Powiat strzelecki. Nietypowe kursy dla uczniów szkół zawodowych

RadosłaW Dimitrow [email protected] 77 44 01 827
Na kurs dla zawodowych barmanów zapisały się uczennice klasy czwartej technikum gastronomicznego ze strzeleckiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. (fot. Radosław Dimitrow)
Na kurs dla zawodowych barmanów zapisały się uczennice klasy czwartej technikum gastronomicznego ze strzeleckiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. (fot. Radosław Dimitrow)
Uczniowie nauczą się spawania i... robienia drinków. Z takich nietypowych kursów mogą skorzystać uczniowie szkół zawodowych ze Strzelec Opolskich i Zawadzkiego. Szkolenia ruszają.

Uczniowie mają do dyspozycji łącznie osiem kursów. Obok barmana i spawacza są kursy dla przyszłych elektryków, pilotów wycieczek, obsługi wózków widłowych oraz koparko-ładowarki. Szkoły przygotowały także dodatkowe lekcje z języka niemieckiego i angielskiego uwzględniające fachowe słownictwo.

Zobacz: Piekarz, krawiec, kuśnierz - to wymierające zawody na Opolszczyźnie

- Te szkolenia to nie będzie tylko sucha teoria - zapewnia Halina Kajstura, dyrektor strzeleckiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. - W przypadku pilotów wycieczek uczniowie pojadą na prawdziwą wycieczkę i będą musieli obsługiwać turystów. Podobnie w przypadku barmanów, praktyki odbędą się w renomowanym lokalu gastronomicznym.

Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, który odpowiada za realizację projektu mówi, że choć niektóre szkolenia wydają się nietypowe, to są bardzo pożądane na rynku pracy.

- Fachowych mistrzów sztuki barmańskiej, którzy posiadają certyfikat potwierdzający ich umiejętności, jest niewielu - mówi Waldemar Gaida. - Tymczesem wszystkie nasze kursy kończą się państwowym egzaminem. Niektóre z nich jak np. zdobycie uprawnień na koparko-ładowarkę są bardzo kosztowne. W przypadku tego projektu uczniowie nie muszą za nie płacić ani złotówki. Szkoły zapłacą młodzieży nie tylko za egzaminy, ale także za książki, sprzęt do ćwiczeń, a nawet jedzenie podczas kursów.

Zobacz: 45 kobiet wzięło udział w projekcie „Od samotności do samodzielności”

Część szkoleń już ruszyła, a część rozpocznie się w kwietniu. Skorzysta z nich łącznie 215 uczniów. Projekt „Akademia przyszłych fachowców” w większości sfinansuje Unia Europejska. Będzie kosztować 720 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska