Porady dla pracujących w Niemczech. Jak dostać kindergeld?

Edyta Hanszke [email protected]
Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny
Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny
Anna Kampka, specjalista ds. rozliczeń podatkowych firmy Perfecta, oddział w Głogówku odpowiada na pytania Opolan.

Janusz: Mam problem z dokumentami, jakie są potrzebne dla familienkasse aby przyznano mi kindergeld. Złożyłem wniosek o zasiłek i familienkasse zażyczyło sobie abym między innymi przedłożył im umowę najmu lokalu. Nadmieniam że pracuję w Niemczech legalnie,w niemieckiej firmie,podlegam nieograniczonemu opodatkowaniu i jestem tu zameldowany.Mam poświadczenie zameldowania lecz umowa najmu nie jest na mnie a na kierownika.Wspomnę również że wykonujemy pracę na terenie całych Niemiec więc bardzo często korzystamy z kwater które wynajmuje nam firma. Proszę o radę.

Anna Kampka z Perfecty:

Jeżeli dana osoba, starająca się o kindergeld w Niemczech, nie może przedłożyć dokumentów o które prosi familienkassa, powinna wystosować do nich pismo z wyjaśnieniem jaki jest tego powód. Dlatego proponowałabym w Pana sytuacji właśnie to zrobić.

Obowiązek meldunkowy został spełniony – właściciel zameldował Pana pod wskazanym adresem, na okoliczność czego wydział meldunkowy gminy do której Pan należy, może wydać odpowiednie zaświadczenie.

Mieszkanie, w którym jest Pan zameldowany nie jest jednak Pana własnością. Głównym najemcą zajmowanego przez Pana lokalu też Pan nie jest. Jest nim pracodawca, dysponujący tytułem prawnym w postaci umowy najmu do przedmiotowego lokalu. Dokładnie tak należy to przedstawić Familienkassie.

Powinno wystarczyć, a jeżeli nie to myślę, że dla pracodawcy nie byłoby problemem wystawienie zaświadczenia, że to on jest głównym najemcą lokalu, w którym Pan zamieszkuje.

Dominika: Jestem Polką. Wyszłam za mąż Polaka z pochodzeniem niemieckim. Urodził nam się synek, na którego pracujący mąż pobierał kindergeld. Kilka lat po narodzinach syna rozstałam się z mężem i wróciłam do Polski. Jesteśmy po rozwodzie. Mąż pozostał nadal w Niemczech, gdzie pracuje i żyje. Czy należy mu się kindergeld?

Anna Kampka z Perfecty:

Osoba pracująca w Niemczech ma prawo do tego, by pobierać na swoje dziecko kindergeld bez względu na to, czy dziecko z nim mieszka, czy nie.

Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny. Ma do niego prawo każda osoba posiadająca dzieci w odpowiednim wieku, pracująca legalnie w Niemczech, opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne. Zasiłek rodzinny - Kindergeld , ma na celu zrekompensowanie rodzicom wydatków na utrzymanie dziecka. Pani były mąż może więc kontynuować pobieranie tego świadczenia nawet po rozwodzie i mimo iż dziecko nie zamieszkuje wspólnie z nim.

Nie bez znaczenia pozostaje natomiast kwestia ewentualnego pobierania przez Panią w Polsce zasiłku rodzinnego na syna. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to trzeba niezwłocznie o tym powiadomić familienkasse, która jest zobowiązania obniżyć wypłacany Kindergeld o kwotę otrzymaną przez panią w Polsce.

Informacji dotyczących świadczeń socjalnych z Unii Europejskiej w tym Kindergeldu, udzielają również Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska