Potrzebne pielęgniarki do pracy w nowym hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu

Tomasz Kapica
Nowe hospicjum jest już gotowe praktycznie od lipca, miało być otwarte jeszcze w tym roku, ale nie będzie
Nowe hospicjum jest już gotowe praktycznie od lipca, miało być otwarte jeszcze w tym roku, ale nie będzie Fot. archiwum
Do podjęcia pracy w placówce dla osób terminalnie chorych namawiają na mszach księża z kędzierzyńsko-kozielskich parafii. Rekrutację do pracy w nowo wybudowanym hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi Caritas Diecezji Opolskiej.

- Pamiętajmy, że to nie tylko praca z chorymi, ale również służba - podkreśla ks. proboszcz Edward Bogaczewicz z parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu.

Kandydatki muszą się wykazać wykształceniem średnim kierunkowym, mile widziany jest kurs z opieki paliatywnej lub specjalizacja.

Praca od poniedziałku do piątku na dwie zmiany, po 12 godzin jedna. W sobotę i niedzielę dyżury. Caritas oferuje minimum 3,5 tysiąca złotych brutto.

Otwarcie hospicjum prawdopodobnie w marcu

Prace budowlane w hospicjum na ulicy Szymanowskiego zakończyły się już w lipcu. Na początku października Caritas Diecezji Opolskiej przejął symboliczne klucze od miasta, które zainwestowało w budowę.

Plany były takie, aby hospicjum zaczęło prowadzić swoją działalność jeszcze w tym roku.

5 milionów złotych na hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu

Już wiadomo, że tak się nie stanie. Realny termin oddania do użytku placówki to marzec 2020. Dlaczego tak późno? Obecnie trwa dopiero kompletowanie wyposażenia wnętrz, czyli między innymi łóżek.

- Szukamy też lekarza - mówił nam ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiego Caritasu.

Caritas zaproponował lekarzom 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie, ale nikt nie odpowiedział na ogłoszenie. Władze Caritasu zapewniają jednak, że poradzą sobie z kompletowaniem kadry. Ostatnim elementem będzie ogłoszenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu na prowadzenie hospicjum.

Przetarg powinien być rozstrzygnięty w drugiej połowie lutego.

Unia dołożyła się do budowy

Hospicjum powstało na osiedlu Kłodnica na bazie byłego przedszkola przy ulicy Szymanowskiego. Miejsce po zdegradowanym budynku zostało zaadaptowane do potrzeb nowoczesnej placówki. Dobudowane zostało dodatkowe skrzydło, w którym znalazły się pomieszczenia dla pacjentów.

W środku znajdziemy cztery pokoje dwuosobowe, trzy pokoje jednoosobowe oraz część dzienną wraz z salą rehabilitacji.

Wszystkie pomieszczenia mają dostęp do w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienek. Są one również wyposażone w system wzywania personelu w nagłych przypadkach.

Na utworzenie hospicjum miasto zdobyło unijną dotację. Prace budowlane pochłonęły ponad 7,2 miliona złotych, z czego prawie 4,7 miliona to dofinansowanie europejskie.

Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla przez wiele lat namawiali władze samorządowe do budowy tego typu placówki. Kilka lat temu zagrozili nawet, że zorganizują manifestację w tej sprawie. Na terenie miasta do tej pory funkcjonowały tylko hospicja domowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska