Powołano Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska

  Powołano Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska

  Krzysztof Świderski

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ratusz w Opolu.

  Ratusz w Opolu. ©Archiwum

  Do Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska należy 20 miast i gmin.
  Ratusz w Opolu.

  Ratusz w Opolu. ©Archiwum

  Utworzona w czerwcu 2012 roku aglomeracja opolska, w której skład wchodzi Opole i 19 gmin współpracujących ze stolicą województwa, funkcjonowała dotąd na zasadzie dobrowolnego porozumienia.

  - Każda decyzja wymagała więc zebrania 20 włodarzy miast i gmin, co nie było takie proste - wyjaśnia Róża Malik, burmistrz Prószkowa i przewodnicząca komisji rewizyjnej powołanego wczoraj stowarzyszenia. - Odtąd będzie się tym zajmować 5-osobowy zarząd, odpadnie też konieczność zatwierdzania najdrobniejszych nawet postanowień przez każdą z 20 rad.

  Trochę szkoda, że zjednoczyliśmy się tak późno, ale gdy powstawały samorządy, chcieliśmy wszystko robić sami, osobno, dla siebie. Tymczasem duży może więcej, a bycie sąsiadem to także zobowiązanie do wzajemnego wspierania się.

  Przewodniczącym powołanego wczoraj stowarzyszenia został Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola, a jego zastępcą - Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. Do zarządu weszli też: Marek Korniak, burmistrz Ozimka, Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina, i Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego.

  - Aglomeracja to wielki, skondensowany potencjał, zdolny do wspólnych celów dla dobra mieszkańców - mówi Andrzej Kasiura. - A najważniejszym naszym celem będzie wykorzystanie "zintegrowanych inwestycji terytorialnych" - całkiem nowego sposobu finansowania przedsięwzięć samorządowych, przygotowanego przez Komisję Europejską w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

  By skorzystać z ZIT, należy obowiązkowo zawiązać formalne partnerstwo, takie jak np. opolska aglomeracja. Jej członkowie zadania na najbliższe lata podzielili na kilka podstawowych obszarów wpływających na jakość życia mieszkańców i obniżających koszty funkcjonowania samorządów.

  - Możemy na przykład przygotować wspólny przetarg na oświetlenie, budowę 5 tys. punktów świetlnych we wszystkich gminach i - korzystając z tego, że będzie to duże zamówienie grupowe - wynegocjować niższą cenę - wyjaśnia Andrzej Kasiura.

  Członkowie aglomeracji chcą też, by na jej terenie funkcjonował powiązany system komunikacyjny.

  - Wyobrażam sobie sytuację, w której mieszkaniec Krapkowic dojeżdża rowerem ze swego osiedla do stacji rowerowej przy dworcu PKS-u, przesiada się do autobusu i dojeżdża do Gogolina. Stamtąd pociągiem Przewozów Regionalnych dostaje się do Opola, a tam autobusem miejskim - na uczelnię. I to wszystko za jednym biletem - snuje wizję takiego systemu burmistrz Kasiura.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Gość

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo