Tak przed wojną wyglądała jedyna dzielnica portowa na Śląsku Opolskim. Nabrzeża, hotele, restauracje, lunapary

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia z kozielskiego portu. To nie tylko barki, statki i nabrzeża, ale również okazałe kamienice.
Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia z kozielskiego portu. To nie tylko barki, statki i nabrzeża, ale również okazałe kamienice. Archiwum
Przed wojną w Koźlu znajdował się jeden z największych portów śródlądowych w ówczesnej Europie. Przeładowywano w nim tysiące ton towarów, handlowano w sklepach kolonialnych, wyruszano stąd w dalekie wyprawy. Zobacz galerię niezwykłych archiwalnych zdjęć z tego wyjątkowego miejsca.

Wybudowany w latach 1891–1908 był największym portem rzecznym na Odrze i jednym z największych w Europie. Tylko w 1933 r. w przeładowano tu ok. 1,5 mln ton towarów.

Port zabudowany był pomieszczeniami biurowymi i magazynowymi, torami kolejowymi, nabrzeżami, pirsami i innymi obiektami. Przy samych nabrzeżach powstała także dzielnica portowa, przypominające te z nadmorskich miast.

Nie można sobie wyobrazić portu bez hoteli. Jednym z najbardziej okazałych był Eckert Hotel znajdujący się przy dzisiejszej ulicy Pocztowej. Z historycznych tekstów wiemy, że był on wiecznie obłożony.

Tuż obok, przy ulicy Żeglarskiej, stał Hafen Hotel. Posiadał dużą salę restauracyjną i piwiarnię. Oprócz hotelowych lokali gastronomicznych prosperowały na terenie portowej dzielnicy jeszcze 4 oddzielne restauracje i 5 gospód.

Wyjątkowo ciekawym jest budynek wielorodzinny przy ulicy Żeglarskiej w stylu modernistycznym z 1923 roku. Jego bryła nawiązuje do kształtu dziobu statku pełnomorskiego. Wewnątrz do dziś zachowały się oryginalne sztukaterie, drzwi czy nawet grzejniki.

Niektórzy pasjonaci historii mówią także o tym, że w porcie znajdowały się także domy uciech dla marynarzy spragnionych kobiet.

Kozielski port stracił na znaczeniu

Życie w tej wyjątkowej na skalę Opolszczyzny dzielnicy tętniło nie tylko przed wojną, ale i po niej. Mieszkańcy opowiadali, że tutejsze sklepy były świetnie zaopatrzone. Często handlowało się także prosto z barek i statków. To tam można było kupić egzotyczne owoce czy w latach 80. sprzęt elektroniczny.

Wraz z upadkiem żeglugi osiedle straciło na znaczeniu. Dziś część kamienic, w szczególności wspomniane hotele, są mocno zdewastowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska