Porady prawne dla pracujących w krajach Europy Zachodniej

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Ewa Pietruszka z OKAP zaprasza na bezpłatne dyżury ekspertów podatkowych. (fot. archiwum)
Ewa Pietruszka z OKAP zaprasza na bezpłatne dyżury ekspertów podatkowych. (fot. archiwum)
Eksperci z biur rachunkowych odpowiadają na pytania Opolan. Bezpłatne dyżury organizuje OKAP w Opolu.

- Kto może otrzymać dodatek kindgebonden budget?

- Należy się on za przepracowany miesiąc każdej osobie pracującej na terenie Holandii, na holenderskich warunkach i posiadającej dziecko do 18 roku życia.

Zobacz: Jak to wygląda ze składkami za pracę za granicą?

Wysokość dodatku jest zależna od wysokości uzyskanych dochodów. Aby otrzymać maksymalną, tj. 84 euro miesięcznie, nasze dochody nie mogą przekroczyć 32 502 euro w skali roku. Jeśli chcemy się starać o dodatek wspólnie z partnerem fiskalnym, łączne dochody nie mogą przekroczyć 47 880 euro.

Dodatek jest proporcjonalnie niższy w zależności od dochodów przekraczających podane kwoty.

- Otrzymałem wezwanie do zapłaty nadpłaty Zorgtoeslag 2006/2007/2008/2009, choć nigdy nie otrzymywałem tych pieniędzy? Co mam zrobić?

- Urząd przyznał świadczenie na podstawie złożonych i podpisanych przez podatnika wniosków, następnie świadczenie wypłacił.

Czasami zdarza się tak, że podatnik nie zdaje sobie sprawy, z tego co podpisuje rozpoczynając pracę w Holandii. Sporo pracodawców stara się o dodatek Zorgtoeslag dla swoich pracowników automatycznie przy podejmowaniu zatrudnienia.

Pracownik podpisuje wniosek o przyznanie świadczenie nieświadomie lub nie rozumie co podpisuje, bo jest w obcym języku. Na wniosku często podawane są konta i adresy pracodawców.

Zobacz: Pracujący za granicą też są ubezpieczeni

Oczywiście, jeżeli pracujemy w firmie, która dopłaca nam część do ubezpieczenia, firma taka ma prawo pobrać ten dodatek. Czasami zdarza się jednak, że wnioskujemy o coś sami, po czym okazuje się że otrzymaliśmy Zorgtoeslag, ale po czasie mamy go zwrócić. 

Dzieje się tak dlatego, że Urząd mógł otrzymać informację z ubezpieczalni, że nie mieliśmy opłacanych składek. Jest to również częsty proceder stosowany w Holandii przez holenderskie firmy.

Jeśli podatnik nie dopilnował (lub nie wiedział), aby na czas poinformować urząd o zakończeniu pracy i tym samym zostało nadpłacone świadczenie Zorgtoeslag, wtedy obowiązkiem podatnika jest oddanie odpowiedniej kwoty, o którą urząd się upomina.

Jeśli osoba nie otrzymała pieniędzy, oznacza to jedno - świadczenie wpływało na nie jej konto. Możliwe też, że korespondencja była wysyłana na nieznany podatnikowi adres. 

Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić, to samemu ustalić, na podstawie informacji z decyzji, właściciela konta (urząd w niektórych przypadkach, na dole podaje numer konta, na które wypłaca świadczenie, często jest to albo były pracodawca, albo biuro rozliczeniowe, które wprowadziło pełnomocnictwo na wszystkie usługi urzędowe) i bezpośrednio u niego domagać się zwrotu pieniędzy do urzędu. Na terenie naszego województwa jest to sytuacja bardzo często występująca.

Związek Pracodawców Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy zaprasza na darmowe porady ekspertów z zakresu podatków zagranicznych (dochodowych, ulg podatkowych, zasiłków celowych, abolicji podatkowej Porady dotyczą osób pracujących w Holandii, Niemczech, Belgii i Danii. Więcej informacji na stronie: www.okap.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska