Powiedz, jak ci się żyje na Opolszczyźnie?

Edyta Hanszke [email protected]
Łukasz Dymek z Politechniki Opolskiej: - Wystarczy wypełnić akietę i wrzucić ją do skrzynki. Przesyłka jest opłacona. (fot. Edyta Hanszke)
Łukasz Dymek z Politechniki Opolskiej: - Wystarczy wypełnić akietę i wrzucić ją do skrzynki. Przesyłka jest opłacona. (fot. Edyta Hanszke)
Możesz mieć wpływ na przyszłość regionu, jeśli wypełnisz ankietę w nto i wrzucisz ją w załączonej kopercie do skrzynki.

Rozmowa z Łukaszem Dymkiem z Politechniki Opolskiej, uczestnikiem zespołu badawczego.

- Dlaczego udział mieszkańców w projekcie „Przedsiębiorstwa jutra” jest tak ważny?

Zobacz: Polska > Jesteśmy drudzy w Europie

- Projekt przewiduje badanie nastrojów społecznych związanych z przemianami, jakich jesteśmy świadkami. Pragniemy sprawdzić, jak żyje się naszym mieszkańcom, co im przeszkadza, a co sprawia zadowolenie.

- Większość z nas jest przekonanych, że ich głos się nie liczy, że ważne jest tylko to, co zadecyduje tzw. góra. Dlaczego tym razem ma być inaczej?

- Proszę zauważyć jak wielką popularność ostatnio robi słowo kryzys. W pracy zastanawiamy się, czy nas nie zwolnią, w domu - z jakich zakupów zrezygnować i czy stać nas na urlop. Wypowiedzi różnych ekspertów utwierdzają nas w przekonaniu, że jako społeczeństwo, faktycznie bywamy sprowadzani do roli biernego odbiorcy decyzji zapadających na „górze”. A żyjąc w czasach powszechnej informacji, tylko przy udziale mieszkańców możliwe jest prawidłowe kształtowanie istotnych zjawisk. I to chcemy udowodnić w tym projekcie.

- W jaki sposób?

- Mówiąc o rozwoju regionu musimy rozpatrywać trzy wymiary: społeczny, ekonomiczny i środowiskowy. Opolszczyzna nie jest i raczej nie będzie w najbliższym czasie potęgą gospodarczą, ale mamy wyjątkowe społeczeństwo.

Zobacz: Twój głos jest ważny dla regionalnego biznesu

Ludzie w regionie są nie tylko otwarci, pracowici i przy tym niezwykle skromni, ale także wyrażają szacunek do środowiska naturalnego. To sprawia, że jesteśmy regionem, który powinien stawiać na wysoką jakość życia.

- I to właśnie jest przedmiotem badań w projekcie...

- Tak, to będzie punkt wyjścia naszych badań. Zwracając się do społeczeństwa, chcemy dowiedzieć się, jak im się żyje w regionie. Pragniemy poznać, jakie czynniki wpływają na ich nastroje - co w konsekwencji przekłada się na kształt dokonywanych w regionie przemian. Myślę, że właśnie dzięki społeczeństwu skutki kryzysu są u nas mniej dotkliwe niż w innych częściach świata, ale musimy to sprawdzić.

- Czy liczba wypełnionych ankiet ma znaczenie?

- Naturalnie, każda odpowiedź pozwala nam na stworzenie bardziej realistycznego obrazu społeczeństwa regionu. Im więcej ich będzie, tym lepiej będziemy w stanie przygotować stosowny program przygotowujący region na nadchodzącą przyszłość. Temu właśnie służy nasza praca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska