Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie zgadzają się na zmniejszenie dotacji na lekcje niemieckiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Posłowie Ryszard Wilczyński i Witold Zembaczyński podczas poniedziałkowej konferencji.
Posłowie Ryszard Wilczyński i Witold Zembaczyński podczas poniedziałkowej konferencji. Krzysztof Ogiolda
Posłowie Ryszard Wilczyński i Witold Zembaczyński skrytykowali budżetową poprawkę Sejmu zmniejszającą dotację do nauki niemieckiego jako języka mniejszości. Zaapelowali też do prezydenta RP o weto ustawy medialnej.

- Trwa festiwal szaleństw władzy, które odbywają się w czasie pandemii oraz szalejącej inflacji. One przekładają się również na nasze regionalne podwórko – mówił Ryszard Wilczyński.

- Społeczność regionalna została zbulwersowana uchwaleniem poprawki do budżetu państwa – dodał. – Zmniejszyła ona dotację na nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości o 40 mln zł. Z zapowiedzią, że w kolejnym budżecie finansowanie to spadnie o połowę. Z nauczania niemieckiego jako języka mniejszości korzysta 46 tys. uczniów w Polsce, prawie 26 tys. na Opolszczyźnie. U nas dotyczy to 51 gmin, 225 szkół.

Poseł KO podkreślił, że nie przywilejem, ale wymogiem demokratycznego państwa jest wspieranie mniejszości narodowej i jej tożsamości. Jest to także ogromna rozwojowa szansa. Dzieci mogą uczyć się języka niemieckiego od pierwszej, a nie od siódmej klasy. A to powiększa ich szanse życiowe ze względu na związki regionu z Republiką Federalną Niemiec i jej gospodarką. – Kto zna język łatwiej znajdzie dobrą pracę i łatwiej sobie poradzi w życiu - podsumował.

- Nie ma zgody na takie cięcia – zapewnił. - Jeżeli Koalicja Obywatelska wraz z sojusznikami przejmie władzę, skorygujemy tę sytuację, a finansowanie wróci do niezbędnego poziomu.

Poseł skrytykował ministra Przemysława Czarnka, który przywrócenie finansowania uzależnił od finansowania nauki polskiego przez RFN. Przytoczył dane Ambasady Niemiec – landy niemieckie przeznaczyły na ten cel 200 mln euro.

Poseł Witold Zembaczyński przypomniał, że w poniedziałek rano ustawa “lex TVN” trafiła do Kancelarii Prezydenta RP.

– Razem z posłem Ryszardem Wilczyńskim i z wszystkimi obywatelami, którzy w niedzielę wieczorem wyszli na ulicę, żądamy głośnego weta. Chcemy aby to prawo - uchwalone w wątpliwy sposób i które nie jest akceptowane społecznie – trafiło z biurka prezydenta przez weto wprost do śmietnika historii.

Nazwiska posłów z województwa opolskiego popierających ustawę nazwał listą hańby.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska