Porażka koszykarzy Pogoni Prudnik na inaugurację rozgrywek 1 ligi

Zaktualizowano
Tomasz Nowakowski zdobył 15 punktów dla naszego zespołu i miał 12 zbiórek.
Tomasz Nowakowski zdobył 15 punktów dla naszego zespołu i miał 12 zbiórek. Sławomir Jakubowski
Nasz zespół uległ w Pruszkowie tamtejszemu Zniczowi 62:80, choć miał świetny początek spotkania.

Prudniczanie prowadzili 6:2 w 2. min spotkania, a wszystkie punkty dla naszej drużyny zdobył Adam Cichoń. Kolejnych siedem dorzucił nowy doświadczony rozgrywający Grzegorz Mordzak i było 13:7. Potem jeszcze przewaga gości rosła. Na niespełna dwie minuty przed końcem pierwszej odsłony wynosiła 13 „oczek (23:10). Pięć kolejnych zdobyli jednak zawodnicy Znicza, co było zapowiedzią ich lepszej gry w dalszej części meczu.

W 14. min był już remis po 24 i choć Pogoń odskoczyła po celnym rzucie Mordzaka i jego kolejnej „trójce” na 29:24, to gospodarze odrobili straty i w połowie spotkania prowadzili już 39:37.

Po tym jak kapitan Pogoni Krzysztof Chmielarz doprowadził na początku trzeciej odsłony do remisu 39:39 nastąpił fatalny przestój w grze podopiecznych trenera Tomasza Michalaka. Przez ponad pięć minut ani razu nie trafili do kosza przeciwników, a ci zdobyli 15 punktów. Biorąc pod uwagę wyrównany poziom obydwu zespołów, taka zaliczka była w zasadzie gwarancją zwycięstwa. Choć potem to Pogoń zdobyła dziewięć punktów z rzędu, to po 30 minutach przegrywała 48:58.

W ostatniej odsłonie tylko dwa razy udało się zmniejszyć dystans do dziewięciu punktów, ale pruszkowianie w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie i sukcesywnie zwiększali swoją przewagę.

Główną przyczyną porażki prudniczan była mniejsza skuteczność w ataku. Gospodarze mieli ją na poziomie 50 procent w rzutach z gry, podczas gdy Pogoń o 10 procent mniej.

Znicz Pruszków - Pogoń Prudnik 80:62 (15:23, 24:14, 19:11, 22:14)
Znicz: Czosnowski 2, Przyborowski 16 (2x3), Janiak 13 (2x3), Put 13 (2x3), Cechniak 8 - Kordalski 8 (1x3), Tarczyk, Tokarski 13 (1x3), Szwed 2, Słupiński 5. Trener Marek Zapałowski.
Pogoń: Mordzak 17 (2x3), Leszczyński, Bogdanowicz 15 (3x3), Cichoń 9, Nowakowski 15 - Chmielarz 2, Madziar, Stalicki 4, Moczulski, Kasiński. Trener Tomasz Michalak.
Sędziowali: Jacek Dolski (Szczecin), Cezary Kurowski (Elbląg), Robert Klukowski (Gdańsk). Widzów 300.

Wyniki 1. kolejki 1 ligi: Znicz Pruszków - Pogoń Prudnik 80:62, GTK Gliwice - Sokół Łańcut 55:72, Noteć Inowrocław - SKK Siedlce 79:58, Śląsk II Wrocław - Nysa Kłodzko 66:54, Basket Poznań - GKS Tychy 69:65, AZS Katowice - Legia Warszawa 67:74, Rosa II Radom - Spójnia Stargard Szczeciński 76:58, Miasto Szkła Krosno - Astoria Bydgoszcz 74:54.