Ponad 7,9 mln zł z unijnej puli na projekty opolskich przedsiębiorców rozdzieliło OCRG

na podst. mat. pras.
Dotychczas OCRG zorganizowało trzy nabory, w których podzielono pieniądze na TIK.
Dotychczas OCRG zorganizowało trzy nabory, w których podzielono pieniądze na TIK. Andrzej Banas / Polska Press
Kolejnych 38 przedsiębiorców z województwa opolskiego skorzysta z unijnych dotacji na wdrażanie nowinek teleinformatycznych. Dotacje wynoszą od 80 do 300 tys. złotych.

Dotacje te zostały przyznane w ramach naboru o nazwie „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” (Działanie 2.1.2). Został on ogłoszony w ubiegłym roku. Wnioski przyjmowane były od 9 do 16 września 2019 r. Wpłynęło ich 97, z czego do dofinansowania wybranych zostało właśnie przez zarząd województwa opolskiego 38 projektów - informuje Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Jedno z takich dofinansowanych zadań będzie realizowała firma Gniotpol Trailers z Kurzni.

W ramach tego projektu kupimy i wdrożymy nowoczesne technologie informatyczne, które pozwolą zoptymalizować i zautomatyzować najważniejsze procesy biznesowe realizowane w firmie, takie jak marketing i sprzedaż, produkcja i gospodarka materiałowa, prawo, księgowość i finanse oraz zasoby ludzkie – tłumaczy Agata Duliniec, prezes zarządu.

W czym ma to pomóc firmie?

M.in. w tym, by zoptymalizować czas na zbieranie oraz analizowanie wyników pracy. - Dodatkowo realizacja projektu umożliwi nam podejmowanie decyzji zarówno operacyjnych, jak i strategicznych, krótko i długoterminowych, na podstawie pewniejszych danych i w krótkim czasie – tłumaczy Agata Duliniec. - Każda z części nowego systemu wspomagać będzie funkcjonowanie określonych obszarów biznesowych. Między innymi relację z klientami, zarządzanie kadrami, księgowość, sprzedaż, gospodarkę magazynową, produkcję. Rozwiązania te wpłyną również na lepszą jakość obsługi klientów i codzienną pracę wszystkich korzystających z tego systemu.

Czy obecna sytuacja gospodarcza związana z pandemią koronawirusa nie będzie dla firmy przeszkodą w realizacji zadania?

- Mimo obecnej sytuacji jesteśmy zdeterminowani do przeprowadzenia projektu – zapewnia prezes Gniotpol Trailers. - Widzimy, jak pozytywny skutek odnoszą w chwili obecnej inwestycje w infrastrukturę informatyczną, które sukcesywnie realizowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Wierzymy, że również obecny projekt zaprocentuje, nie tylko w czasach prosperity. Ponadto mamy bardzo zmobilizowany zespół, który jest gwarancją powodzenia we wdrożeniu nowych rozwiązań.

Rozstrzygnięty właśnie nabór na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych ogłosiło i przeprowadziło podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość wszystkich 38 dofinansowanych w ramach tego naboru projektów to ponad 14,2 mln zł. Zaś przyznane przez zarząd województwa łącznie dofinansowanie to ponad 7,9 mln zł.

„Najdroższy” z dofinansowanych projektów, które będą realizować firmy, ma kosztować w sumie ponad 745 tys. zł; a ten o najmniejszej wartości – nieco ponad 134 tys. zł. Największa przyznana dotacja to 298,6 tys. zł, a najniższa 80,7 tys. zł.

- Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w których musimy funkcjonować i my, i firmy, nasze jednostki na bieżąco oceniają i rozstrzygają kolejne nabory – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Unijne dotacje to dodatkowe pieniądze, które mogą przedsiębiorców wzmocnić, pomóc rozbudować ich ofertę, usprawnić czy rozwinąć firmę. A zatem wyjść naprzeciw także trudnym czasom. Mamy świadomość, że obecnie biznes przeżywa ciężkie chwile. Ale też na tyle znamy naszych przedsiębiorców, że wiemy, iż wielu z nich patrzy na swoje firmy przez pryzmat przyszłości. A ta będzie tym lepsza, im bardziej firmy zainwestują w swój rozwój - dodaje marszałek.

Przypomnijmy, że w rozstrzygniętym właśnie naborze na wsparcie technologii informacyjno-komunikacyjnych można było dostać od 50 tys. zł do 300 tys. zł.

- W ramach naboru można było pozyskać unijne dofinansowanie na wdrożenie nowinek teleinformatycznych w firmach, które dotyczyć będą rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Poza tym także na wsparcie procesów informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, wprowadzanie procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm czy wykorzystanie takich nowinek w relacjach między przedsiębiorcą, a klientem. O dotacje mogły się starać mikro, małe i średnie firmy z woj. opolskiego. Maksymalny poziom wsparcia to do 70 proc. W puli było ponad 6 mln 355 tys. zł.

– To jedno z tych naszych działań, które cieszyły się w minionych latach największą popularnością, i na które wpływało najwięcej wniosków. Tym razem także było ich prawie sto. Ze względu na dużą liczbę pozytywnie ocenionych wniosków zdecydowaliśmy się zwiększyć ogólną pulę dofinansowania i przyznać dotacje większej liczbie firm – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Był to już trzeci nabór na „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” przeprowadzany w naszym regionie w latach 2014-2020.

Wśród wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach projektów były np. mobilna platforma do szkoleń; system do obsługi wirtualnych targów; platforma videolearningowa; wdrożenie specjalistycznego systemu sprzedaży internetowej; systemu informatycznego do automatyzacji procesów wewnętrznych czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego.

W sumie w ramach dwóch poprzednich takich naborów do OCRG złożone zostały 222 wnioski: 127 w naborze pierwszym w 2016 r. i 95 w naborze drugim w 2018 r.

Zarząd woj.opolskiego wybrał do dofinansowania łącznie 98 projektów (po 49 w każdym z naborów). W pierwszym pula przyznanych dotacji wyniosła 16 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów 33 mln zł. W naborze drugim przyznane wsparcie to 14,9 mln zł łącznie, a ogólna wartość realizowanych wniosków to 30 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia sześć naborów; dwadzieścia trzy z nich rozstrzygnięto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska