Poseł Kłosowski nie zgadza się na oderwanie Olesna od Opolszczyzny

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
Częścią nowego województwa częstochowskiego miałby być powiat oleski.
Częścią nowego województwa częstochowskiego miałby być powiat oleski. Archiwum
- Na to mojej zgody nie będzie w żadnym wypadku, żeby województwo częstochowskie tworzyć kosztem Opolszczyzny - mówi Sławomir Kłosowski, opolski lider PiS-u.

Utworzenie nowych województw było jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o trzy nowe regiony: warszawski, środkowopomorski i częstochowski.

Według planów nowe województwo częstochowskie ma wyglądać tak samo, jak przed jego likwidacją w 1999 roku.

Ma się składać z sześciu powiatów: częstochowskiego, miasta Częstochowa, myszkowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego oraz z wykrojonego z Opolszczyzny powiatu oleskiego.

- Na to mojej zgody nie będzie w żadnym wypadku, żeby województwo częstochowskie tworzyć kosztem Opolszczyzny - mówi Sławomir Kłosowski, opolski lider PiS-u.

Także w Oleśnie nie wyobrażają sobie rewolucji administracyjnej:

- Nie chcemy kolejny raz zmieniać przynależności, ale pamiętamy też, że zarówno podczas reformy administracyjnej w 1975 roku, jak i w 1999 roku naszego zdania nie brano pod uwagę - mówi starosta oleski Stanisław Belka.

- Nie ulega wątpliwości, że tradycyjnie związani jesteśmy z Opolszczyzną i toczyliśmy przecież boje, żeby do Opolszczyzny w 1999 roku wrócić - mówi Ewa Cichoń, przewodniczącą rady powiatu.

Poseł Leszek Korzeniowski, lider opolskiej Platformy Obywatelskiej, jako mieszkaniec Praszki sam stałby się mieszkańcem województwa częstochowskiego.
- Nowe województwa, które nie mają sensu, PiS tworzy po to, żeby przeprowadzić wybory samorządowe i przejąć władzę - uważa Leszek Korzeniowski. - Za cztery lata województwo opolskie w ogóle może przestać istnieć, bo przecież tutaj jest mniejszość niemiecka, tutaj PiS przez wiele lat przegrywał wybory. Zakusy PiS-u są takie, żeby Opolszczyznę spacyfikować.

Sprawę komentują także internauci na forum.nto.pl
Myslowitz: - Powiat oleski stanie się częścią województwa częstochowskiego? Olesno Śląskie czy Lubliniec mają tyle samo wspólnego z Częstochową, co Częstochowa ze Śląskiem.

Nikt ważny: - Kolejne województwa to kolejni wojewodowie, ich zastępcy i cała reszta świty w Urzędzie Wojewódzkim, czyli nowi urzędnicy i budynki do utrzymania z budżetu państwa. (...) Kto zapłaci za te wszystkie reformy? Oczywiście uczciwie pracujący i płacący podatki obywatele oraz samorządy. Niektórzy ludzie nie dorośli do polityki i rządzenia.

Pani Basieńka: - Ktoś, kto proponuje tworzenie nowych województw, nie ma pojęcia, ile zadań wykonuje na tym szczeblu administracja rządowa. To nie będą trzy nowe urzędy wojewódzkie, ale całe nowe wojewódzkie inspektoraty różnej maści, do tego pewnie oddział NFZ i GDDKiA. Ponadto nowy samorząd województwa (czyli marszałek). Każde z zadań samo się nie wykona, więc trzeba zatrudnić dodatkowych urzędników, utrzymać budynki etc. A później jest nagonka na urzędników, że jest ich za dużo, a przecież oni sami sobie nie wymyślili zadań rządowych i samorządowych.

Gość: - 1975 roku likwidowano powiaty, tworząc 49 województw. Rzekomo dlatego, aby ludzie mieli bliżej do władzy. Ten sam cel przyświecał przy powrocie do powiatów!_Zarówno za komuny, jak i za III RP walczą z biurokracją, a jest jej coraz więcej. 49 województw to 49 urzędów wojewódzkich i ponad siedemset urzędów gmin. Po reformie w 1999 roku 16 urzędów wojewódzkich, 16 urzędów marszałkowskich, ponad 360 starostw powiatowych i ponad 700 urzędów gmin i miast, czyli około 1000 urzędów samorządowych. To dopiero przyrost administracji!

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 11.11.2015 o 15:30, PRASZKOWIANIN napisał:

dobże jest jak jest i tyle w temacie.

 

zwykli ludzie chca do Czestochowy bo nic ich nie wiaze z olesnem. Politycy chca do opola bo trzymaja ich posady i stolki.

 

 

PRASZKA NIGDY NIE BYLA I NIE BEDZIE SLASKA / OPOLSKA! CHCEMY DO MACIERZY!!!!!

P
PRASZKOWIANIN

dobże jest jak jest i tyle w temacie.

G
Gość
W dniu 05.11.2015 o 09:11, olo napisał:

Dobra, to może zapytam inaczej. Co dla mieszkanców pow.oleskiego, zwykłych zjadaczy chleba, zmienia przynależność do Częstochowy zamiast do Opola? Mnie, który jest jednym z nich, jest to zupełnie obojętne.Z dawnych czasów (przynależności do Częstochowy) pamiętam, że kiedykolwiek, cokolwiek załatwiałem w urzędach w Częstochowie byłem obsłużony uprzejmie i fachowo,czego absolutnie nie mogę powiedzieć o urzednikach opolskich, mimo, że jestem hanysem ze Śląska i kulturowo powinno mi być bliżej do Opola. Według mnie opolskiego powinno w ogóle nie być.To jest sztuczny twór.

ale bujda,

ja  jako mieszkaniec oleskiego wspominam bardzo niechetnie swoj pobyt w wojewodztwie czestochowskim.

poniewaz urodzilem sie  w olesnie przed 1975 rokiem czyli z urodzenia jestem opolaninem a nie medalikiem to  mysmy ( wtedy chlopaki )mieli niezawesolo w medalikowie zaczynajac od upokorzen w urzedach w czestochowie(  jako slazacy)      a konczac na zsylce  w wojsku na drugi koniec polski

( olesno podlegalo pod wku lubliniec) np hrubieszow, olsztyn, braniewo, gdansk,hel, ustka,szczecin.

kto byl to wie o czym pisze jakiej dyskryminacji doswiadczali chlopcy urodzeni na slasku.

 

pdrozujac po czestochowie tez jako kierowcy na opolskich-oleskich  OOL rejstracjach  mozna sie spotkac z dyskryminacja wobec obcych,

czego nie spotkalo sie  wczesniej podruzujac po opolu na czestochowskich numerach.

olesno mialo wtedy nr  CEH;CER

Z
ZnaFca
W dniu 06.11.2015 o 01:09, Częstochowa napisał:

 Jako mieszkaniec jednej z gmin powiatu oleskiego, która nigdy z Śląskiem Opolskim NIE MIAŁA NIC WSPÓLNEGO (to raczej historyczna Ziemia Wieluńska)  nie mam nic przeciwko.Ale byłoby fajnie:)Z takich Rudnik do tej Częstochowy ponad DWA RAZY BLIŻEJ, niż do Opola. A nawet do siedziby powiatu w Oleśnie to różnica zaledwie jakiś 6-7 km.Więc mi osobiście, ani Opole, ani Olesno nie byłoby do niczego potrzebne.  

 

 

To się  przenieście pod Częstochowę i do powiatu kłobuckiego albo wieluńskiego -  droga wolna - we wsi Moskal stoi. 

 

Niech lepiej oddadzą Racibórz  skoro  opolskie ma  istnieć. Po Praszce i Rudnikach nikt nie będzie płakał to nie są śląskie ziemie,  a województwo opolskie  z tymi czy bez tych 2 gmin jest w jednakowym  stopniu komedią  jeżeli w Polsce nie dojdzie do powołania całej siatki około 30-35 średniej wielkości  województw. Jedynie ta opcja raz na zawsze uciszy wszelkie dywagacje na temat zasadności istnienia Opola jako miasta wojewódzkiego. 

C
Częstochowa

Jako mieszkaniec jednej z gmin powiatu oleskiego, która nigdy z Śląskiem Opolskim NIE MIAŁA NIC WSPÓLNEGO (to raczej historyczna Ziemia Wieluńska)  nie mam nic przeciwko.

Ale byłoby fajnie:)

Z takich Rudnik do tej Częstochowy ponad DWA RAZY BLIŻEJ, niż do Opola. 

A nawet do siedziby powiatu w Oleśnie to różnica zaledwie jakiś 6-7 km.

Więc mi osobiście, ani Opole, ani Olesno nie byłoby do niczego potrzebne. 

 

G
Georg
W dniu 05.11.2015 o 09:11, olo napisał:

Dobra, to może zapytam inaczej. Co dla mieszkanców pow.oleskiego, zwykłych zjadaczy chleba, zmienia przynależność do Częstochowy zamiast do Opola? Mnie, który jest jednym z nich, jest to zupełnie obojętne.Z dawnych czasów (przynależności do Częstochowy) pamiętam, że kiedykolwiek, cokolwiek załatwiałem w urzędach w Częstochowie byłem obsłużony uprzejmie i fachowo,czego absolutnie nie mogę powiedzieć o urzednikach opolskich, mimo, że jestem hanysem ze Śląska i kulturowo powinno mi być bliżej do Opola. Według mnie opolskiego powinno w ogóle nie być.To jest sztuczny twór.

Mam identyczną opinię o pololskim i chętnie pod tą wypowiedzią się podpiszę.

G
Georg

A co ty MALUTKI pOSEŁKU masz do powiedzenia. Jarosław Kaczor (twój pryncypiał) już o tym mówił na Jasnej Górze z ambony. Więc sie zamkniju piesku na pasku Jarka.

M
Mateusz P. - RAŚ
W dniu 05.11.2015 o 11:03, Krzysztof napisał:

Co do  tego czy Olesno i Lubliniec  to Śląsk  czy  pasuje  do Częstochowy  to  spójrzmy  na inne  województwa:Gorzów Wielkopolski   wcale  nie jest w  województwie  wielkopolskim, Tomaszów  Mazowiecki  w łódzkim  zamiast w mazowieckim, Biała Podlaska  wcale  nie  jest w podlaskim  tylko w lubelskim  :mellow:   Uważam ,że  bardziej rozsądne  byłoby podzielenie  kraju  na  najwyżej 10  dużych województw o randze  regionów  z  dużą  samodzielnośćią. Wojewoda  wybierany  w  wyborach. Co  o tym sądzicie? :)

Ruch Autonomii Śląska mówi o tym od dawna - silne autonomiczne regiony w granicach uwarunkowanych historycznie w ramach federalnej Polski. 

Ś
Ślązak

Żeby Pani historyk używała takich rusycyzmów jak "Opolszczyzna" to normalnie wstyd... 

G
Gość

Bardzo mądry artykuł tu powyżej którego się cytować nie odważę! BYł już kiedyś w tym kraju taki podział  co jeszcze Rosjanie powołali a to 17 województw.Opole miało Olesno i Racibórz i był to okreg w miarę logiczny.Na początku lat 70 zabrano Racibórz do Katowic a potem stworzono 50 województw by znów zmienic na 17 tylko nazwy inne teraz znowu ta sama kołomyja od początku.Tak najlepiej to Polakom postawić brzozową źerdż za stodołą a nie pozwolić grzebać przy regionach bo najlepiej im było przy zaborcach.

K
Krzysztof

Co do  tego czy Olesno i Lubliniec  to Śląsk  czy  pasuje  do Częstochowy  to  spójrzmy  na inne  województwa:

Gorzów Wielkopolski   wcale  nie jest w  województwie  wielkopolskim, Tomaszów  Mazowiecki  w łódzkim  zamiast w mazowieckim, Biała Podlaska  wcale  nie  jest w podlaskim  tylko w lubelskim  :mellow:   Uważam ,że  bardziej rozsądne  byłoby podzielenie  kraju  na  najwyżej 10  dużych województw o randze  regionów  z  dużą  samodzielnośćią. Wojewoda  wybierany  w  wyborach. Co  o tym sądzicie? :)

G
Gość
W dniu 05.11.2015 o 07:58, Jot; napisał:

Do Gościa, którego cytowan na końcu: po reformie w 1999 roku urzędów gmin i miast jest dobrze ponad 2 tysiące, a nie 700. Wcześniej pewnie było podobnie.

Głównie  chodziło o zwiększoną ilość urzędów:  o  ponad 560  w  związku z przywróceniem powiatów  i  wprowadzenie  oprócz urzędów  wojewódzkich  urzędów marszałkowskich  .

l
lol
W dniu 05.11.2015 o 09:17, Gość napisał:

sam sobie przeczysz ;)

 

Wyjśnij mi w czym?

w
wojtek
W dniu 05.11.2015 o 09:11, olo napisał:

Dobra, to może zapytam inaczej. Co dla mieszkanców pow.oleskiego, zwykłych zjadaczy chleba, zmienia przynależność do Częstochowy zamiast do Opola? Mnie, który jest jednym z nich, jest to zupełnie obojętne.Z dawnych czasów (przynależności do Częstochowy) pamiętam, że kiedykolwiek, cokolwiek załatwiałem w urzędach w Częstochowie byłem obsłużony uprzejmie i fachowo,czego absolutnie nie mogę powiedzieć o urzednikach opolskich, mimo, że jestem hanysem ze Śląska i kulturowo powinno mi być bliżej do Opola. Według mnie opolskiego powinno w ogóle nie być.To jest sztuczny twór.

Jeśli Tobie jest to obojętne twoja sprawa ja jestem Olesnianinem od 50 lat i nie wyobrażam żeby Olesno należało pod Częstochowe jesli mieszkancy Praszki czy Rudnik mają taką wolę nie ma sprawy niech się przyłanczają zawsze śląsk opolski był bliszy nisz Częstochowa i niech pisiory popier***one zostawią Olesno w spokoju

g
gość

Ale co ma do gadania jakiś tam Kłosowski- decyzja jeśli zapadnie to dużo wyżej, a jak Brzeg będzie chciał przejść do Wrocławia to też nie będzie się zgadzał?  A może tak być, że czyjeś poparcie w jakiejś kwestii będzie właśnie od tego zależeć.  Tak jak Olesno boi się Częstochowy tak inne miasta chcą się uwolnić od opolskieg.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3