Związek został zawiązany przez siedem stowarzyszeń wiejskich z naszego województwa, które zajmują się przyrodą.
- Chcemy tłumaczyć, jak stare odmiany drzew owocowych z powrotem przywrócić do naszych sadów, jak właściwie uprawiać warzywa, ale też jak chronić przyrodę wiejską, która jeszcze istnieje w szczątkowych formach – mówi prezes ZSOWP Grzegorz Kuśmierczyk.
Zapytaliśmy prezesa, czy obecnie takiej wiedzy mieszkańcy Opolszczyzny nie posiadają?
- Może i wiemy, ale po naszych warsztatach, które organizowaliśmy przez ostatnie lata, wysuwa się jeden wniosek. Każdy z nas wie jak uprawiać warzywa, ale gdy fachowcy zwracali uwagę na pewne aspekty techniczne, które pozwoliłyby uzyskać lepszy i zdrowszy plon, wówczas okazywało się, że takich praktyk nie stosujemy. Innymi słowy, uprawiamy warzywa, ale nie tak dobrze, jakbyśmy mogli – tłumaczy.
Zapotrzebowanie takimi tematami wzrasta z każdym rokiem
- Jeśli społeczeństwo wiejskie będzie wiedziało, w jakim kierunku powinno iść i jak tę przyrodę ochraniać na swoim terenie, to ta nasza opolska wieś na zawsze pozostanie wsią tradycyjną pod względem zasobów przyrodniczych. Będzie dobrze rozwinięte środowisko, ekosystemy, a w ogrodach nie będzie „tujozy”, czyli nazywanego potocznie zjawiska sadzenia bez pomysłu, nagminnie i wszędzie, gdzie to możliwe tui. Będą za to piękne, różnorodne sady, w których spotkać będziemy mogli wiele odmian drzew owocowych, także tych starych, których dziś nam po prostu brakuje - podkreśla prezes.
Zdaniem uczestników inaugurującej konferencji, takie działania przyczynią się do poprawy nie tylko wizerunku opolskiej wsi, ale przede wszystkim naszej lokalnej flory.
- Aby to osiągnąć, będziemy szli wielotorowo – zapowiada prezes Kuśmierczyk.
Warto wspierać rozwój opolskiej wsi
Podstawą działalności Związku Stowarzyszeń Opolska Wieś Przyrodnicza będą szkolenia i warsztaty na poziomie gmin, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, który jest partnerem związku i stanowić będzie merytoryczne wsparcie.
Jak przyznaje Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, każda inicjatywa wspierająca rozwój opolskiej wsi jest warta uwagi.
- Szczególne uznania należą się osobom, którym chce się zaangażować w pracę u podstaw, w naukę i edukowanie mieszkańców w zakresie m.in. sadownictwa czy ogrodnictwa, dzięki czemu będziemy mogli zachować różnorodność biologiczną i uniknąć utraty gatunków, które są ważne dla lokalnych ekosystemów – podkreśla dyrektor Oszańca.
Na koniec zwraca uwagę, że dzięki powołaniu związku stowarzyszeń możliwe będzie ubieganie się o większe dofinasowania czy dotacje, co pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie w ratowanie naszej opolskiej przyrody.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót