Poseł Mniejszości Niemieckiej przeciwko ustawie o odbudowie Pałacu Saskiego. Jak się tłumaczy Ryszard Galla?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W rozmowie z portalem nto.pl poseł Ryszard Galla mówi, że nie rozumie zamieszania, jakie spowodowała jego decyzja dotycząca głosowania w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego.
W rozmowie z portalem nto.pl poseł Ryszard Galla mówi, że nie rozumie zamieszania, jakie spowodowała jego decyzja dotycząca głosowania w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego. Screen/sejm.gov.pl
Opolski parlamentarzysta wybrany z listy Mniejszości Niemieckiej zagłosował przeciwko przyjęciu przez Sejm ustawy "o inwestycji w odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie". Ta część miasta została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej przez niemieckich okupantów. Poseł tłumaczy w rozmowie z portalem nto.pl że nie jest "przeciwko odbudowie", tylko nie zgadza się na powołanie spółki, która miałaby się tym zająć. Politycy prawicy mówią o skandalu.

Sejm przyjął ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego i kilku innych nieruchomości w centrum Warszawy, które zostały zniszczone w wyniku napaści Polski przez nazistowskie Niemcy. Ustawę przyjęto głosami 234 posłów, 173 było przeciw, a 35 wstrzymało się.

Wśród osób, które głosowały przeciwko, był m.in. opolski poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. W sieci szybko pojawiły się komentarze tej decyzji. Łagodne mówiły o "nietakcie" posła mniejszości, a te najostrzejsze o "skandalu".

W rozmowie z portalem nto.pl poseł Ryszard Galla mówi, że nie rozumie zamieszania, jakie spowodowała jego decyzja dotycząca głosowania w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego.

- Ja nie jestem przeciwny odbudowie obiektów historycznych, w tym Pałacu Saskiego - mówi Ryszard Galla. - Ta ustawa dotyczyła jednak powołania spółki, która miałaby swój zarząd, radę, generowałaby koszty. Na to się nie zgadzam.

Na pytanie, jak czy poparłby odbudowę w innej formule, odpowiada, że tak. - Mogłoby to realizować ministerstwo, albo Muzeum Narodowe - twierdzi poseł Galla.

Jednocześnie dodaje, że jego wątpliwości wzbudza także koszt realizacji ustawy o odbudowie części Warszawy, który oszacowano na ponad 2 mld złotych. Przekonuje, że państwo nadmiernie się zadłuża.

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski, nie przebiera w słowach:

- To wyjątkowy skandal i wyjątkowa bezczelność - mówi poseł Kowalski, który dodaje, że postawa posła Mniejszości Niemieckiej powinna być przyczynkiem do dyskusji o likwidacji przywileju MN dotyczącego braku pięcioprocentowego progu w wyborach do Sejmu.

Przeciwko przyjęciu ustawy głosowali także członkowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Zwracali uwagę na fakt, że wskazanie w specustawie spółki celowej jako inwestora, to obejście przepisów o zamówieniach publicznych.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP (projekt ustawy został przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę), rozwiązania zmierzają do przywrócenia, poza Pałacem Saskim, również pozostałych gmachów stanowiących przed II wojną światową zachodnią pierzeję Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz północną pierzeję Placu Stanisława Małachowskiego w Warszawie, tj. gmachu Pałacu Brühla (Ossolińskich, Sandomierskiego) oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej – dawnych nieruchomości warszawskich przy ul. Królewskiej 6 (tzw. kamienicy Ludwika Malhome’a), ul. Królewskiej 8 oraz ul. Królewskiej 10/12 (tzw. kamienicy Lesslów lub Strasburgera).

Przypomnijmy, że Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 roku. Przed zniszczeniami uchronił się jedynie niewielki fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. Jeszcze z początkiem czerwca tego roku prezydent powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska