Popielec w 2021 roku. Kiedy jest środa popielcowa i początek wielkiego postu?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
POPIELEC 2020. W środę popielcową katolików obowiązuje post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych) i ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta).
POPIELEC 2020. W środę popielcową katolików obowiązuje post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych) i ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta). Waldemar Wylegalski
W 2021 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego. Jest to zawsze siódma środa przed Wielkanocą. Data Popielca zazwyczaj mieści się między 5 lutego a 10 marca. Z tradycją środy popielcowej wiąże się posypywanie głów popiołem.

Kiedy wypada Popielec 2021?

  • Środa popielcowa 2021 - 17 lutego
  • Środa popielcowa 2022 - 2 marca
  • Środa popielcowa 2023 - 22 lutego
  • Środa popielcowa 2024 - 14 lutego
  • Środa popielcowa 2025 - 5 marca

Środa popielcowa 2021. Czy obowiązuje post i co można jeść?

W środę popielcową katolików obowiązuje:

  • post ścisły jakościowy (od pokarmów mięsnych)
  • ilościowy (trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta).

W dawnej Polsce potrawą postną spożywaną w tym dniu zarówno na królewskim dworze, jak i w chłopskich chatach był żur uchodzący za potrawę szczególnie prostą i będącą synonimem ubóstwa. Już przed rozpoczęciem wielkiego postu przygotowywano w kuchniach - właśnie na żur - zakwas z żytniej mąki. Chleb smarowano zazwyczaj tylko powidłami (bez masła). Typowym chłopskim jadłem postnym była także pamuła, czyli gęsta zupa z kwaszonej kapusty rozgotowanej z brukwią oraz suszonymi śliwkami. Na znak rozpoczęcia postu obnoszono po wsi garnek z żurem, a w domach i karczmach wieszano śledzia lub jego szkielet.

Zewnętrznym przejawem rozpoczęcia postu było trwające od środowego poranka szorowanie naczyń i usuwanie z nich śladów tłuszczu zwierzęcego, by nie pojawił się w postnym jedzeniu (jedynym tłuszczem, który można było ewentualnie używać była oliwa lub olej). W komorach zamykano mięso, smalec, miód, a nawet nabiał.

W ludowej obrzędowości śpiewy, tańce i picie wódki kończyły się o północy z wtorku na środę. Według zwyczaju skrzypek w karczmie zrywał struny swojego instrumentu na znak, że zaczął się wielki post. (Choć gromady biesiadników wracały do domu zwykle dopiero w środę nad ranem). W niektórych rejonach Polski symbolicznie zamykano w skrzyniach na klucz instrumenty.

Popielec 2021. Co oznacza posypanie popiołem

W Kościele pierwszych wieków biskup na początek wielkiego postu posypywał głowy popiołem tych, którzy czynili publiczną pokutę. Z czasem zaczęli do nich dołączać także inni chrześcijanie. Do liturgii adaptowano ten zwyczaj w VII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący wiernych w całym Kościele.

Od tego czasu popiół do posypywania głów uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Przyjęcie popiołu oznacza gotowość do zerwania z grzechem i nawrócenia się do Boga, pokuty i walki z własnymi słabościami.
Podczas posypywania głów popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub (współcześnie częściej) „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Przypominają one, że przez cały okres wielkiego postu Kościół zachęca do przemiany życia, pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny i wzmożonej modlitwy.

Popiół - według żydowsko-chrześcijańskiej tradycji – symbolizuje ułomność życia ludzkiego, znikomość, ból, żałobę przemijalność, śmiertelność, ale w związku z Chrystusem jest on też znakiem oczyszczenia, odrodzenia i zmartwychwstania.

Kiedy się zaczyna i kończy wielki post 2021

Rozpoczęty w środę popielcową okres wielkiego postu trwa w kościele aż do Wielkiego Czwartku wieczorem (w tym roku Wielki Czwartek wypada 9 kwietnia). Wielkopostną tradycją jest uczestniczenie w nabożeństwach drogi krzyżowej (w piątki) oraz gorzkich żali (w niedziele wielkopostne w porze nieszporów).

Ważną częścią wielkiego postu jest Wielki Tydzień. Rozpoczyna się on Niedzielą Palmową (w 2021 roku 28 marca).

W Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej zaczyna się Triduum Paschalne Męki Śmierci i Zmartwychwstania. W Wielki Piątek nie celebruje się mszy św. Podczas wieczornych ceremonii odbywa się adoracja Krzyża. Wielka Sobota to czas modlitwy przy Bożym Grobie i błogosławienia pokarmów na śniadanie wielkanocne.

Wielu wiernych podejmuje w wielkim poście postanowienia, rezygnując z różnych przyjemności lub świadcząc uczynki miłosierdzia bliźnim, np. odwiedzając osoby chore czy samotne. Wielkopostnym postanowieniem w dobie informacyjnego przesytu może być rezygnacja z nadmiaru informacji – telewizji czy w internecie.

Tegoroczna Wielkanoc przypada 4 kwietnia.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie