drogi w gminie Kolonowskie (Spórok - Etap II)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska