Poniedziałek różany i... szalony. Spotkanie w Bibliotece Austriackiej w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Pochód karnawałowy należy tradycji obchodów „Różanego Poniedziałku” w Kolonii. Bawi się tam ponad milion osób. Na zdjęciu: Różany Poniedziałek w Kolonii w 2009 r.
Pochód karnawałowy należy tradycji obchodów „Różanego Poniedziałku” w Kolonii. Bawi się tam ponad milion osób. Na zdjęciu: Różany Poniedziałek w Kolonii w 2009 r. Wikipedia CC BY 2.0
W Różany Poniedziałek w Bibliotece Austriackiej w Opolu odbyło się spotkanie poświęcone niemieckim i austriackim tradycjom karnawałowym. Można było poznać ten aspekt niemieckiej kultury i tradycji i spędzić miło wieczór.

Wydarzenie to było częścią cyklu spotkań i imprez pod hasłem „Karnawał w Bibliotece Austriackiej”. Jej kierownik Monika Wójcik-Bednarz wraz ze współpracownicami przedstawiły najważniejsze niemieckie tradycje karnawałowe. Krótkim wykładom towarzyszyły filmy. „Korepetycji” z tradycyjnych tańców przydatnych podczas „piątej pory roku” udzielili Kaja Żylak i Tobiasz Skowronek, młodzi tancerze z klubu Róża Olesno.

Zaczęło się od aspektów językowych i przypomnienia, że po niemiecku występuje wiele określeń karnawału, a wśród nich Karneval, Fastnacht czy Fasching.

- Karnawał to nie tylko czas, w którym tradycyjnie najadano się mięsem i tłustymi potrawami, by zrobić zapas na czas wielkiego postu - mówiła Monika Wójcik-Bednarz. - To także okres błazenady, w którym to, co zwyczajnie zabronione i niestosowne staje się wskazane. Można było „zmienić płeć” za pomocą przebrania i maski albo drwić z władzy zarówno świeckiej, jak i kościelnej.

Ciekawym zwyczajem związanym z Tłustym Czwartkiem (w Niemczech ten dzień nosi nazwę Weiberfastnacht) jest obcinanie przez panie mężczyznom krawatów. W zamian mogą oni liczyć na rekompensatę w postaci słodkiego buziaka. Prekursorkami tej tradycji stały się w roku 1824 praczki w pralni w Beuel koło Bonn.

W Różany Poniedziałek na ulice niemieckich miast - Moguncji, Kolonii, Düsseldorfu wychodzą radosne pochody przebierańców. Tego dnia można się bezkarnie naśmiewać z osób życia publicznego, w tym polityków - ich karykaturalne sylwetki są pokazywane na specjalnych wozach. Z tych samych wozów rzuca się w tłum słodycze. W Kolonii w ubiegłym roku bawiło się około miliona osób.

Właśnie w tym mieście odbył się 10 lutego 1823 roku pierwszy zorganizowany pochód karnawałowy. Do dziś jest on szczytem ulicznego karnawału. Tradycję świętowania Różanego Poniedziałku - zawsze w ostatni poniedziałek przed Środą Popielcową - tłumaczy się na różne sposoby. Jedni wywodzą ją aż z XI wieku i zwyczaju wręczania przez papieża złotej róży jakiejś zasłużonej osobie. Bracia Jakub i Wilhelm Grimmowie proponowali inne wyjaśnienie. Według nich nazwa ta pochodzi od słowa Rasenmontag, (czasownik „rasen” oznaczał „szaleć, wariować”). Dzisiejszy Różany Poniedziałek był więc historycznie „rasender Montag” - „szalonym poniedziałkiem”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska