Porządki w samochodzie - w jaki sposób czyścić auto, aby nie wyrządzić szkód!

Łukasz Grochulski
Poznaj skuteczne sposoby na gruntowne sprzątanie auta. Dowiedz się, z jakich technik i środków do czyszczenia skorzystać, aby nie uszkodzić samochodu.
Poznaj skuteczne sposoby na gruntowne sprzątanie auta. Dowiedz się, z jakich technik i środków do czyszczenia skorzystać, aby nie uszkodzić samochodu. GettyImages
Prawidłowe dbanie o swoje cztery kółka to nie tylko dokonywanie przeglądów, wizyty w warsztacie czy wymiana elementów eksploatacyjnych. Auto co pewien czas należy dokładnie posprzątać. Ma to znaczenie w kontekście nie tylko wizualnym – czyste wnętrze i nadwozie pozwala utrzymać samochód w dobrym stanie przez bardzo długi czas. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić, aby nie uszkodzić tapicerki czy lakieru pojazdu.

Sprzątanie auta – dlaczego warto robić to regularnie?

Cykliczne mycie pojazdu chroni go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak np. kurz, błoto czy ptasie odchody. Warto robić to stosunkowo często, ponieważ nagromadzone na karoserii zanieczyszczenia mogą uszkodzić lakier. Równie ważne jest także regularne czyszczenie wnętrza samochodu – dzięki temu wszystkie elementy plastikowe czy tapicerka dużo wolniej będą się zużywały. sprzątanie w aucie to kwestia o której w szczególności należy pamiętać, jeśli wiemy, że za jakiś czas będziemy chcieli go sprzedać.

Co więcej, sama chęć utrzymania auta w dobrej kondycji nie wystarczy. Należy także wiedzieć jakich środków czyszczących używać oraz w jaki sposób sprzątać samochód. W innym wypadku istnieje ryzyko zniszczenia wnętrza czy nadwozia pojazdu.

Małe i poręczne odkurzacze ręczne!

Materiały promocyjne partnera

Mycie i sprzątanie samochodu od zewnątrz

Sprzątanie auta najlepiej zacząć od felg i opon. Jeśli najpierw umyjesz karoserię, przy czyszczeniu kół możesz zabrudzić miejsca, które przed chwilą zostały umyte. W efekcie trzeba zaczynać od nowa, co zabiera dodatkowy czas i energię. Aby skutecznie wyczyścić felgi i opony samochodu:

  • myj jedno koło na raz – usuń brud, wysusz oponę oraz felgę i dopiero wtedy przejdź do następnego koła.
  • używaj odpowiednich środków czystości – specjalnie przeznaczonych do rodzaju kół, np. alufelg. Na rynku są dostępne takie, które nadają się zarówno do opon, jak i felg. Jeśli koła są mocno zabrudzone, możesz rozważyć skorzystanie z mocniejszych środków;
  • korzystaj z odpowiednich szczotek – używaj tych z miękkim włosiem, aby nie zarysować felg. W tym przypadku może przydać się także długa szczotka, dzięki której łatwo wyczyścisz trudno dostępne zakamarki; do opon sprawdzi się z kolei szczotka z twardym włosiem;
  • wypoleruj felgi – korzystanie z wosku zabezpieczy koła przed pyłem, błotem czy kurzem. Dzięki temu przy następnym czyszczeniu wystarczy szybkie przemycie felg.

Zadbaj o felgi

Materiały promocyjne partnera

Teraz możesz przejść do czyszczenia karoserii. Przed myciem pamiętaj o umieszczeniu pojazdu w cieniu. Choć auto schnie na słońcu dużo szybciej, powstają wtedy nieestetyczne smugi. Najpierw spłucz karoserię wodą, aby usunąć kurz i pył, który osadził się na nadwoziu. Przygotuj dwa wiadra – jedno z roztworem ze środkiem czyszczącym, a drugie z wodą. Dzięki temu możesz wypłukać gąbkę lub miękką szmatkę z zebranego brudu przed naniesieniem na nią ponownie środka czyszczącego. Nie używaj płynów do mycia naczyń czy zwykłego mydła! Zaopatrz się w profesjonalny kosmetyk do czyszczenia samochodu, taki jak np. szampon lub mydło do karoserii.

Szampony samochodowe

Materiały promocyjne partnera

Zacznij od góry, pamiętając o tym, aby starać się nie wykonywać okrężnych ruchów. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, często spłukuj auto. Po umyciu danego obszaru, np. dachu, użyj ręcznika z mikrofibry do jego wysuszenia. Kiedy będzie mokry, weź nową szmatkę. Po wszystkim możesz użyć glinki do czyszczenia, aby dokładnie oczyścić karoserię. Na koniec warto nawoskować auto, aby zabezpieczyć lakier i nadać mu połysk. Do mycia szyb wystarczy domowy środek do powierzchni szklanych i stare gazety (nie mogą to być kolorowe czasopisma).

Woski samochodowe

Materiały promocyjne partnera

Jak wyczyścić reflektory samochodu?

Powierzchnia reflektorów samochodowych z czasem może stać się zamglona, zamazana czy nawet żółta. Jest to bezpośrednim następstwem działania czynników zewnętrznych, m.in. promieniowania słonecznego. Warto mieć przejrzyste reflektory nie tylko ze względów kosmetycznych, ponieważ niedostateczne oświetlenie jezdni może być szczególnie niebezpiecznie w przypadku jazdy po zmroku czy w złych warunkach atmosferycznych.

Aby odnowić reflektory, należy je wypolerować. Można to zrobić przy użyciu:

  • pasty do zębów – szczególnie polecane są produkty wybielające. Należy nałożyć cienką warstwę na reflektory, odczekać 15 minut, polerować ostrożnie miękką szmatką, spłukać i wytrzeć;
  • domowej pasty polerskiej – aby ją zrobić, wystarczy zmieszać proszek do pieczenia i wodę lub ocet. W tym przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność i nie pobrudzić pastą lakieru, ponieważ może zmatowić lakier;
  • specjalnych past polerskich – skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Pasty polerskie do reflektorów znajdziesz w sklepach motoryzacyjnych lub dobrze zaopatrzonych marketach.

Nie zawsze jednak powyższe metody się sprawdzą (lub ich efekty będą krótkotrwałe) i konieczna może być profesjonalna renowacja reflektorów lub wymiana ich na nowe.

Samochodowe pasty polerskie

Sprzątanie wnętrza auta

Choć kabina samochodu nie jest bezpośrednio narażona na deszcz lub błoto, to kierownica, deska rozdzielcza czy siedzenia mogą z czasem łuszczeć, czy pękać i blednąć w wyniku działania promieni słonecznych. M.in. dlatego z tego względu warto dbać także o wnętrze auta.

Zawsze czysty i lśniący samochód!

Materiały promocyjne partnera

Na początku sprzątanie auta warto rozpocząć od usunięcia większych śmieci i przedmiotów, które będą przeszkadzały w czyszczeniu. Porządki w aucie zacznij od dokładnego odkurzenia foteli, podłogi i dywaników. W tym celu możesz wykorzystać odkurzacz samochodowy lub ten dostępny na stacjach benzynowych. Przetrzyj deskę rozdzielczą i wszystkie elementy z tworzywa miękką szmatką – możesz użyć domowych środków do usuwania kurzu lub kosmetyków przeznaczonych specjalnie do samochodów.

Po wstępnym czyszczeniu środka auta przyszedł czas na jego mycie. W przypadku tapicerki skórzanej nie używaj wybielacza czy kosmetyków z amoniakiem, ponieważ mogą uszkodzić skórę. Najlepiej jest zaopatrzyć się w środki przeznaczone do skórzanych tapicerek. Po jej umyciu nanieś odżywkę, która odpowiednio nawilży skórę i ją odnowi (pamiętaj o pozostawieniu wtedy auta w cieniu na dłuższy czas).

Jeśli Twój samochód nie ma skórzanej tapicerki, możesz sprzątać w aucie przy użyciu rozcieńczonego płynu do prania. Pamiętaj jednak, o uprzednim przetestowaniu środka czyszczącego na mało widocznym fragmencie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak korzystanie z dedykowanych kosmetyków samochodowych. Wtedy masz gwarancję, że po myciu wnętrza auta tapicerka będzie prawidłowo oczyszczona z zabrudzeń i odnowiona.

Zapachy samochodowe

Materiały promocyjne partnera

Środki do czyszczenia auta i akcesoria, które mogą się przydać

Rynek kosmetyków i akcesoriów samochodowych do car detailingu oferuje szeroki wachlarz różnych produktów. Najpopularniejsze i najbardziej przydatne z nich to m.in.:

  • rękawice lub ściereczki z mikrofibry – korzystanie ze zwykłych ręczników lub szmatek może skończyć się zarysowaniami karoserii. Produkty wykonane z mikrofibry są miękkie i ułatwiają mycie samochodu. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia lakieru;
  • szampon lub mydło samochodowe i wosk – odpowiedni produkt czyszczący ma kluczowe znaczenie dla utrzymania nadwozia w dobrej kondycji. Profesjonalne kosmetyki do mycia karoserii nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, ale także odpowiednio przygotowują lakier do nałożenia wosku. Jest on równie ważny, ponieważ oprócz efektów estetycznych sprawia, że nadwozie jest odpowiednio zabezpieczone przed brudem;
  • glinka – umożliwia dokładne wyczyszczenie lakieru po myciu i wygładzenie jego powierzchni;
  • nabłyszczacz do opon – sprawia, że opony wyglądają jak nowe;
  • odkurzacz samochodowy – wygodne, bezprzewodowe i pojemne urządzenie, które można wozić w bagażniku. Odkurzacze samochodowe docenią m.in. właściciele psów i kotów.
  • odżywka do tapicerki skórzanej – nawilża, zabezpiecza i konserwuje. Do stosowania po czyszczeniu tapicerki.

Oprócz powyższych produktów warto także wspomnieć o czernidle do elementów plastikowych (przywracają im dawny wygląd), flamastrach lub farb do maskowania rys na karoserii czy nawet pianek do czyszczenia i odświeżania nawiewów. Lista dostępnych kosmetyków jest bardzo duża, dzięki czemu możesz wybrać te, które najskuteczniej wyczyszczą Twoje auto.

Szukasz opon, bagażnika albo kosmetyków samochodowych? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach motoryzacyjnych online.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porządki w samochodzie - w jaki sposób czyścić auto, aby nie wyrządzić szkód! - Motofakty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska