Niedziela (22 września) - alarm przeciwpowodziowy nadal obowiązuje w niektórych gminach na Opolszczyźnie
Ostrzeżenie 3 stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla Odry nadal obowiązuje od Nysy Kłodzkiej do Trestna.
Aktualnie alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze w powiecie nyskim oraz w gminach: Grodków, Lewin Brzeski, Brzeg, Lubsza, Olszanka, Skarbimierz, Dąbrowa i Niemodlin.
Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje na terenie gmin Prószków i Tarnów Opolski.
W niedzielę (22 września) odwołane został natomiast pogotowie przeciwpowodziowego dla miasta Opola.
Sytuacja zagrożenia powodzią na dzień 22.09.2024 r. na godz. 7:00
Lewin Brzeski:
- wypompowywano wodę i udzielano pomocy humanitarnej mieszkańcom (dowóz wody, żywności i produktów pierwszej potrzeby),
- zablokowano wypływ wody z Nysy Kłodzkiej na wysokości Ptakowic,
- zapewniono zasilanie elektryczne apteki i uruchomiono system realizacji recept,
- zapewniono stacjonowanie zespołu ratownictwa medycznego,
- przygotowano punkt szczepień.
Głuchołazy:
- wypompowano wodę z niecki pomiędzy wałem a rzeką w miejscowości Przełęk, trwają przygotowania do odbudowy uszkodzonego wału,
- przy pomocy dronów wykonano mapowanie terenu wzdłuż rzeki Biała Głuchołaska,
- udrażniano drogi z pozostałości popowodziowych przy użyciu ciężkiego sprzętu,
- pomoc w porządkowaniu posesji, usuwanie zalanego wyposażenia mieszkań i lokali,
- prowadzono działania związane z zapewnieniem wody dla mieszkańców w tym - dowożenie wody pitnej do podziemnych zbiorników zakładu wodociągowego znajdujących się w lewobrzeżnej części miasta.
- trwa przygotowanie miejsca pod budowę magistrali wodnej, która zastąpi cysterny dowożące wodę. Ponadto, pomagano przy działaniach związanych z zapewnieniem energii elektrycznej dla przepompowni wody,
- trwają prace mające na celu wymianę zniszczonych elementów sieci wodociągowej.
Powiat brzeski:
- prowadzono kontrolę wałów w wyznaczonych miejscach w miejscowości Brzeg i dalej w kierunku woj. dolnośląskiego.
- wypompowywano wodę z oczyszczalni ścieków w Brzegu oraz z zalanych terenów przy ul. Cegielnianej i Oławskiej. Na wniosek Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zostało wstrzymane wypompowywanie wody z piwnic budynków z uwagi na ryzyko naruszenia fundamentów. Decyzja o dalszym pompowaniu zostanie podjęta po ocenie sytuacji przez nadzór budowlany,
- w gminie Grodków zakończono wypompowywanie wody z zalanych piwnic,
- trwa usuwanie wody z miejscowości Wronów poprzez wykonany przekop umożliwiający spływ wody do koryta rzeki. W dniu dzisiejszym po rozpoznaniu sytuacji zostaną uruchomione pompy wysokiej wydajności do usunięcia wody, która nie spłynie z miejscowości Wronów w sposób naturalny.
Prowadzona jest zbiórka żywności i najpotrzebniejszego sprzętu dla potrzebujących (dystrybucja poprzez HUB przeładunkowy zorganizowany w CWK w Opolu oraz punkty wydawania pomocy w powiatach i gminach),
Zorganizowano punkty szczepień i dodatkowe miejsca przyjęć lekarskich.
Aktualnie na terenie województwa opolskiego 5 oczyszczalni ścieków jest wyłączonych z użytkowania (Brzeg, Tułowice, Głogówek, Lewin Brzeski, Paczków) a 1 pracuje w trybie awaryjnym (Nysa).
W bezpośrednich działaniach ratowniczych udział brało 1052 strażaków PSP, OSP i strażaków z innych województw (114 jednostki sprzętowe) oraz 2089 żołnierzy (124 jednostki sprzętowe).
Piątek (20 września) godz. 17.42. Prezydent w Głuchołazach apeluje o pomoc powodzianom
W piątek 20 września prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsca dotknięte przez powódź. Na jego trasie znalazły się Głuchołazy. Prezydent wyraził wdzięczność osobom niosącym pomoc powodzianom i zaapelował o wsparcie. Skomentował kandydaturę Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Tłumaczy także, dlaczego przyjechał do Głuchołaz kilka dni po powodzi. Wyraził nadzieję na wsparcie Polski przez UE w tej trudnej sytuacji.
Piątek (20 września) godz. 15.22. Stabilizuje się sytuacja powodziowa w powiecie brzeskim
Pomimo tego, że rzeki w powiecie brzeskim opadają to cały czas przekroczone są stany alarmowe i trzeba zachować czujność. Najgorsza sytuacja wciąż jest w gminie Lewin Brzeski. W Brzegu sytuacja się stabilizuje.
Alarm przeciwpowodziowy w Kędzierzynie-Koźlu został odwołany.
Poziom wody w Odrze spadł poniżej 5 metrów. Zdemontowano też pompy wysokociśnieniowe na ulicy Łukasiewicza.
W środę poziom wody ustabilizował się na poziomie 6,5 metra a następnie zaczął spadać. W nocy w czwartku na piątek obniżył się poniżej 500 cm. Tym samym odwołano alarm przeciwpowodziowy.
Ponad 6-metrowy poziom Odry w Opolu
- Alarm przeciwpowodziowy odwołany. Poziom Odry wg wodowskazu w Groszowicach spadł poniżej 6 metrów i aktualnie wynosi 599 cm. To oznacza, ze aktualnie obowiązuje w Opolu stan ostrzegawczy - mówi Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola.
Za zgodą Wód Polskich służby miejskie usunęły szandory na ulicy Jagiełły. Droga jest już przejezdna. Od dzisiaj (20 września) znowu działa tężnia solankowa na Malince.
Powódź 2024 - bieżąca sytuacja na dzień 20.09.2024 r. na godz. 7:00
Głuchołazy
- usuwanie skutków powodzi i pompowanie wody, pomoc w porządkowaniu posesji, usuwanie zalanego wyposażenia mieszkań i lokali, zinwentaryzowanie posiadanego przez wszystkie służby sprzętu i ludzi.
- prowadzone są prace nad wprowadzeniem rzeki Biała Głuchołaska do koryta na wysokości miejscowości Bodzanów w związku
- z podmywaniem budynku mieszkalnego oraz w związku z koniecznością uzyskania dostępu do kolektora ściekowego prowadzącego ścieki do oczyszczalni ścieków w Nysie – zadanie realizowane jest w konsultacji z Wodami Polskimi.
Lewin Brzeski
- wypompowywanie wody z oczyszczalni ścieków,
- zinwentaryzowanie posiadanego przez wszystkie służby sprzętu i ludzi,
- wprowadzenie do działań dodatkowych pomp do wypompowywania wody.
W części miejscowości w chwili obecnej trwa sprzątanie i usuwanie skutków powodzi. Priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie obiektów użyteczności publicznej i przywrócenie kluczowych usług.
Aktualnie na terenie województwa opolskiego z użytkowania wyłączonych jest 8 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice, Paczków.
Trwa kontrola, umacnianie, monitorowanie wałów na całej długości Odry, przepompowywanie cieków wodnych.
Mamy listę najbardziej poszkodowanych miejsc na Opolszczyźnie.
Kuria diecezjalna w Opolu opublikowała listę najbardziej poszkodowanych przez powódź parafii na terenie diecezji opolskiej. Wykaz zawiera konkretne miejsca, a także kontakty do osób koordynujących oraz listę potrzebnych darów.
Kolejna impreza w Opolu odwołana
Organizatorzy VII Święta Piwa, które miało odbyć się na opolskim rynku od 27 do 29 września, zdecydowali o odwołaniu wydarzenia. Decyzję podjęto w związku z powodzią, która dotknęła m.in. południowe regiony Opolszczyzny oraz sąsiadujące Czechy, które miały być parterem imprezy, a także w wyniku ogłoszonego w Opolu alarmu przeciwpowodziowego.
Wcześniej miasto z tego samego powodu odwołano Jarmark Franciszkański, rajd rowerowy i Święto Lata.
W czwartek (19 września) o 15:00 otwarta zostanie obwodnica północna Opola
Poziom na Odrze według wodowskazu w Groszowicach utrzymuje się na stałym poziomie i aktualnie wynosi 655 cm. Podczas przechodzenia fali powodziowej przez Opole nie doszło także do uruchomienia polderu Żelazna.
- W związku z tym otrzymaliśmy zgodę Wód Polskich na zdjęcie szandorów z okolic Makro i otwarcie od około godziny 15:00 obwodnicy północnej - informuje Adam Leszczyński, rzecznik miasta Opola. - Z uwagi na to, że trudno określić dokładną godzinę prosimy, aby zwracać uwagę na znaki drogowe.
Szandory w pozostałych częściach Opola pozostaną zamknięte do odwołania, czyli do czasu, aż minie zagrożenie powodziowe.
Budynek klasztoru w Czarnowąsach został zabezpieczony workami z piaskiem
- Aktualny poziom Odry według wodowskazu w Groszowicach wynosi 657 cm, czyli od kilku godzin utrzymuje się takim samym poziomie. Cały czas monitorujemy sytuację w Czarnowąsach. Po nocnej akcji sytuacja jest pod kontrolą. Strażacy na miejscu wzmacniają wały przy moście kolejowym. Woda w Małej Panwi powoli opada jednak wciąż analizujemy sytuację. Modele hydrologiczne, które stworzyliśmy wskazują, że nie ma ryzyka dla mieszkańców Czarnowąsów. Jedynie budynek klasztoru prewencyjnie został zabezpieczony workami z piaskiem - informuje Adam Leszczyński, rzecznik miasta Opola.
Czwartek, 19 września - aktualnie obowiązujące ostrzeżenia na Opolszczyźnie
Ostrzeżenie 3. stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych obowiązują dla:
- Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry,
- Odry środkowej od Koźla do Głogowa,
- Nysy Kłodzkiej od zbiornika Nysa do ujścia do Odry.
Na terenie województwa opolskiego odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego na 3 stacjach wodowskazowych, a stan alarmowy utrzymuje się na 11 stacjach.
Największe przekroczenia stanów wód alarmowych odnotowano na stacjach:
- Kopice (186 cm),
- Skorogoszcz (223 cm),
- Krapkowice (187 cm),
- Ujście Nysy (155 cm),
- Brzeg (179 cm).
W Lewinie Brzeskim w godzinach nocnych były prowadzone działania zabezpieczające oraz monitoring stanu wałów, nie prowadzono ewakuacji ludności. Nadal trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego na rzece Nysa Kłodzka z wykorzystaniem 2 śmigłowców, które transportują worki big bag wypełnione piaskiem.
Przywrócono energię elektryczną w miejscowościach Borkowice, Buszyce oraz części Skorogoszczy.
W Skorogoszczy woda podmyła most na DK94. Na chwilę obecną jest wyłączony z ruchu.
W Naroku nadal trwa podwyższanie korony wału przeciwpowodziowego na Odrze na odcinku 250 m przy pomocy dwóch śmigłowców, które mają do przeniesienia 500 worków typu big bag wypełnionych piaskiem. W akcji bierze również udział 50 żołnierzy WOT.
Przez Brzeg przechodzi fala kulminacyjna, której poziom jest niższy o 11 cm od maksimum (obecnie 708 cm). Nie odnotowano wystąpienia wody na ulicę miasta.
Zadysponowano 130 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej do zabezpieczenia wału przeciwpowodziowego rzeki Mała Panew oraz Domu Pomocy Społecznej w Opolu-Czarnowąsach. Akcję zabezpiecza również 40 strażaków PSP i OSP Czarnowąsy.
Aktualnie na terenie województwa opolskiego z użytkowania wyłączonych jest 8 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice..
W bezpośrednich działaniach ratowniczych udział brało 1462 strażaków PSP i OSP (343 jednostki sprzętowe) oraz 1697 żołnierzy (120 jednostki sprzętowe)!
Kontynuowane jest umacnianie wałów w Naroku i w Lewinie Brzeskim przy użyciu śmigłowców.
Rozpoczęto wypłacanie zasiłków dla poszkodowanych powodzian w gminie Branice.
Trwa budowa mostów tymczasowych na Opolszczyźnie przez pododdziały specjalistyczne Sił Zbrojnych RP.:
- w Żywocicach na DK 45 na rzece Osobłoga
- w Głuchołazach na DK 40 na rzece Biała Głuchołaska
Czwartek (19 września), godz. 7:00 - Woda w Odrze w Opolu ma 6,6 metra
Późnym wieczorem w środę (18 września) fala powodziowa dotarła do Opola. W nocy pojawiły się niezapowiedziane i dość intensywne opady deszczu. Na szczęście nie nastąpił drastyczny wzrost poziomu wody w Opolu. Woda w rzece nieznacznie przekroczyła poziom 6,6 metra.
- Aktualnie Odra na wodowskazie w Groszowicach utrzymuje się na poziomie 659 cm - informuje Adam Leszczyński, rzecznik miasta Opola.
W nocy ze środy na czwartek (18/19 września) pojawiły się niezapowiedziane i dość intensywne opady deszczu. Nie podniołsy stanu Odry, ale w Czarnowąsach konieczna była interwencja strażaków. rzez kilka godzin trwało umacnianie fragmentu wału na Małej Panwi. Nie było zagrożenia dla mieszkańców Czarnowąs, ale prewencyjnie przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny z piwnic miejscowego klasztoru na wyższe kondygnacje. Ostatecznie woda jednak nie zalała piwnic budynku.
Lewin Brzeski, Narok, godz. 19. Śmigłowce w akcji, trwa naprawa wału
W Lewinie Brzeskim trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego na rz. Nysa Kłodzka z wykorzystaniem 2 śmigłowców, które transportują worki big bag wypełnione piaskiem. W Naroku trwa podwyższanie korony wału przeciwpowodziowego na rz. Odrze na odcinku 250 m przy pomocy 2 śmigłowców, które przenosić będą 500 worków typu big bag wypełnionych piaskiem. W akcji bierze również udział 50 żołnierzy WOT.
Opole. Wraca strefa parkowania
Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza wysłał komunikat, w którym czytamy: „Informujemy, że w związku ze stabilizującą się sytuacją hydrologiczną, w dniu 19 września 2024 roku zostaną ponownie uruchomione parkometry w strefie płatnego parkowania, które zostały czasowo wyłączone na obszarach, które były potencjalnie zagrożone podtopieniami. Dotyczy to parkometrów znajdujących się na ulicach: Piastowskiej, Barlickiego, Ostrówek, Niedziałkowskiego, Strzelców Bytomskich, Powstańców Śląskich, Pasiecznej, Jana Dobrego, 11 Listopada, Konsularnej, Wrocławskiej, Nysy Łużyckiej, Bonczyka i Polskiego Czerwonego Krzyża. Urządzenia będą uruchamianie sukcesywnie w ciągu dnia. Dodatkowych informacji można zasięgnąć pod numerem telefonu 77 456 53 05."
Również od 19 września 2024 roku zostaną ponownie włączone opłaty na parkingu w Centrum Przesiadkowym Opole Główne. Parkujących, którzy nie decydują się na ponoszenie opłat za postój prosimy o opuszczenie parkingu do godziny 8.00 rano 19 września.”
Opole, godz. 17.30. Straty po powodzi idą w miliardy
Powódź, która dotknęła Polskę, spowodowała olbrzymie straty w kluczowych obszarach infrastruktury, których pełna skala wciąż jest szacowana. Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, przedstawił wstępne dane na temat zniszczeń, obejmujących drogi, koleje, infrastrukturę hydrotechniczną, a nawet lotniska. Największe straty odnotowano w sektorze hydrotechnicznym, którego odbudowa będzie zarówno kosztowna, jak i długotrwała.
Głuchołazy, godz. 15.50
Nad Głuchołazami i okolicą przechodzi właśnie burza z gradobiciem
Opole, godz. 15:30. Miasto czeka na szczyt fali powodziowej
Choć fala kulminacyjna zaczęła przechodzić przez Opole już we wtorek, to prawdziwy szczyt ma nastąpić dziś, w środę 18 września. Według prognoz ekspertów, poziom Odry osiągnie swoje maksimum około godziny 20, a następnie przez tydzień pozostanie na podobnym, wysokim poziomie.
Lewin Brzeski, godz. 15. Poprawia się sytuacja w mieście
W Lewinie Brzeskim sytuacja powodziowa zaczyna się powoli poprawiać. Poziom wody się zmniejsza, a to bardzo dobry prognostyk. Jednak w dalszym ciągu miasto jest zalane i służby mają sporo pracy. Potrzebna jest również pomoc.
Lewin Brzeski, godzina 12.40. Burmistrz apeluje o pomoc
Lewin Brzeski to jedno z najbardziej poszkodowanych miast powodzi 2024. Burmistrz Artur Kotara poinformował o pilnej potrzebie dostaw wody pitnej, żywność i środków higieny osobistej dla poszkodowanych. Można je dostarczać do Domu Kultury w Łosiowie przy ulicy Głównej 116. Jak przekazał samorządowiec, wodę pitną można dostarczać bezpośrednio na stację kolejową w Lewinie Brzeskim do której dojedziemy drogą krajową nr 94.
Nysa, godzina 10.00. Ewakuacja odwołana, miasto wraca do życia
O godzinie 8.00 w Nysie zawyły syreny, które oznajmiły zakończenie wezwania do ewakuacji i możliwość powrotu do domów. Tzw. stan ewakuacji został utrzymany jedynie na Zamłyniu.
- Pomimo odwołania ewakuacji, bardzo proszę o zachowanie ostrożności. Wciąż trwa alarm przeciwpowodziowy - przekazał w sieci burmistrz Kordian Kolbiarz.
Most Kościuszki jest przejezdny, przez Most Bema jest możliwy tylko wyjazd w kierunku Opola – informuje gmina Nysa. Jak przekazała z kolei policja przejazd przez tamę nad Jeziorem Nyskim jest wciąż niemożliwy.
W okolicach Przełęku od pewnego czasu Biała Głuchołaska ponownie wylewa na okoliczne pola. Woda znów wdziera się do Białej Nyskiej i w okolice Zamłynia. W tej sytuacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.
Opole, godzina 8.30. Opolski TOZ ma pełne ręce roboty
Jak poinformowało opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, we wtorek w teren wyjechały trzy zespoły interwencyjne, które pracowały do późnych godzin nocnych.
" Dwa samochody pojechały w okolice Brzegu wspomóc lokalne schronisko, które przyjęło psiaki z terenów powodzi, a jeden zespół pojechał do Lewina Brzeskiego, niestety jest on zupełnie zalany" - poinformował TOZ i prosi o wsparcie zrzutki.
Dane do wpłaty:
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Opolu
ul. Józefa Walecki 4/A
45-586 Opole
Numer konta: 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085
Tytuł: wsparcie dla zwierząt z powodzi
Dla przelewów z zagranicy:
IBAN: PL 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085
Kod BIC Swift: PPABPLPKXXX
"Chcielibyśmy podziękować wszystkim za wsparcie! Paczki napływają do nas z różnych zakątków Polski. Jesteście wspaniali! Dzięki Wam możemy codziennie nieść pomoc potrzebującym" - przekazali wolontariusze.
Kędzierzyn-Koźle, godzina 7.15. To była w miarę spokojna noc
Około godziny 3.00 w nocy zakończyło się wzmacnianie wałów w Koźlu-Rogach. Udział w akcji wzięli strażacy a także mieszkańcy - w tym kibice Chemika i Rakowa Częstochowa. Przez cały dzień umocniono ponad 1600 metrów wału. Wbrew wcześniejszym obawom woda nie wystąpiła z koryta.
Stan wody na Odrze w Koźlu wynosi aktualnie 64O centymetrów. Zastępy PSP i OSP stale pracują na Golce i Młynówce, ale na razie nie ma zagrożenia dla Koźla ani innych osiedli.
Prognozy dla miasta są bardzo obiecujący. Według przewidywań poziom wody ma się już nie podnosić, chociaż wiele zależy od skalu zrzutów ze zbiornika Racibórz.
Powiat brzeski, godzina 19.08. Utrudnienie w ruchu pociągów
Podstacja energetyczna w Lewinie Brzeskim została zalana. Aktualnie występuje brak napięcia na odcinku Wrocław-Opole, co wpływa na kursowanie pociągów na tej trasie.
Ponadto woda w Lewinie Brzeskim zaczęła przedostawać się na Rynek.
Opole, godzina 16.30. Opole może odetchnąć z ulgą
We wtorek fala kulminacyjna przeszła przez miasto, nie wyrządzając większych szkód. Poziom Odry utrzymuje się na poziomie niewiele ponad 650 cm, a miasto szczęśliwie uniknęło poważniejszych konsekwencji. Pomimo tego, wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Kędzierzyn-Koźle, godzina 10.40. Przygotowania do ewakuacji
Niepokojące informacje dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Jeszcze wczoraj prognozy wskazywały, że przez miasto przeleje się fala o wysokości 570 centymetrów, która nie powinna wyrządzić większych szkód. Teraz prognozowane przepływy to już 650 cm.
Stan Odry w Koźlu na godzinę 9:30 wynosił 592 centymetry.
- Trend jest rosnący w związku z tym, że Zbiornik Racibórz rozpoczął zrzut wody na większym poziomie niż zapowiadano. W związku z tym należy spodziewać się wzrostu stanu na Odrze w Koźlu - poinformowały służby miejskie.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podał dziś, że obszar stanu klęski żywiołowej został rozszerzony m.in. o powiat kędzierzyńsko-kozielski. Zdecydowano o prewencyjnym podwyższeniu wałów na wysokości Lasaków. Specjalne rękawy ochronne zostaną także rozstawione nad potokiem Lineta na wysokości ul. Emilii Plater.
Straż pożarna wspólnie z miejskimi służbami zarządzania kryzysowego zabezpieczają najbardziej newralgiczne miejsca. Podjęto decyzję o przygotowaniach do ewentualnej ewakuacji. Dotyczy to mieszkańców osiedli Rogi, Zachód i Południe. Na ten moment są to działania prewencyjne.
Ewentualny komunikat o uruchomieniu procesu ewakuacji zostanie podany do publicznej wiadomości z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.
Opole, godzina 8.20. Zakończyła się nocna akcja
Jak poinformował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, zakończyła się nocna akcja na obwodnicy Czarnowąsów. Strażakom udało się zatrzymać wodę wpływającą na ulice Gawędy.
- Poziom Odry na wodowskazie w Groszowicach wynosi 654 cm. Wg informacji z Wód Polskich w szczytowym momencie poziom Odry nie przekroczy 7m. Tego stanu spodziewamy się w ciągu kolejnych godzin. Jeśli chodzi o sytuację na Małej Panwi to poziom rzeki nie zmienił się od wczoraj - przekazał Arkadiusz Wiśniewski.
Lewin Brzeski, godzina 7.40. Ludzie uwięzieni w domach
Dramatyczne informacje nadciągają z Lewina Brzeskiego. W sieci pojawiają się wstrząsające relacje mieszkańców z zalanych terenów, którzy mówią, że zostali pozostawieni samym sobie.
"Zostaliśmy zostawieni na pastwę losu. Cała straż pożarna jechała ratować Brzeg" - napisał jeden z internautów i pokazał zdjęcia zalanego miasta.
Nysa, godzina 7.00. Ludzie są wyczerpani
We wtorek (17.09) w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że Nysa została uratowana. Strażacy wciąż mówią jednak, że trwa ciężka walka o utrzymanie wałów.
Dariusz Pryga z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej powiedział dziennikarzom, że jedną wyrwę udało się opanować, ale powstała druga o szerokości około 30 metrów szerokości. - W akcji są śmigłowce, walczymy także z lądu przy użyciu 200 strażaków - tłumaczył.
Ludzie są wyczerpani. Niektórzy pracowali przez całą noc.
- Sytuacja nie jest opanowana. Jest cały czas poważna. Mamy nadzieję, że się uda uszczelnić tą drugą wyrwę 300 metrów poniżej wału Jeziora Nyskiego, i że wygramy tę walkę z wodą i uda się nie zalać miasta - mówił w rozmowie z Radiem Opole.
Nysa godzina 23. Kilkuset ludzi walczy na wałach z wyrwami
- Na wałach Nysy Kłodzkiej wzdłuż ulicy Wyspiańskiego w Nysie jest kilkaset osób, żołnierze WOT, mieszkańcy - relacjonuje Maciej Zych, fotoreporter. - Ludzie tworzą łańcuchy i podają sobie worki ręki do ręki. Widać wyrwy, ale w mojej opinii się one nie powiększają.
Ciężarówki dowożą piasek na rondo Pamięci Ofiar Katynia, po prawej stronie mostu Bema. Stamtąd jest on ręcznie ładowany do worków i przenoszony mostem na drugą stronę rzeki i na wały. Zaangażowanie służb i ludzi jest ogromne. Pracuje też ciężki sprzęt budowlany. W nagraniach z ulicy Wyspiańskiego widać, że na ulicy jest woda, która napływa od strony parku, ale ciężko stwierdzić skąd pochodzi.
Wody Polskie ok. 23 utrzymywały obniżony zrzut z zapory w Nysie (800 metrów). Pod mostem Bema jest ok. 70 centymetrów prześwitu.
Burmistrz Otmuchowa Damian Nowakowski o godz. 20 poinformował mieszkańców, że z jeziora otmuchowskiego jest spuszczane jest 814 metrów sześciennych wody na sekundę, przy dopływie rzędu 759 metrów. Lustro wody obniżyło się w ciągu kilku godzin o kilka centymetrów. Jezioro Otmuchowskie było wcześniej napełnione w 95 procentach.
- Tej nocy będziemy spać spokojnie - mówi burmistrz Otmuchowa Damian Nowakowski.
O 22.30 burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz powiedział w TV Polsat News, że ma niepotwierdzoną informację, że Wody Polskie zwiększą zrzut z jeziora nyskiego.
Jeśli założymy, że do Jeziora Nyskiego dopływa Nysą z Otmuchowa 814 metrów na sekundę, Białą Głuchołaską ok. 150 metrów (dokładnych danych nie mamy, wodowskazy automatyczne są uszkodzone) i rzeką Wodną z Czech ok. 50 metrów sześciennych (dane czeskie), a odpływa ok. 800, to jezioro napełnia się w tempie ok. 17 mln metrów sześciennych na dobę. Całkowita pojemność zbiornika to 122 miliony ton wody (metry sześcienne). Nie mamy danych o aktualnym napełnieniu zbiornika, ale według obserwatorów rezerwa jest jeszcze dość duża.
Zbiornik Racibórz - napełniony w ponad 60 procentach
Ważny dla Opola zbiornik Racibórz na Odrze w poniedziałek o godz. 20 zgromadził ok. 118 mln metrów sześciennych wody. Napełnianie zaczęło się 15 września o 4 rano, tak więc w ciągu 40 godzin zbiornik napełnił się w 60 procentach.
Według danych czeskich z wodowskazu na granicy, najwyższy poziom wody w Odrze utrzymywał się w poniedziałek 16 września od północy do 7 rano i wynosił 1190 metrów sześciennych na sekund. O godzinie 23 spadł do 950 metrów sześciennych na sekundę i wykazywał tendencję malejącą. Odra opadała też w Svinocie, 20 kilometrów od polskiej granicy. Opady w Czechach w poniedziałek zanikały.
W poniedziałek wieczorem ze Zbiornika Racibórz zrzucano 850 metrów sześciennych wody na sekundę, co oznacza, że zatrzymywał on ok. 100 metrów na sekundę.
Jeśli taki poziom wody się utrzyma, Zbiornik Racibórz ma kilkudniową rezerwę.
Obwodnica Czarnowąsów częściowo zamknięta
Z uwagi na działania strażaków na ulicy Gawędy zamknięty zostanie fragment obwodnicy Czarnowąsów od ronda przy salonie Husator do ronda we Wróblinie. Na obu rondach policja kieruje na objazdy przez Wróblin, Sobieskiego i z powrotem na obwodnicę. Zamknięcie potrwa około 3 godziny.
Utrudnienia drogowe związane z powodzią na Opolszczyźnie.
- Z uwagi na wysoki stan wody w rzece Nysa Kłodzka i wystąpienie rzeki z koryta przejazd zalaną drogą 94 w miejscowości Skorogoszcz został zablokowany do odwołania.
- Z uwagi na wysoki stan wody w rzece Osobłodze przejazd mostem w ciągu drogi krajowej nr 40 został umożliwiony wahadłowo.
- Z uwagi na wysoki stan wody w rzece Nysa Kłodzka przejazd mostem w miejscowości Malerzowice Wielkie w ciągu drogi krajowej nr 46 został zablokowany, do odwołania.
- Na skutek wysokiego stanu wody w rzece Osobłoga i wystąpienia rzeki z koryta doszło do podmycia drogi i zapadnięcia jezdni w wyniku czego przejazd DK45 za rondem w Krapkowicach został zablokowany do odwołania.
Mieszkańcy Nysy ratują miasto. Mnóstwo ludzi umacnia wały razem z żołnierzami
W rejonie mostu Kościuszki w Nysie mnóstwo mieszkańców mieszkańców przyszło, żeby pomóc w ratowaniu wałów przeciwpowodziowych. Ludzie razem żołnierzami ładują piasek do worków, którymi umacniają wały.
- Akcja ratowania wałów Rzeki Nysy, jest sporo chętnych osób. Kto może, to pomaga. Mieszkańcy Nysy i Wojska Obrony Terytorialnej - brawo! - napisał Maciej Zych, znany nyski fotograf.
Gminy Tułowice, Niemodlin, Popielów - informacje z gmin
Mamy informację sprzed chwili z gminy Tułowice, że woda zaczyna opadać, rozważane jest otwarcie przejazdu na moście w Tułowicach Małych.
- Walczymy z dużą wodą w Magnuszowicach. Ścinawa opada w Niemodlinie i przechodzi przez Szydłowiec i Magnuszowice. Droga gminna między Magnuszowicami a Magnuszowiczkami została zamknięta. Trwa walka na wałach w Radoszowicach i Sarnach. W tej trudnych chwilach to co moge powiedzieć bardziej optymistycznego, to, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którym ogromnie dziękuję, udało się uratować ZOL - informuje burmistrz Niemodlina Bartosz Kostrzewa.
Na miejscu od wielu godzin pomaga Bartosz Wajman, członek zarządu powiatu opolskiego, który razem ze współpracownikami monitoruje sytuację także bezpośrednio na terenie innych gmin. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, które od piątku prowadzi całodobowy dyżur, pomaga zgodnie z zapotrzebowaniem w zaopatrzeniu gmin w worki i sprzęt.
Gmina Popielów dementuje krążące plotki na temat Rybnej. Nie ma ma mowy o wysadzeniu wału. To nieprawda. Strażacy cały czas monitorują zabezpieczenia. Sytuacja jest pod kontrolą.
Jest kolejna wyrwa w wałach na Odrze
W poniedziałek (16 września) po południu doszło także do powstania wyrwy w wałach przeciwpowodziowych na Odrze w Ostrawie w Czechach. Na razie nie ma to wpływu na poziom wody w Odrze, za to zaczyna być zalewane miasto. Czeskie służby próbują wzmocnić wały przeciwpowodziowe w Ostrawie.
Woda na Odrze w Brzegu osiągnęła już poziom 611 cm
- Rosnący poziom wody w Odrze spowoduje konieczność zamknięcia mostu na Odrze. Sugerujemy, żeby wybierać się wtedy w podróż tylko w razie najwyższej konieczności i korzystać z alternatywnych tras - informują władze Brzegu. Aktualnie poziom wody w Brzegu wynosi już 611 centymetrów.
Podnosi się Odra w Brzegu. Będzie ewakuacja mieszkańców
- Przygotowujemy się nadejścia fali powodziowej. Informujemy, że ok. 22:00 Odra osiągnie poziom, po którym w najbliższych godzinach zostanie wyłączona energia elektryczna - poinformował magistrat w Brzegu.
Ogłoszono ewakuację ul. Oławskiej w Brzegu. Dodatkowo ewakuowani zostaną także po raz drugi mieszkańcy ul. Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. Zbiórka o godz. 19:45 na Marinie.
Nysa musi się ewakuować! Jest wyrwa w wałach
Burmistrz Kordian Kolbiarz poinformował, że w poniedziałek (16 września) o godzinie 16:30 w rejonie ul. Wyspiańskiego doszło do powstania wyrwy w wałach rzecznych. Wojsko będzie próbowało ją załatać, ale jest bardzo prawdopodobne, że przez wyrwę woda wyleje się na centrum miasta.
Mieszkańcy Nysy zostali wezwani do opuszczenia swoich mieszkań, udania się w bezpieczne miejsce i słuchania poleceń służb porządkowych.
Coraz gorsza sytuacja jest na Nysie Kłodzkiej. Lewin Brzeski i Grodków są w niebezpieczeństwie.
Woda na Nysie Kłodzkiej przybiera. Mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż Nysy Kłodzkiej ewakuują się. Służby pracują intensywnie nad uszczelnianiem wałów i napełniają worki piaskiem. W niektórych miejscach woda wylała gorzej niż podczas powodzi w 1997 roku!
W gminie Grodków ewakuowano mieszkańców kilku miejscowości. Z kolei Lewin Brzeski szykuje się na nagły przyrost wody. Uszczelniane są wały w Kantorowicach i Stroszowicach.
Poniedziałek (16 września) - Opole zmaga się z rosnącym poziomem wody w Odrze
Bulwary Nadodrzańskie, jedno z popularniejszych miejsc spacerowych w mieście, są już całkowicie zalane. W poniedziałek o godzinie 12:00, woda z rzeki osiągnęła taki poziom, że przykryła część instalacji siłowni pod chmurką, a także pojemniki na śmieci. Sytuacja jest poważna.
Niedziela (15 września) stan na godz. 22:37
Moniki Kluf, rzeczniczka opolskiego starostwa:
"Od godz. 20.00 do odwołania wójt gminy Tarnów Opolski wprowadził na terenie gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Obowiązuje on również na terenie gmin Prószków i Tułowice.
Do odwołania trwa całodobowy dyżur Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przypominamy też nr całodobowego telefonu dyżurnego do centrum - 77 54 15 167.
Zamknięta jest droga powiatowa nr 1507 O na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1538 O (okolice Radoszowic) do granicy powiatu (rzeka Nysa Kłodzka)"
Niedziela 15 września stan na godz. 21:27
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował o godzinie 18:25, że odpływ ze zbiornika Racibórz Dolny kształtować się będzie w okolicy 750 m3/s.
Powiat prudnicki:
PCZK Prudnik wystąpił z wnioskiem o wsparcie w łóżka, śpiwory, koce, pościel, latarki, wodery, power banki, środki czystości i agregaty prądotwórcze,
Burmistrz Prudnika ewakuuje mieszkańców Moszczanki i Łąki Prudnickiej
w związku z przebiciem się wody na tamie w Jarnołtówku,
PCZK Prudnik wystąpił z wnioskiem o udostępnienie agregatów prądotwórczych do zabezpieczenia dodatkowych miejsc dla osób ewakuowanych,
Powiat brzeski:
Gmina Brzeg zgłosiła zapotrzebowanie na 5000 szt. worków
Powiat opolski:
Gmina Niemodlin zgłosiła zapotrzebowanie na 50 łóżek lub materacy dla mieszkańców z ewakuowanych terenów gminy
Gmina Tułowice zgłosiła zapotrzebowanie na 5000 szt. worków
Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców domów przy polderze Żelazna
W miejscowościach gminy Niemodlin (Radoszowice, Sarny Wlk., Krasna Góra) woda p[odchodzi pod koronę wałów. Gmina zgłosiła zapotrzebowanie na 6000 szt. worków i piasek
Gmina Popielów zgłosiła zapotrzebowanie na 10000 szt. worków i 100 mb geowłókniny.
Utrudnienia w ruchu drogowym.
- Od dnia 14.09.2024 r. ok. godz. 20:00 na wys. m. Mochów (gm. Głogówek) z powodu wysokiego stanu wody w rz. Osobłodze przejazd mostem w ciągu DK40 został tymczasowo zamknięty, do odwołania.
- Dnia 15.09.2024 r. ok. godz. 04:50 na DK46 na wys. m. Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice) z uwagi na wysoki stan wody w rz. Nysa Kłodzka przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
- Od dnia 14.09.2024 r. od godz. 03:00 w gm. Otmuchów nieprzejezdne są drogi: Łąka – Kałków i Broniszowice – Śliwice.
- Od dnia 15.09.2024 r. od godz. 16:30 w m. Kamienica uszkodzony został wał. Jezdnia została zablokowana a służby drogowe oznakowały miejsce uszkodzenia wału.
Ponadto, odnotowano kolejne utrudnienia:
- m. Dzierżkowice (pow. głubczycki) zamknięty most na rz. Opawa;
- m. Branice, ul. Młyńska zamknięty most na rz. Opawa;
- m. Boboluszki, zamknięty most w kierunku Republiki Czeskiej na rz. Opawa;
- m. Nysa, zamknięta droga w kierunku Wyszków Śląski – Niwnica;
- m. Wilamowice Nyskie, Nowy Świętów zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska;
- m. Biała Nyska – Siestrzechowice zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska;
- m. Łąka Kałków zamknięta droga na rz. Widna;
- m. Nysa - Niwnica zamknięty odcinek DW 489;
- m. Wiechowice, zamknięty most na rz. Opawa;
- DW 417 Racławice – Klisino droga zamknięta;
- m. Siestrzechowice w kierunku Morowa, zamknięty most;
- m. Krasne Pole, droga nieprzejezdna;
- droga powiatowa relacji Ligota Bialska – Radostynia jest zalewana;
- m. Skrzypiec zalane drogi dojazdowe;
- gm. Otmuchów, droga Broniszowice – Śliwice nieprzejezdna;
- m. Branice, Boboluszki, Dzierzkowice zamknięte przejścia graniczne z Czechami;
- m. Stare Olesno nieprzejezdny most;
- m. Głuchołazy - zerwany most na DK40;
- m. Przełęk - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- m. Rusocin - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- DW 411 Podkamień-Przełęk - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- DW 419 Branice-zamek – droga zamknięta,
- DW 414 Dobreszowice-Lubrza – droga zamknięta;
- Skrzyżowanie dróg DW494/493 w Oleśnie zostało zamknięte z powodu zalania wodą;
- m. Prudnik, m. Łąka Prudnicka DK40 – most na rz. Prudnik został tymczasowo zamknięty;
Utrudnienia w ruchu kolejowym.
- trasa kolejowa nr 137, szlak Prudnik – Nowy Świętów, wstrzymany ruch pociągów ze względu na zalanie torów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową,
- trasa kolejowa nr 297, szlak Głuchołazy – Nowy Świętów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
- Trasa kolejowa nr 287, szlak Łambinowice – Nysa, wstrzymany ruch pociągów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
- Trasa kolejowa nr 137, szlak Paczków – Kamieniec Ząbkowicki, podmyty tor
- nr 1, jazda odbywa się torem nr 2.
Awarie energetyczne i gazowe.
W dniu 15.09.2024 r. na godz. 18:00 łączna liczba klientów pozbawionych energii elektrycznej wynosi ok. 18414 (238 stacji, 1). Nie zgłaszano potrzeb
w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.
Straty w Lasach Państwowych
Nie otrzymano informacji dotyczących wystąpienia strat na terenie Lasów Państwowych.
Informacje dotyczące wypłaty zasiłków
Wojewoda Opolski nie otrzymał informacji dotyczących złożonych wniosków
o uzyskanie środków z rezerwy celowej.
Planowane działania:
1)Dalsze wydzielanie dodatkowych sił i środków na rzecz powiatów najbardziej zagrożonych;
2)Monitorowanie sytuacji i reagowanie na pojawiające się negatywne zdarzenia.
Niedziela 15 września stan na godz. 21:18
Z uwagi na wysoki poziom wody w rzece Nysa Kłodzka i częściowe zalanie jezdni ruch moście na DK 46 (obwodnica Otmuchowa) odbywa się wahadłowo - jednym pasem ruchu.
Niedziela 15 września stan na godz. 21:05
Droga Krajowa 40 w Łące Prudnickiej jest już przejezdna. Woda w tej miejscowości zaczęła opadać.
Niedziela 15 września stan na godz. 19.59
Zamknięta zostaje obwodnica Opola od Makro do węzła na Sobieskiego. Około godziny 20:00 zamknięte zostaną szandory przy obwodnicy północnej Opola. To część polderu Żelazna. Z ruchu wyłączony zostanie również fragment ulicy Jagiełły w Opolu-Czarnowąsach.
Niedziela 15 września stan na godz. 18.22
Głuchołazy. Na parkingach przy Lidlu i Intermarche ustawiono cysterny z pitną wodą. Woda dostępna będzie również w szkołach nr 2 i 3.
Niedziela 15 września stan na godz. 17.00
Centrum Operacyjne RZGW Wrocław wydało dyspozycję odpływu dla zbiornika przeciwpowodziowego Nysa na rzece Nysie Kłodzkiej – od godz. 14:00 zwiększyć odpływ z 600,0 m3/s do 800,0 m3/s, od godz. 15:00 zwiększyć odpływ z 800,0 m3/s do 1000,0 m3/s, do odwołania.
Powiat nyski:
m. Nysa - Przerwane wały na rz. Biała Nyska skutkują zalewaniem miejscowości,
CPR poinformował, że PSP Nysa została zalana i rozpoczęła się ewakuacja
Powiat brzeski:
WSKR Opole poinformował u ewakuacji miejscowości Głębocko.
Utrudnienia w ruchu drogowym.
na wys. m. Mochów (gm. Głogówek) z powodu wysokiego stanu wody w rz. Osobłodze przejazd mostem w ciągu DK40 został tymczasowo zamknięty, do odwołania.
DK46 na wys. m. Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice) z uwagi na wysoki stan wody w rz. Nysa Kłodzka przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
w gm. Otmuchów nieprzejezdne są drogi: Łąka – Kałków i Broniszowice – Śliwice.
Ponadto, odnotowano kolejne utrudnienia:
- m. Dzierżkowice (pow. głubczycki) zamknięty most na rz. Opawa;
- m. Branice, ul. Młyńska zamknięty most na rz. Opawa;
- m. Boboluszki, zamknięty most w kierunku Republiki Czeskiej na rz. Opawa;
- m. Nysa, zamknięta droga w kierunku Wyszków Śląski – Niwnica;
- m. Wilamowice Nyskie, Nowy Świętów zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska;
- m. Biała Nyska – Siestrzechowice zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska;
- m. Łąka Kałków zamknięta droga na rz. Widna;
- m. Nysa - Niwnica zamknięty odcinek DW 489;
- m. Wiechowice, zamknięty most na rz. Opawa;
- DW 417 Racławice – Klisino droga zamknięta;
- m. Siestrzechowice w kierunku Morowa, zamknięty most;
- m. Krasne Pole, droga nieprzejezdna;
- droga powiatowa relacji Ligota Bialska – Radostynia jest zalewana;
- m. Skrzypiec zalane drogi dojazdowe;
- gm. Otmuchów, droga Broniszowice – Śliwice nieprzejezdna;
- m. Branice, Boboluszki, Dzierzkowice zamknięte przejścia graniczne z Czechami;
- m. Stare Olesno nieprzejezdny most;
- m. Głuchołazy - zerwany most na DK40;
- m. Przełęk - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- m. Rusocin - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- DW 411 Podkamień-Przełęk - utrudniony przejazd ze względu na wysoki stan wód;
- DW 419 Branice-zamek – droga zamknięta,
- DW 414 Dobreszowice-Lubrza – droga zamknięta;
- Skrzyżowanie dróg DW494/493 w Oleśnie zostało zamknięte z powodu zalania wodą;
- m. Prudnik, m. Łąka Prudnicka DK40 – most na rz. Prudnik został tymczasowo zamknięty;
Utrudnienia w ruchu kolejowym.
- trasa kolejowa nr 137, szlak Prudnik – Nowy Świętów, wstrzymany ruch pociągów ze względu na zalanie torów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową,
- trasa kolejowa nr 297, szlak Głuchołazy – Nowy Świętów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
- trasa kolejowa nr 287, szlak Łambinowice – Nysa, wstrzymany ruch pociągów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
- trasa kolejowa nr 137, szlak Paczków – Kamieniec Ząbkowicki, podmyty to nr 1, jazda odbywa się torem nr 2.
- trasa kolejowa nr 288, szlak Nysa – Brzeg, drzewa powalone na tor, wstrzymano ruch pociągów.
Awarie energetyczne i gazowe.
15.09.2024 r. na godz. 12:00 łączna liczba klientów pozbawionych energii elektrycznej wynosi ok. 11 800 (194 stacji, 1 stacja wysokiego napięcia). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.
Niedziela 15 września stan na 14.50
Z powodu powodzi nieprzejezdne są nie tylko drogi, ale także szlaki kolejowe
Niedziela 15 września stan na 14.00
Gmina Głuchołazy. Osoby, które potrzebują ewakuacji, powinny wywiesić białą flagę, w miejscu widocznym dla służb ratunkowych.
Niedziela 15 września stan na 13.00
Centrum Operacyjne RZGW Wrocław wydało dyspozycję odpływu dla zbiornika przeciwpowodziowego Otmuchów na rzece Nysie Kłodzkiej – od godz. 12.00 dnia 15.09.2024 r. zmniejszono odpływ z 350,0 m3/s do 250,0 m3/s. Dyspozycja obowiązuje do odwołania.
Powiat nyski:
- Oczyszczalnia ścieków w gminie Paczków została zabezpieczona przez pracowników WOT. Obecnie teren oczyszczalni zalany jest z obu stron.
- W gminie Paczków przeprowadzono ewakuację zagrożonych terenów, około 60 osób.
- W Głuchołazach woda przedarła się przez wały przeciwpowodziowe i zalała miasto, a także został zerwany most na DK40.
Powiat prudnicki:
- W związku z zagrożeniem przelania wody przez zaporę w Jarnołtówku zadysponowano 2 grupy WZZ Brzeg i WZZ Opole, do wsparcia przy ewakuacji zagrożonej ludności skierowano 60 żołnierz i 2 PTS-y.
Powiat krapkowicki:
- m. Łowkowice - rozpoczęto dobrowolną ewakuację ludności
- m. Piętna - o godz. 6:30 rozpoczęła się akcja dobrowolnej ewakuacji mieszkańców zagrożonych domów. Sytuacja na Osobłodze z godziny na godzinę się̨ pogarsza. Stan wody rośnie.
- m. Żywocice została zalana.
Utrudnienia w ruchu drogowym
- na wys. m. Mochów (gm. Głogówek) z powodu wysokiego stanu wody w rz. Osobłodze przejazd mostem w ciągu DK40 został tymczasowo zamknięty, do odwołania.
- na DK46 na wys. m. Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice) z uwagi na wysoki stan wody w rz. Nysa Kłodzka przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
- w gm. Otmuchów nieprzejezdne są drogi: Łąka – Kałków i Broniszowice – Śliwice.
Ponadto, odnotowano kolejne utrudnienia:
- m. Dzierżkowice (pow. głubczycki) zamknięty most na rz. Opawa,
- m. Branice, ul. Młyńska zamknięty most na rz. Opawa,
- m. Boboluszki, zamknięty most w kierunku Republiki Czeskiej na rz. Opawa,
- m. Nysa, zamknięta droga w kierunku Wyszków Śląski – Niwnica,
- m. Wilamowice Nyskie, Nowy Świętów zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
- m. Biała Nyska – Siestrzechowice zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
- m. Łąka Kałków zamknięta droga na rz. Widna,
- m. Nysa - Niwnica zamknięty odcinek DW 489,
- m. Wiechowice, zamknięty most na rz. Opawa,
- DW 417 Racławice – Klisino droga zamknięta,
- m. Siestrzechowice w kierunku Morowa, zamknięty most,
- m. Krasne Pole, droga nieprzejezdna,
- droga powiatowa relacji Ligota Bialska – Radostynia jest zalewana,
- m. Skrzypiec zalane drogi dojazdowe,
- gm. Otmuchów, droga Broniszowice – Śliwice nieprzejezdna,
- m. Branice, Boboluszki, Dzierzkowice zamknięte przejścia graniczne z Czechami,
- m. Stare Olesno nieprzejezdny most.
- DK40 zerwany most w m. Głuchołazy
Utrudnienia w ruchu kolejowym.
- trasa kolejowa nr 137, szlak Prudnik – Nowy Świętów, wstrzymany ruch pociągów ze względu na zalanie torów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową,
- trasa kolejowa nr 297, szlak Głuchołazy – Nowy Świętów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
Tam gdzie woda opada z toru, w pierwszej kolejności wykonywane są oględziny, na podstawie których może zostać wydana decyzja o wznowieniu przejazdów pociągów. Bez przerwy monitorowane są linie kolejowe, stacje, przystanki, nastawnie i przejścia podziemne. Wykonywane są jazdy patrolowe w celu sprawdzenia stanu linii kolejowych.
Zmiany w komunikacji kolejowej – na bieżąco aktualizowane są dane na portalu pasażera. Informacje o zmianach w komunikacji przekazują przewoźnicy. Na stacjach, gdzie jest to możliwe podróżni otrzymują wodę.
Nieprzejezdne są przejścia graniczne Chałupki – Bohumin, Zebrzydowice – Petrowice oraz stacje Kłodzko Główne, Głuchołazy i Chałupki
Utrzymane są zmiany w komunikacji na liniach Jelenia Góra – Szklarska Poręba, Jelenia Góra – Lubań Śląski, Kamienna Góra – Lubawka.
Na linii kolejowej Nysa – Brzeg jest przerwa w ruchu z powodu powalonych drzew.
Awarie energetyczne i gazowe
15.09.2024 r. na godz. 12:00 łączna liczba klientów pozbawionych energii elektrycznej wynosi ok. 11 800 (194 stacji, 1 stacja wysokiego napięcia). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.
Niedziela 15 września stan na 12.23
Informacja z Urzędu Miasta w Brzegu:
Przygotowujemy się na nadejście fali powodziowej, dlatego podejmowane są działania zapobiegawcze. Zamontowane zostaną szandory (zapory przeciwpowodziowe) oraz zorganizowane będą miejsca z piaskiem i workami na Marinie oraz na ul. Grobli i Oławskiej. Mieszkańcy zagrożonych obszarów, chcący zabezpieczyć swoje mienie, mogą je otrzymać w tych miejscach.
W tej chwili zagrożone mogą być następujące ulice: Oławska, Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka.
Straż Miejska i policja będzie docierała z informacjami do mieszkańców i przedsiębiorcach wymienionych ulic.
Niedziela 15 września stan na 11.38
Z nagrań publikowanych w sieci przez internautów wynika, że w niedzielę (15 września) przed południem woda zerwała most tymczasowy w Głuchołazach.
Burmistrz Głuchołaz zarządził odwołanie do wtorku (17 września) zajęć w żłobku, przedszkolach i szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest gmina Głuchołazy. Samorząd apeluje również do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów, aby oglądać sytuację spowodowaną żywiołem, gdyż może to być śmiertelnie niebezpieczne.
Niedziela 15 września stan na 11.28
Woda zalewa Prudnik. Obecnie nie da się przejechać z jednego końca miasta na drugi
Niedziela 15 września stan na 10.40
Trasa z Prudnika do Głuchołaz jest nieprzejezdna
Niedziela 15 września stan na 10.30
Informacja z pogotowia ratunkowego dla Głuchołaz: Karetka pogotowia nie dojedzie do lewego brzegu rzeki, miejsc wysoko zalanych. W razie potrzeby pomocy mogą udzielić ratownicy medyczni dyżurujący w PSP2 przy ul. Kraszewskiego.
Niedziela 15 września stan na 10.10
Apel do mieszkańców Jarnołtówek. Pokrzywna, Moszczanka, Łąka Prudnicka mieszkujących przy rzece. Tama w złym stanie. Poziom wody na takie 12 metrów. Ewakuujcie się
Niedziela 15 września stan na 9.45
Raport stanu rzek na pograniczu podany przez czeskie służby:
- Biała Głuchołaska w Mikolovicach, godz. 9.20: stan wody 396 cm, 342 m3/sek., wzrasta;
- Złoty Potok w Zlatych Horach, godz. 9.20: stan wody 154 cm, 43,4 m3/sek., obecnie nie rośnie;
- Osobłoga w Osoblasze, godz. 9.10: stan wody 395 cm, nie wzrasta;
- Opawica w Krnovie, godz. 6:50: stan wody 297 cm, 123 m3/sek., obecnie nie rośnie, ale prognozowany stan maksymalny to 363 cm
- Opawa w Krnovie, godz. 7.10: stan wody 470 cm, 199 m3/sek., szybko wzrasta
Wszystkie powyższe rzeki wpływają do Polski.
Równie trudna sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów. O godz. 8.00 opublikowano na stronie FB urzędu miasta w Krnovie informacje o aktualnej sytuacji. Wskazano tam, że poziomy Opawicy i Opawy rosną (graniczne rzeki stanowią dopływ Odry). Kulminacja spodziewana jest później po południu. Prawie całe miasto jest pod wodą. Kilkadziesiąt osób spędziło noc w centrach ewakuacyjnych. Ewakuacja trwa. Krnovski magistrat spodziewa się, że do pomocy zostanie wezwane wojsko.
Niedziela 15 września stan na 9.00
Kolejne podtopienia w powiecie prudnickim
Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Głogówek. Jak dziś rano na swoim Fb napisał burmistrz Piotr Bujak, woda wdarła się do niżej położonych części miasta (m.in. ul. Piastowska, niżej położone partie ul Młyńskiej i Pasternik).
- Bardzo trudna nadal jest sytuacja w Racławicach Śląskich, Dzierżysławicach, Mochowie, Leśniku i Kierpniu – pisze włodarz.
Nadal występują utrudnienia komunikacyjne, nieprzejezdne są niektóre drogi powiatowe.
- Dziś podejmiemy decyzję co do funkcjonowania placówek oświatowych – informuje Piotr Bujak. - Proszę oczekiwać na komunikat. Bardzo prawdopodobne jest, że będą znaczne ograniczenia w obszarach, gdzie mamy najgorszą sytuację.
Na ten moment lekko spadł stan Osobłogi. Jest 417 cm na punkcie w Racławicach Śląskicb. W szczycie nad ranem było 428 cm (o 10 mniej niż w 1997).
- Daleko jednak do tego, żeby stwierdzić, że sytuacja się uspokaja. Bliżej źródła w Czechach do godz. 6.00 obserwowaliśmy spadki, a od 7.00 znowu jest odbicie w górę – relacjonuje samorządowiec. - Jeśliby zawierzyć modelowi od IMGW sytuacja dziś w ciągu dnia pozostaje bez zmian, a w godzinach wieczornych rozpocznie się powolne obniżanie poziomu rzeki. To jednak tylko symulacja i prognoza.
Służby i strażacy stałe w akcji.
Są też lokalne podtopienia w miejscowościach: Niemysłowice, Czyżowice, Szybowice, Rudziczka, Mieszkowice, Wierzch.
Natomiast w samym Prudniku sytuacja jest w miarę stabilna.
Niedziela 15 września, stan na godz. 07.30
Powiat prudnicki:
Burmistrz Głogówka w związku ze wzrostem stanu wody na rz. Osobłoga zarządził ewakuację ulic m. Racławice Śląskie: Głubczycka, Kolonialna, Konopnicka, Ogrodowa. Wyznaczono Szkołę Podstawową oraz Dom Ludowy dla osób ewakuowanych,
w m. Głogówek, doszło do zalania terenu oczyszczalni ścieków komunalnych Mech-Biol na ok. 20 cm. Sytuacja wymagała wyłączenia urządzeń elektrycznych - pomp. Nie przewiduje się przedostania wody do wyżej położonych osadników. Ścieki z obsługiwanej kanalizacji ogólnospławnej napływające po godz. 21.00 trafiają do wód powierzchniowych bez oczyszczenia.
W m. Kierpień (gm. Głogówek) przerwany został wał przeciwpowodziowy, rz. Osobłoga wyszła z koryta. Mieszkańcy są odcięci, droga została zablokowana.
Poziom wody na ciekach w Radostyni jest wysoki, woda podchodzi do budynków mieszkalnych.
Na drodze powiatowej relacji Ligota Bialska – Radostynia wciąż jest woda, droga jest przejezdna ale trzeba jechać powoli. W Radostyni droga gminna nieprzejezdna.
m. Pogórze woda podchodzi pod budynek mieszkalny - posesja nr 7. Trwa akcja zabezpieczenia budynku workami z piaskiem.
m. Ligota Bialskiej, Radostyni, Białej i Śmiczu trwa workowanie. Zakład energetyczny wyłączył prąd zasilający przepompownię ścieków w Racławicach Śląskich na ul. Głubczyckiej oraz na ul. Konopnickiej.
Nieprzejezdna jest droga relacji Racławice Śląskie - Klisino, Rzepcze - Kierpień, droga w m. Dzierżysławice oraz w m. Mochów jest zabezpieczana.
m. Trzebina, Dytmarów są przejezdne ale występują podtopienia,
m. Skrzypiec odcięty oraz Lubrza częściowo nieprzejezdna. Ewakuowano 19 osób (9 os. do budynku szkoły w Lubrzy, 10 os. do schroniska „Dąbrówka” w Prudnik).
w Prudniku ewakuowano mieszkańców ul. Chrobrego i Kochanowskiego
w m. Moszczanka ewakuowano mieszkańców Łąki Prudnickiej (41 osób), których zakwaterowano w schronisku „Dąbrówka”.
w m. Moszczanka zalaniu uległ cmentarz. Sanepid został powiadomiony.
Powiat nyski:
m. Siestrzechowice, awaria przepompowni RZGW Wrocław wód opadowych,
m. Rzymkowice, m. Włostowa – zabezpieczenie budynków przed zalaniem,
gm. Kamiennik – wypompowywanie wody z zalanych posesji i budynków,
gm. Pakosławice – podtopienia w m. Prusinowice, m. Frączków, m. Pakosławice, m. Strobice, m. Reńska Wieś,
gm. Łambinowice – działania zmierzające do zabezpieczenia miejsc zagrożonych zalaniem.
gm. Nysa – Liczne podtopienia na terenie miasta i gminy.
gm. Skoroszyce – zabezpieczanie budynków mieszkalnych na przed zalaniem.
Powiat opolski
Trwa ewakuacja mieszkańców Łowkowice
Powiat krapkowicki:
15.09 od. godz. 06:00 będzie prowadzona ewakuacja mieszkańców m. Pietna pod nadzorem gminy.
Powiat brzeski:
m. Głębocko - mieszkańcy przeprowadzili samoewakuację do rodzin lub znajomych,
W m. Gnojna (gm. Grodków) wypompowywano wodę z 4 posesji i zabezpieczono je workami z piaskiem,
m. Skorogoszcz (gm. Lewin Brzeski) strażacy pomagali w przenoszeniu mienia na wyższą kondygnację,
Sprawdzono drożność mostu kolejowego w m. Lewin Brzeski,
Burmistrz Grodkowa podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców miejscowości Głębock
Utrudnienia w ruchu drogowym.
na wys. m. Mochów (gm. Głogówek) z powodu wysokiego stanu wody w rz. Osobłodze przejazd mostem w ciągu DK40 został tymczasowo zamknięty, do odwołania.
na DK46 na wys. m. Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice) z uwagi na wysoki stan wody w rz. Nysa Kłodzka przejazd mostem w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
w gm. Otmuchów nieprzejezdne są drogi: Łąka – Kałków i Broniszowice – Śliwice.
Ponadto, odnotowano kolejne utrudnienia:
m. Dzierżkowice (pow. głubczycki) zamknięty most na rz. Opawa,
m. Branice, ul. Młyńska zamknięty most na rz. Opawa,
m. Boboluszki, zamknięty most w kierunku Republiki Czeskiej na rz. Opawa,
m. Nysa, zamknięta droga w kierunku Wyszków Śląski – Niwnica,
m. Wilamowice Nyskie, Nowy Świętów zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
m. Biała Nyska – Siestrzechowice zamknięty most na rz. Biała Głuchołaska,
m. Łąka Kałków zamknięta droga na rz. Widna,
m. Nysa - Niwnica zamknięty odcinek DW 489,
m. Wiechowice, zamknięty most na rz. Opawa,
DW 417 Racławice – Klisino droga zamknięta,
m. Siestrzechowice w kierunku Morowa, zamknięty most,
m. Krasne Pole, droga nieprzejezdna,
droga powiatowa relacji Ligota Bialska – Radostynia jest zalewana,
m. Skrzypiec zalane drogi dojazdowe,
gm. Otmuchów, droga Broniszowice – Śliwice nieprzejezdna,
m. Branice, Boboluszki, Dzierzkowice zamknięte przejścia graniczne z Czechami,
m. Stare Olesno nieprzejezdny most.
Utrudnienia w ruchu kolejowym.
trasa kolejowa nr 137, szlak Prudnik – Nowy Świętów, wstrzymany ruch pociągów ze względu na zalanie torów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową,
trasa kolejowa nr 297, szlak Głuchołazy – Nowy Świętów. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
Awarie energetyczne i gazowe.
15.09.2024 r. na godz. 06:00 łączna liczba klientów pozbawionych energii elektrycznej wynosi ok. 5537 (111 stacji). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.
Nieprzejezdna droga DK 46 koło Malerzowic Wielkich
Niedziela 15 września, godz. 07.50
Z uwagi na wysoki stan wody w rzece Nysa Kłodzka przejazd mostem w miejscowości Malerzowice Wielkie w ciągu drogi krajowej został zablokowany, do odwołania.
Przerwane wały w Głuchołazach. Woda wlała się do centrum i zdrojowej części
Niedziela 15 września, godz. 07.35
Woda przelała się i przerwała wały na wysokości ul. Jana Pawła II (prawobrzeżna, zdrojowa część miasta). Zalana jest też lewobrzeżna ulica Andersa, osiedle Koszyka. Most tymczasowy jest niszczony przez wodę, ale o o godzinie 7 jeszcze stawiał opór.
Alarm przeciwpowodziowy w gminie Nysa
Niedziela 15 września, godz. 07.20
Burmistrz Nysy, w związku z utrzymującymi się opadami deszczu oraz wysokimi stanami wód, wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Nysa, aż do odwołania.
Alarm przeciwpowodziowy wprowadzany jest w związku z pogarszającą się sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną oraz planowanymi zwiększonymi zrzutami wody ze zbiornika nyskiego.
Możliwe jest wystąpienie kolejnych podtopień oraz ewentualna ewakuacja z budynków zagrożonych zalaniem.
O 8.00 planowane jest włączenie syren alarmowych.
Te drogi są nieprzejezdne
Niedziela 15 września, godz. 07.10
Kolejne drogi na Opolszczyźnie nieprzejezdne. Wciąż dochodzą nowe odcinki. Opolska policja sugeruje nie wjeżdżać w zagrożone tereny pow. nyskiego, głubczyckiego i prudnickiego.
- Miejscowość Biała Nyska, droga zalana w kierunku Morowa i Siestrzechowic.
- DK46 w Malerzowicach - wylanie rzeki Nysy Kłodzkiej. Zalecany objazd przez Kopice i Grodków.
- Głuchołazy - Mikulowice (Czechy), Kałków - Łąka, Śliwice - Broniszowice, Biała Nyska - Morów, Morów - Koperniki, Nysa - Siestrzechowice, Nysa - Niwnica, Markowice, Wilamowice, Jarnołtówek, Piątkowice - Jasiennica Dolna.
- Lewin Brzeski ul. Nysańska.
- Droga Powiatowa 1217 na odcinku Chomiąża - Opawice (pow. głubczycki).
- DK 38 na odcinku od granicy państwa do miejscowosci Pietrowice (pow. głubczycki).
- Zamknięte mosty graniczne w miejscowościach Wiechowice, Branice, Boboluszki, Dzierzkowice - powiat głubczycki.
- DK 40 w m. Mochów.
- DW 417 od Racławic Śląskich do Klisina.
- DP 1209 od Dzierzysławic do Mochowa.
- DP 1837 od wsi Rzepcze do Kierpienia.
- DP 1208 od Mochowa do Kierpienia.
- DP 1250 we wsi Skrzypiec.
- DP 1267 we wsi Lubrza.
- DK 40 Mochów - most nieprzejezdny
Ostrzeżenie dla trzech wsi
Sobota 14 września, godz. 23.45
"RZGW Wrocław wydał komunikat o planowanym zrzucie wody ze zbiornika Nysa na poziomie 600 m³/s, co może spowodować lokalnie podtopienia. Szczególnie narażone w tym momencie będą miejscowości takie jak Kubice, Malerzowice Wielkie i Lasocice.
Prosimy i apelujemy o ostrożność, a także o zabezpieczenie swoich dokumentów, leków i trzymanie ich w pobliżu" - napisało starostwo powiatowe w Nysie na swojej stronie fejsbukowej.
Sobota 14 września, godzina 23.05
Nyski WOPR informuje o rodzinie uwięzionej w samochodzie otoczonym wodą w miejscowości Dzierżysławicie. Ratownicy pędzą na ratunek.
Sobota 14 września, godzina 22.55
Trwa ewakuacja schroniska dla bezdomnych zwierząt w Konradowej ( gm. Nysa). Na miejscu pozostało 8 psów. Pilnie poszukiwane są osoby, które mogą wziąć je do domu tymczasowego. To ostatni moment zanim okolice zaleje woda.
Sobota 14 września, godzina 22.45
Woda wdziera się do Nysy. Zalane są parkingi przy ul. Zwycięstwa, a także ulica Kusocińskiego. Sporo wody jest także na Wojska Polskiego, problemy mają także mieszkańcy ulicy Orzeszkowej.
Sobota 14 września, godzina 22.00
Kładka na rzece Mora, w miejscowości Morów została zerwana.
Sobota 14 września, godzina 21.45
Przybywa wody w granicznych rzekach Opawicy i Opawie w powiecie głubczycki