Powódź w kraju. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu

IAR
Już 10 tysięcy ludzi zostało ewakuowanych z Doliny Dobrzykowsko-Iłowskiej - poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Zagrożonych jest 11 miejscowości w gminie Słubice i 9 w gminie Gąbin. Na razie wielka woda nie zagraża Płockowi.

Jacek Kozłowski powiedział Polskiemu Radiu, że teraz żołnierze i strażacy walczą przede wszystkim o to, by woda się nie rozprzestrzeniała i by ratować tych ludzi, którzy początkowo nie zdecydowali się na ewakuację. Chodzi prawdopodobnie o kilkadziesiąt osób. Teraz domy są często zalane do pierwszego piętra albo i wyżej.

Wojewoda mazowiecki dodał, że ustawiono już zaporę w Jordanowie, która ma ochronić mieszkańców Płocka. Jacek Kozłowski podkreślił, że zapora - która ma chronić lewobrzeżną część Połocka - jest mocna. Jednak jak zaznaczył, tegoroczna powódź pokazuje, że nie ma wałów ani zapór w stu procentach pewnych.

Z zalanych terenów powodzian ewakuuje już 17 śmigłowców.

W kilku miejscach pękły wały powodziowe. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom wody w Wiśle powoli opada, a fala powodziowa jest coraz dłuższa, ale i coraz niższa.
Obniża się także stan małopolskich rzek. Stan alarmowy przekroczony jest w 6 miejscach na Wiśle oraz w jednym na Szreniawie. Alarm powodziowy wciąż obowiązuje w 4 powiatach i 10 gminach - w tym w Krakowie. Bez prądu jest około 1800 gospodarstw.

W Woli Rogowskiej w gminie Wietrzychowice saperzy wysadzili wczoraj niewielki fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Woda będzie odprowadzana jeszcze w ciągu najbliższych paru dni. W całym województwie małopolskim trwają prace związane z wypompowywaniem wody, usuwaniem rozlewisk i uszczelnianiem wałów.

We Wrocławiu 400 żołnierzy wspólnie ze strażakami i mieszkańcami miasta broni miasta przed wielką wodą. Na osiedlu Kozanów we Wrocławiu, żołnierze odbudowują i uszczelniają wały przeciwpowodziowe. Przy użyciu pływających transporterów samobieżnych oraz łodzi transportowych ewakuują mieszkańców zalanych bloków, dostarczają żywność i wodę. Żołnierze cały czas pomagają w zabezpieczaniu i uszczelnianiu wałów na Odrze w podwrocławskich miejscowościach Oława, Siechnice oraz w Brzegu Dolnym, gdzie dotarła fala na Odrze.

Niewielkie wahania poziomu wody zanotowano w Wiśle na Lubelszczyźnie. W Dęblinie poziom rzeki wzrósł, w Annopolu i Puławach - opadł. Wahania nie zmniejszają jednak zagrożenia powodziowego. W obu miejscach Wisła płynie ponad półtora metra nad stanem alarmowym.

Na Podkarpaciu, choć sytuacja na drogach poprawia się, wciąż wiele odcinków jest nieprzejezdnych. Nadal najwięcej utrudnień jest w powiatach tarnobrzeskim, stalowowolskim i mieleckim.

Powódź nadal poważnie zagraża stolicy. W okolicach Portu Praskiego doszło do przecieku. Na skutek podmycia osunął się fragment pierścienia otaczającego port. Według zapewnień władz, nie ma zagrożenia dla mieszkańców Pragi Północ. Straż i policja apeluje do mieszkańców o niepodejmowanie żadnych działań bez wiedzy, decyzji i nadzoru funkcjonariuszy.

Wyrwa w wale pojawiła się także W miejscowości Świniary w powiecie płockim na Mazowszu. Niezbędna była ewakuacja co najmniej tysiąca mieszkańców zalanego terenu.

Ponad ośmiometrowa fala powodziowa przechodzi przez Toruń i okolice, a woda w Wiśle ciągle wzbiera. Woda wdarła się na Bulwar Filadelfijski, groźna sytuacja jest w Kaszczorku i Złotorii. Kilkadziesiąt osób od trzech dni walczy o ocalenie trzech budynków położonych w pobliżu Drwęcy. Niezbędna była ewakuacja kilkuset mieszkańców działek na Rudaku i ulicy Przybyszewskiego.

Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się Włocławek. Fala powodziowa dotrze do miasta w ciągu kilku godzin. Służby hydrologiczne ograniczyły zrzut wody ze zbiornika włocławskiego, co powoduje opadanie wody poniżej tamy. W samym mieście nieco spadł poziom wody. Dzięki temu powstrzymano zalewanie włocławskich bulwarów i zatapiania posesji przy ulicy Grodzkiej. W lewobrzeżnej części miasta woda zalała kilkadziesiąt posesji.

Minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił ponad 150 milionów złotych na pomoc dla powodzian. Pieniądze zostaną wypłacone w formie bezzwrotnych zasiłków w wysokości do 6 tysięcy złotych dla rodzin lub osób samotnych.

Poszkodowani przez powódź mogą przeznaczyć pieniądze na zakup niezbędnych rzeczy, między innymi żywności, leków, opału, odzieży czy na koszty leczenia. Pieniądze zostały przekazane wojewodom przez ministra finansów.

Województwo śląskie otrzyma 63 miliony złotych, świętokrzyskie 40 milionów, małopolskie 30 milionów, opolskie 15 milionów, a podkarpackie ponad 4 miliony złotych.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych zwrócił się do ministra finansów o uruchomienie 43,5 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa, na działania przeciwpowodziowe. Wojewodowie przekazali te pieniądze samorządom.

Z tej kwoty gminy i powiaty otrzymały do 100 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom mogą sfinansować najpilniejsze działania, w tym zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, czy wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób.

Organizacje społeczne apelują o pomoc dla poszkodowanych w powodzi. Caritas Polska i PCK zbierają dary rzeczowe i pieniądze. Natomiast Banki Żywności prowadzą internetową zbiórkę artykułów spożywczych.

Pieniądze można wpłacać na konta bankowe PCK i Caritas; numery kont znajdziemy na stronach internetowych tych organizacji. Na pomoc powodzianom można przesłać także charytatywny SMS na numer 72 052.

Dary rzeczowe jak woda pitna, trwała żywność, pościel, koce, śpiwory, artykuły czystościowe i środki opatrunkowe oraz gumowe buty i narzędzia do sprzątania - można przynosić do siedzib PCK i Caritas.
Poszkodowanym, można także pomóc włączając się do Internetowej Zbiórki Żywności "Pomóż Powodzianom". Na stronie www.bankizywnosci.pl znajdują się odnośniki do strony internetowej sklepu współpracującego z Bankiem Żywności. Kupiona przez internautów żywność zostanie przekazana
do magazynów Banków Żywności, które rozdysponują ją do organizacji społecznych, zajmujących się bezpośrednio pomocą poszkodowanym. Wśród rekomendowanych artykułów są: woda pitna, konserwy, produkty "instant" nie wymagające gotowania, suche pieczywo i inne trwałe artykuły żywnościowe. Szczegółowe informacje na temat pomocy powodzianom znajdziemy na stronach organizacji społeczynych www.caritas.pl, www.pck.pl i www.bankizywnosci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska