Powiat opolski dba o zdrowy uśmiech uczniów. "Jesteśmy jednymi z pierwszych w województwie"

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Młodzież z Zespołów Szkół w Prószkowie i Ozimku będzie korzystać z gabinetów stomatologicznych, pozostałych odwiedzi dentonus.
Młodzież z Zespołów Szkół w Prószkowie i Ozimku będzie korzystać z gabinetów stomatologicznych, pozostałych odwiedzi dentonus. Pixabay
- Jako jedni z pierwszych samorządów powiatowych w województwie zapewniliśmy wszystkim uczniom prowadzonych przez nas szkół stomatologiczną opiekę profilaktyczną - informuje Starostwo Powiatowe w Opolu.

We wrześniu 2019 roku weszła w życie ustawa, która nałożyła na samorządy odpowiedzialność za opiekę medyczną dla uczniów z podległych im szkół.

Jednocześnie dała możliwość rozwiązania tej kwestii na trzy sposoby - w szkolnych gabinetach, poprzez podpisanie porozumień ze stomatologami prowadzącymi prywatne praktyki, które mają umowę z NFZ na leczenie dzieci oraz lub w mobilnych gabinetach, tak zwanych dentobusach.

„Gabinet na kołach” pozwala dotrzeć specjaliście od dbałości o zdrowy i piękny uśmiech do praktycznie każdej miejscowości.

- Jesteśmy świadomi tego, że w wielu miejscach Polski, w tym i w naszym województwie, są problemy z realizacją tego prawa. Wszędzie brakuje bowiem stomatologów. W Polsce placówek mających kontrakt z NFZ na leczenie dzieci i młodzieży jest raptem 7 tysięcy. Tym bardziej więc cieszymy się, że mimo niełatwej sytuacji, udało nam się to wszystko zorganizować w taki sposób, by móc w pełni realizować zapisy ustawy - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

Powiat opolski skorzystał z dwóch spośród trzech wspomnianych sposobów realizacji opieki nad uzębieniem uczniów.

- Młodzież z Zespołu Szkół w Prószkowie i Ozimku będzie korzystać gabinetów stomatologów prowadzących prywatne praktyki, a uczniów z Zespołu Szkół w Tułowicach i Niemodlinie będzie odwiedzał dentobus ze stomatologiem - dopowiada Lakwa.

Przypomnijmy, ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, która weszła w życie 12 września, ma zapewnić każdemu uczniowi opiekę pielęgniarki lub higienistki oraz dentysty.

Wszystkie świadczenia są bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, rola higienistki jest równie istotna.

Ważnym elementem działań pielęgniarki lub higienistki szkolnej jest współpraca z rodzicami oraz dorosłymi uczniami. Polega ona między innymi na przekazywaniu informacji o stanie zdrowia i rozwoju psychofizycznym ucznia, terminach i zakresie udzielania świadczeń, możliwościach i sposobie kontaktowania się w sprawach związanych z opieką medyczną.

- My robimy wszystko, co możemy, by zdrowie naszych uczniów było w jak najlepszym stanie - niezależnie od nakładanych na nas regulacji - podsumowuje Henryk Lakwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska