Ponad 500-letni kościół świętej Anny w Oleśnie to perełka. To róża zaklęta w drewno

Mirosław Dragon
Ponad 500-letni drewniany kościół świętej Anny w Oleśnie ma niezwykły kształt architektoniczny.
Ponad 500-letni drewniany kościół świętej Anny w Oleśnie ma niezwykły kształt architektoniczny. Mirosław Dragon
Śląsk Opolski słynie z drewnianych świątyń, ale XVI-wieczny kościół świętej Anny w Oleśnie jest jedyny w swoim rodzaju. To zabytek klasy zero o średniowiecznym rodowodzie i niezwykłej legendzie.

- Kościół św. Anny w Oleśnie jest zabytkiem klasy zero o średniowiecznym rodowodzie i legendarnych korzeniach - podkreśla Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego i autorka książki „Sanktuarium św. Anny w Oleśnie. Oleska róża zaklęta w drewno".

Ewa Cichoń oprowadziła chętnych po zakamarkach kościoła świętej Anny w ramach Dni Architektury Drewnianej, organizowanych pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Tych zakamarków jest sporo, ponieważ swój niezwykły kształt oleska świątynia zawdzięcza temu, że składa się oprócz kościoła głównego również z łącznika i pięciu kaplic.

Ponad 500-letni drewniany kościół świętej Anny w Oleśnie ma niezwykły kształt architektoniczny.

Najstarsza część zabytku, czyli kościół główny z 1518 roku, połączona jest 11-metrowym łącznikiem z pięcioma kaplicami, zbudowanymi w latach 1669-1670. Z lotu ptaka zabytkowa świątynia w Oleśnie przypomina kwiat, gdzie łącznik jest łodygą, a kaplice płatkami. Z tego powodu Ewa Cichoń nazwała ją „oleską różą zaklętą w drewnie”.

- Świątynia św. Anny pod Olesnem jest najwybitniejszym kościołem odpustowym, a zarazem obiektem w swej oryginalności wysuwającym się na czoło nie tylko śląskich, ale i wszystkich polskich zabytków drewnianych z tego czasu, dziełem odpowiadającym w pełni barokowej idei architektury symbolicznej - oceniał prof. Tadeusz Chrzanowski (1926-2006), znany historyk sztuki.

Hagia Sophia w Stambule, katedra Akwizgranie i drewniany kościół św. Anny w Oleśnie

- Jak wygląda Hagia Sophia w Konstantynopolu czy słynna kaplica w Akwizgranie, wyrażona w przyciesiach dębowych i dylach sosnowych – o tym zamarzył Marcin Snopek w Gliwicach, i stworzył w Oleśnie jedno z najśmielszych dzieł, jakie zna polska architektura ludowa - pisał Stanisław Wasylewski, nieżyjący już pisarz i autor książki „Na Śląsku Opolskim".

W 2018 roku, czyli w roku jubileuszu 500-lecia konsekracji, kościół świętej Anny w Oleśnie został wpisany przez prezydenta Polski na prestiżową listę Pomników Historii.

- To otwiera drogę do umieszczenia oleskiej świątyni na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO - zaznacza Ewa Cichoń.

Autorka książki „Sanktuarium św. Anny w Oleśnie. Oleska róża zaklęta w drewno" dodaje, że wyjątkowe walory architektoniczne oleskiego kościoła podkreślają badania dendrologiczne Aleksandra Koniecznego. Do analizy pobrano 108 próbek drewna, 97 drewna sosnowego i 11 świerkowego.

- Kościół wraz z przyległą do niego grupą pięciu kaplic i łącznikiem, wzniesionym na planie sześcioramiennej gwiazdy, stanowi jedyny w swoim rodzaju zabytek, niemający analogii w drewnianej architekturze sakralnej Polski i na świecie - ocenił Aleksander Konieczny.

Według legendy kaplicę, a potem kościół wzniesiono w miejscu, gdzie święta Anna ocaliła miejscową dziewczynkę przed zbójcami.

Legendę o budowie kościoła świętej Anny w Oleśnie przytacza słynny etnograf Oskar Kolberg:

Nieopodal Olesna, w gęstym lesie, na starej sośnie wisiał wizerunek Świętej Anny, umieszczony tam przez księżną Jadwigę, świątobliwą małżonkę Henryka Brodatego. Do tego właśnie drzewa ostatkiem sił dobiegła pewna dziewczyna o imieniu Anna, ścigana przez zbójców. Upadła na kolana, kurczowo obejmując pień sosny i ze łzami w oczach wołała o ratunek do swojej patronki. I cud się wydarzył, napastnicy przeszli tuż obok, ale dziewczyny nie dostrzegli, bo stała się dla nich niewidoczna. Porażeni ślepotą zaniechali dziewczyny, ledwo znajdując wyjście z lasu. Ocalona, powróciwszy do swoich rodziców, opowiedziała z przejęciem o przedziwnym zdarzeniu. Wdzięczni rodzice uratowanej polecili wyrzeźbić figurę Świętej Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na cudownej sośnie.

Kościół świętej Anny w Oleśnie znajduje się tuż przy węźle Olesno, czyli wjeździe na drogę ekspresową S11.

Pałac w Kopicach

Tak wyglądały przed wojną pałace i zamki na Śląsku Opolskim....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska