Poradnik. Pracujesz legalnie w Niemczech? Korzystniejsze dla ciebie jest zatrudnienie na prawach niemieckich

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Na razie z takiej możliwości mogą korzystać tzw.

dwupaszportowcy, czyli Ślązacy posiadający niemiecki paszport, ale za rok nasz zachodni sąsiad, zgodnie z zapowiedziami, ma otworzyć rynek pracy dla wszystkich Polaków.

Uzyskanie tam legalnego zatrudnienia wiąże się z możliwością korzystania z wszelkich przywilejów, które przysługują rodzimym pracownikom. Przede wszystkim obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie takich samych warunków wynagrodzenia, jakie mają obywatele niemieccy.

Zobacz: Niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków 1 Maja 2011 roku

W Niemczech istnieje prawo regulujące minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika. W tabeli przedstawiono przykładowe minimalne wynagrodzenie w dwóch branżach: elektrycznej i budowlanej.

Ubezpieczenia

Pracownik zatrudniony według niemieckiego prawa powinien być też ubezpieczony.

Płacenie składek socjalnych przez pracodawcę upoważnia go do:

  • uzyskania zwrotu kosztów lekarskich i opłat za leki;
  • miesięcznego dodatku rodzinnego dla dzieci (kindergeld) oraz innych świadczeń rodzinnych np. elterngeld;
  • zasiłku dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy (arbeitslosengeld);
  • świadczeń emerytalnych

Czym są delegacje?

Wiele osób z podwójnym obywatelstwem jest zatrudnionych w firmach polskich i pracuje w Niemczech na zasadzie oddelegowania. Wówczas jednym z elementów, który pojawia się w miesięcznym rozliczeniu są diety.

Zobacz: Wyjazd zarobkowy za granicę. Jak się przygotować?

Jednak nie jest to element wynagrodzenia, czyli oprócz diety pracownik powinien otrzymać przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Tymczasem nie zawsze tak się dzieje.

Świadczenia socjalne

W Niemczech przysługuje szereg różnych świadczeń socjalnych związanych nie tylko z posiadaniem własnych dzieci i ich wychowywaniem, ale także związanych z wychowywaniem dzieci przysposobionych, począwszy od macierzyńskiego, zasiłku dla rodziców, a kończąc na dodatkach na dzieci i bonusie na dziecko.

Żeby je otrzymywać, należy przynajmniej przez pół roku płacić składki. Po tym okresie będziemy mogli otrzymywać np. kindergeld, nawet jeśli nasze dziecko nie będzie zameldowane w Niemczech, ani nie będzie tam przebywało.

Zobacz: Jak dostać legalnie pracę w Niemczech?

Pracodawca ma obowiązek dostarczać pracownikowi miesięcznych rozliczeń z widocznymi kwotami opłacanych składek. Pracownik może również prosić go o przedstawienie zaświadczenia z niemieckiej Krankenkasse o regularnym opłacaniu składek i braku zaległości (Unbedenklichkeitsbescheinigung).

To najlepszy sposób na sprawdzenie legalności zatrudnienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli wykonywana praca związana jest ze sporym ryzykiem wystąpienia wypadku - np. praca na budowach.

Materiał powstał przy udziale spółki doradztwa podatkowego Service BB oraz serwisów: www.arbeitsamt.pl, www.finanzamt.pl

Opinia

Michał Bielecki,**prezes firmy MEB założonej przez Opolan w Monachium

- Problem nieuczciwych pracodawców i „sposoby” ich postępowania znam z relacji pracowników, którzy np. nie mieli opłacanych składek zdrowotnych, emerytalnych i rentowych oraz nie wiedzieli, że pracują za stawkę mniejszą od przysługującej im minimalnej, zagwarantowanej przez niemieckie prawo.

Również ubezpieczenia są ogromnie ważne, chociaż doceniamy je dopiero w potrzebie. Podam przykład z naszej firmy. Gdy w Polsce zachorowało dziecko jednego z naszych pracowników, rodzic, który wcześniej objął ubezpieczeniem całą rodzinę, zabrał syna bez żadnych komplikacji na leczenie do kliniki w Monachium.

Gdyby ten pracownik był zatrudniony w Polsce i delegowany do Niemiec, miałby jedynie polskie ubezpieczenie i z niego musiałby korzystać. Niemieckie firmy są często kontrolowane przez tamtejszą służbę celną, co ma na celu wyeliminowanie nielegalnego zatrudnienia.

Jednak pracownicy powinni znać swoje prawa i wiedzieć, że sami mogą sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki. Należy uważnie czytać miesięczne rozliczenie i prosić o przedstawienie zaświadczeń o opłacaniu składek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska