Poradnik nto. Urlop ojcowski zamiast macierzyńskiego

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i możliwości jego łączenia z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może skorzystać pracownik - ojciec wychowujący dziecko.

Zasiłek macierzyński za dodatkowy urlop dla ojca dziecka

Przypadek pierwszy
Przysługuje mu to prawo, kiedy matka-pracownica zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu.
Wówczas nie wykorzystaną część urlopu macierzyńskiego pracodawca może udzielić pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko.

Przypadek drugi
Może on też pójść na dodatkowy urlop macierzyński, po urlopie macierzyńskim, który wykorzystała matka dziecka. W takim przypadku, pracownik - ojciec wychowujący dziecko wskazuje we wniosku termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Przypadek trzeci
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego w razie śmierci pracownicy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Przypadek czwarty
Również pracownik, który przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7. lub odpowiednio do 10. roku życia, po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, na takich samych zasadach jak pracownica.

Zasiłek macierzyński dla ubezpieczonych nie będących pracownikami

Ważne

Wniosek w sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinien być złożony przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za dodatkowy okres, a więc nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z dodatkowego okresu zasiłku macierzyńskiego.

Przypadek pierwszy
Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2010 r. przysługuje zarówno ubezpieczonym będącym pracownikami korzystającym z tych urlopów, jak również innym osobom pobierającym zasiłek macierzyński.
Dotyczy to ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu nie będących pracownikami, np.
- z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (najprościej mówiąc, to jednoosobowe firmy)
- współpracy przy jej prowadzeniu,
- wykonywania umowy-zlecenia.

Przypadek drugi
Zasiłek macierzyński przez okres dodatkowego urlopu przysługuje także osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia oraz osobom pobierającym zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego.
Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest wystąpienie przez ubezpieczoną lub ubezpieczonego z pisemnym wnioskiem w tej sprawie do płatnika zasiłku.

Jeśli zainteresowany nie dopełni tego warunku, nie otrzyma wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez wydłużony okres.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. - w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka oraz ewentualnego korzystania przez pracownika - ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlopu ojcowskiego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi, także w przypadku niezachowania przez niego siedmiodniowego terminu na złożenie wniosku o taki urlop, przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje zarówno pracownikom korzystającym z takiego urlopu, jak i innym osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu nie będącym pracownikami.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, nawet jeżeli ubezpieczenie chorobowe ustanie w trakcie pobierania tego zasiłku.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje ojcu wychowującemu dziecko także na dziecko urodzone przed 1 stycznia 2010 r., nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Jakie dokumenty musisz mieć, żeby dostać zasiłek

Czytaj na portalu

Strefa Biznesu
.

Tekst powstał we współpracy z rzecznikiem prasowym ZUS w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska