Powiat nyski ma budżet na rok 2023. Nie obyło się bez kontrowersji

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Rada powiatu nyskiego.
Rada powiatu nyskiego. Archiwum NTO
Dochody z VAT dla powiatu nyskiego spadły w mijającym roku o 11 milionów złotych. To stawia duże wyzwania przed budżetem samorządu na rok 2023.

Rządzący powiatem nyskim PiS po raz kolejny pokazał, że posiada w radzie wystarczającą większość. Za budżetem na rok 2023 głosowało 14 radnych, 8 było przeciw. Opozycję stanowią kluby radnych Koalicji Polskiej oraz lewicowy klub Razem dla Powiatu.

Jego lider Piotr Woźniak zaproponował na sesji w piątek 30 grudnia trzy poprawki. Wszystkie zostały jednak odrzucone. Razem dla Powiatu chciało, aby o połowę (dokładnie o 475 tysięcy złotych) obniżyć wydatki na diety radnych, a te pieniądze przeznaczyć na wyższe wynagrodzenia pracowników starostwa i podległych mu jednostek. Piotr Woźniak zaproponował też obcięcie wydatków na promocję powiatu (z 800 tysięcy do 300 tysięcy), a uzyskane w ten sposób pół miliona przekazać na utworzenie powiatowego funduszu leczenia niepłodności metodą in vitro. Trzecia poprawka mówiła o tym, żeby 600 tysięcy złotych zaplanowanej dotacji dla PKS przeznaczyć na dodatkowe zajęcia szkolne, miedzy innymi naukę języków w mniejszych grupach.

- 600 tysięcy to dopłata do nierentownych linii autobusowych PKS. Ich likwidacja pogłębi wkluczenie komunikacyjne – oponował radny Czesław Biłobran.

- Na promocję wydawaliśmy dwa lata temu 1,1 miliona. Zredukowaliśmy to do 800 tysięcy i dalsze cięcia nie wchodzą w rachubę – odpowiadał starosta Andrzej Kruczkiewicz. Jak wyjaśniała skarbnik powiatu z wydatków na promocję finansuje się min. kluby sportowe (350 tysięcy) , współpracę zagraniczną, składki w Euroregionie Pradziad czy Subregionie Opolskie Południe.

Radny PO Daniel Palimąka zapowiedział, że nie poprze projektu budżetu powiatu, bowiem nie uwzględniono w nim wielu wniosków społecznych. Nie ma pieniędzy na dokumentację przebudowy ul. Długosza w Nysie, nie ma na stypendia dla studentów medycyny, na remont pediatrii w nyskim szpitalu, a proponowany podział pieniędzy na remonty dróg jest niesprawiedliwy, bo nie uwzględnia gminy Nysa i Paczków.

- Wniosków do budżetu było bardzo wiele. Wybraliśmy to, co było najbardziej potrzebne – odpowiadał wicestarosta Damian Nowakowski. – Chcemy zakończyć kontynuowane inwestycje, do każdej inwestycji uzyskaliśmy też zewnętrzne dofinansowanie i to nawet w wysokości 80 procent kosztów. Mam zapewnione pieniądze na wkład własny do projektów, które będziemy składać do kolejnych edycji programu rządowego Polski Ład. W grze jest ciągle między innymi przebudowa ulicy Sienkiewicza w Paczkowie.

Wątpliwości części radnych budzi też rosnące zadłużenie powiatu, które w 2023 roku dojdzie do 45 procent rocznych przychodów. Zarząd i skarbnik powiatu nyskiego zapewniają jednak, że udało się przygotować budżet trudny, ale stabilny i gwarantujący bezpieczeństwo finansowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska