Pośrednictwo i zarządzanie nieruchomościami wyłącznie dla przedsiębiorców. Z obowiązkową polisą OC

Zbigniew Biskupski AIP
Krzysztof Kapica
Za pośrednictwo na rynku nieruchomości bez polisy OC grozić będzie kara do 50 tys. zł. Podobne sankcje dotyczą zarządców nieruchomościami oraz rzeczoznawców majątkowych.

Rząd planuje kompleksowa nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Będzie ona przedmiotem wtorkowego, 9 maja posiedzenia Rady Ministrów. Jeden z przepisów nakłada nowe obowiązki na pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomościami.

Pośrednik i zarządca - tylko jako przedsiębiorca

Ponownie mają pojawić się definicje tych dwóch zawodów (obowiązywały przed laty, ale w 2013 r. zostały uchylone). Jak wskazują autorzy nowelizacji, w praktyce wykonywania działalności zawodowej pojawiły się wątpliwości interpretacyjne zgłaszane zarówno ze strony pośredników i zarządów, jak również klientów tych podmiotów.
"Zaistniała zatem potrzeba skatalogowania wykonywanych czynności, co pozwoli zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację podmiotom zawierającym umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami".

Bez licencji, ale...

Do końca 2013 r. pośrednikiem lub zarządcą mogła być wyłącznie osoba fizyczna, która posiadała licencję zawodową nadaną przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Obecnie zaś czynności pośrednictwa oraz zarządzania może wykonywać każdy pod warunkiem, że zawrze odpowiednio umowę pośrednictwa lub o zarządzanie nieruchomością oraz będzie posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pojawiają się jednak wątpliwości, kto powinien wykonywać czynności zawodowe, a przede wszystkim zawrzeć umowę pośrednictwa lub umowę o zarządzanie nieruchomością i w związku z tym podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, czy np. zarządca jako osoba fizyczna czy firma (osoba prawna) zatrudniająca zarządców.

Czytaj też:
Wynik wyborów prezydenckich we Francji ucieszył inwestorów. W Polsce najbardziej powinien ucieszyć frankowiczów. Dlaczego?

Po zmianie przepisów pośrednikiem lub zarządcą ma być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły, powtarzalny. Te wszystkie elementy składają się na definicję działalności gospodarczej, dlatego zaproponowano, aby czynności z zakresu pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami mogli wykonywać przedsiębiorcy. W takim przypadku nie ma przeszkód, aby faktyczne czynności wykonywały osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej ich z przedsiębiorcą.
Ponadto zdefiniowanie pośrednika i zarządcy jako przedsiębiorcy znacząco ograniczy ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby, co w konsekwencji zagwarantuje również większą ochronę osobom korzystającym z tego rodzaju usług.

Teraz bezkarni, wkrótce słono zapłacą

Nowe przepisy wprowadzą ponadto karę finansową za wykonywanie czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami bez wymaganej przepisami formy. Analogiczną sankcję przewidziano także dla rzeczoznawców majątkowych wykonujących zawód w niedopuszczalnej przez przepisy formie.

W obowiązującym stanie prawnym brak jest bowiem sankcji z tego tytułu wobec rzeczoznawcy majątkowego.
W ocenie projektodawcy taki instrument prawny zdyscyplinuje podmioty działające na rynku nieruchomości i jednocześnie zminimalizuje sytuacje, w których czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomością wykonywać będą podmioty nieuprawnione. Wymiar kary będzie przy tym skutecznie odstraszał przed łamaniem przepisów.

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pośrednictwo i zarządzanie nieruchomościami wyłącznie dla przedsiębiorców. Z obowiązkową polisą OC - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska